ADD, Atatürk'ün Düzce'ye gelişini andı!

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk'ün Düzce'ye gelişinin 87'nci yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

ADD, Atatürk'ün Düzce'ye gelişini andı!
18.07.2021 - 22:30
Haber Merkezi
0

   Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk'ün Düzce'ye gelişinin 87'nci yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

   Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bugün 18 Temmuz 2021. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Düzce’ye gelişinin 87. Yılı. Bu önemli günde ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve devletimizin kurucu kadrolarını saygı ile, düşüncelerine bağlılıkla anıyoruz.

   ATATÜRK başkanlığındaki heyet karayolu ile İstanbul’a giderken 18 Temmuz 1934 tarihinde Düzce’ye gelmiştir. ATATÜRK ve beraberindeki heyet Düzce şehrinin “Fettah’ın tarlası” mevkiinde Düzceli’ler tarafından karşılandı. Karşılayanlar arasında bulunan öğrenciler ATATÜRK ve beraberindekileri coşku ile alkışladılar. Öğrenciler arasında Karadenizli Demir ailesinin çocuğu Kemal Demir de vardı. Sözü edilen Kemal Demir daha sonra Düzce’nin önemli bir şahsiyeti olmuştur. ATATÜRK ve beraberindeki heyet üyeleri Düzce Belediye Başkanı ve diğer karşılayıcılarla bir süre sohbet etti. Daha sonra Düzce’den ayrıldı ve İstanbul’a doğru hareket etti. ATATÜRK ve beraberindekiler Düzce Şehri’nin batısında bulunan İbrahimağa Köyü’nden geçerken İbrahimağa köylüleri, heyetin köylerinde bir süre dinlenmesini istediler. Köylülerin ısrarı üzerine ATATÜRK ve beraberindeki heyet üyeleri köyde bir süre dinlendiler, köylülerle sohbet ettiler. Köylüler ATATÜRK ve heyetine ayran ikram ettiler, ayran ikram eden ilkokul öğrencisi Fatma Öztürk idi ( Sayın Fatma Öztürk 31 Mayıs 2020 tarihinde vefat etmiştir). Sohbet sırasında ATATÜRK köylerinin adını sordu. Köylüler köylerinin adının “İbrahimağa” olduğunu söylediler. ATATÜRK bunun üzerine bu köyün adı “Selamlar” olsun dedi. Böylece günümüzdeki Selamlar köyünün adı belirlenmiş oldu. Selamlar Köyü bugün Gümüşova ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.

   ATATÜRK ve beraberindekiler İstanbul’a bir an önce ulaşmak istiyorlardı. Çünkü 17 Temmuz günü Kuşadası’nda iki İngiliz askerinin Türk askerleri tarafından yaralanması heyeti üzmüştü. Bu olay heyet tarafından çok önemseniyordu. Bu nedenle heyet Selamlar köyünde fazla kalmadı ve İstanbul’a doğru hareket etti.

   ATATÜRK’ün İbrahimağa köyüne gelişi ilk defa 1984 yılında kutlanmıştır. Kutlama ve anma komitesi başkanı Düzce Kaymakam’ı Güngör Alış’tır. Bu sırada Bolu Vali’si Doğan Topaloğlu idi. Düzce Belediye Başkanı Sebahattin Olcay idi, köy muhtarı İsmail Bay idi, okul müdürü Şaban İçli idi. 

   18 Temmuz Düzce ili için önemli bir gündür. Bugün kurtarıcımız, kurucumuz Mustafa Kemal ATATÜRK ve beraberindeki heyetin Düzce’de bulunduğu gündür. Bu önemli olayı kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Devletimizin kurucularını saygıyla, sevgiyle, içtenliğimizle anıyoruz".
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.