Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aynı anda 150 şehirde yapılacak!

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 19 Eylül Pazar günü dokuzuncu yılında, yaklaşık 25 ülkede ve Düzce'nin de aralarında bulunduğu 150 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aynı anda 150 şehirde yapılacak!
14.09.2021 - 12:28
Güncelleme 14.09.2021 - 12:30
Haber Merkezi
0

   2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 9'ncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.

   Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Düzce'de 19 Eylül Pazar günü saat 17:00'da Anıtpark Meydanı'nda başlayacak. 

   Türkiye'de 80 şehirde, yurtdışında 60 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan "Süslü Kadınlar", 19 Eylül Pazar günü belediye başkanlarına 'otomobilsiz pazar' taleplerini iletecekler. Paris, Londra ve Brüksel'de olduğu gibi tüm şehirlerde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını isteyecekler. 

   Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kapsamında talep edilenler şu şekilde:

   "1. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk alması. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

   2. İklim Krizi'ne karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekete geçmelerini,

   3. Şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak, pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların, yaşlıların rahatlıkla ortak kullanımına sunulmasını,

   4. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını,

   5. Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak otomobilsiz pazar ilan edilmesini istiyoruz." 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.