Engelliler Günü'nü kutladılar!

Engelliler Günü'nü kutladılar!
3.12.2021 - 16:49
Haber Merkezi

Yunus Özay Er

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Yaşayan her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, toplum olarak bütün kesimlerin ortak sorumluluğundadır” dedi.

   Er, “Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık günü, engelli vatandaşlarımızın hakları, topluma kazandırılması ve yaşadığı sorunlara toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul edilmiştir.

   İnsana verilen değerin en belirgin yansıması engellilere verilen değer ve onlara sağlanan kolaylıklardır. Hayatın tüm alanında; sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında tüm zorluklara rağmen, engelli kardeşlerimizin sergiledikleri mücadeleyi ve her alanda önemli başarılara imza attıklarını görüyoruz.  Engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, ulaşım, evde bakım ve istihdam hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanabilmesi, onların sosyal hayata aktif bir şekilde katılmalarının sağlanması sosyal devletin bir gereğidir” dedi.

   Er, “Yaşayan her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, kalıcı çözümler üretmek için çaba göstermek, sadece engellileri ve ailelerini ilgilendiren bir husus değil, toplum olarak bütün kesimlerin ortak sorumluluğundadır. Bu özel gün vesilesiyle bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını bir kez daha hatırlatarak, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarı dolu güzel günler diliyorum” dedi.

Murat Caymaz

   DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz,  3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: "Toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen  “Dünya Engelliler Günü” daha duyarlı ve daha sorumlu bir anlayışla sevginin ve umudun tüm dünyaya yayıldığı özel bir gündür.    

   Engellilik sadece engellileri ve onların ailelerini ilgilendiren bir sağlık problemi değil, toplumsal yönüyle tüm insanlığı ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir durumdur. 

   Biz diğer özelliklerine, engeline bakmadan yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz.

   Evreni değerli kılan eşref-i mahlûkat olarak yaratılan insandır. İnsanı insan yapan, insanı üstün kılan, yücelten hususlar da evrensel içerikli manevi değerlerdir.

   Engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur". 

Özcan Dağıstanlı

   CHP Düzce Merkez İlçe Başkanı Özcan Dağıstanlı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla paylaştığı mesajda "3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün; engelli kardeşlerimizi daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları; sosyal, psikolojik ve ekonomik durumu derinden kavramak için iyi bir fırsat sunacağına inanmaktayım.

   Engelli olmanın ne demek olduğunu, engelli kardeşlerimize uzatacağımız sevgi eli ile yüreğimizin derinliklerinde hissetmemiz mümkün olacaktır.

   Engelli kardeşlerimiz; spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar.

   Bu kardeşlerimizin, zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır.

   Her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermeliyiz.

   Engelli kardeşlerimizi toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak kabul edip bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için önemli adımlar atmalıyız.
Devlet kadrolarında ki istihdamı arttırmalı,gelecek kaygılarını ortadan kaldırılmalıyız.

   Bu duygularla,tüm engelli kardeşlerimin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.