Aksakal:"İflas etmiş bu uygulamaya derhal son verilmelidir!"

Tüm Emekliler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Halis Aksakal: "TÜİK şaşırtmadı!" diyerek basına ve kamuoyuna basın açıklamasında bulundu.

Aksakal:"İflas etmiş bu uygulamaya derhal son verilmelidir!"
6.01.2024 - 18:48
Haber Merkezi
1
   Tüm Emekliler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Halis Aksakal yaptığı basın açıklamasında ilk olarak şunları söyledi: "Yine TÜİK şaşırtmadı. Açıkladığı Aralık ayı enflasyonu ve 2023 yılı için açıkladığı yıllık enflasyon  gerçeği yansıtmıyor. Daha doğrusu yaşamımızda karşılığı yoktur. Artık TÜİK'İN bizim nezdimizde güvenirliği yoktur. TÜİK'İN, Merkez Bankası başkanlığının aylar önce açıkladığı enflasyon oranının bir tık altıda enflasyon açıklayacağını açıklamıştık. Hiç yanılmadık. TÜİK enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıkladı. Bağımsız ve bilim insanlarından oluşan ENAG ise enflasyonu yüzde 127,21 olarak açıkladı. Bağımsız kuruluş olan ENAG ve DİSK-AR’IN verileri bizim çalışmalarımızı doğruluyor. Bize göre de emekli maaşlarına 2023 yılı için en az yüzde 96’lık artışa ilave olarak  2024 yılı ilk 6 ayı için öngörülen enflasyon eklenmelidir. Onun için biz TÜİK verilerini hiç dikkate almadan  direk olarak iktidara seslenmek istiyoruz. Gerçek enflasyon  emeklinin yaşadığı, çalışanlarımızın yaşadığı, asgari ücretlilerin yaşadığı, gençlerimizin yaşadığı, kadınlarımızın yaşadığı, bil cümle halkın yaşadığı hayat pahalılığıdır. Yapacağınız maaş artışını bu kritere göre yapmalısınız."
 
   "Yaşanan hayat pahalılığının giderilmesi, emeklilerin bir nebze de olsa insanca yaşaması için artık yüzdelik zamların bir anlamı kalmamıştır." diyen Halis Aksakal konuşmasına şöyle devam etti: "Yeni bir anlayışın, yeni bir uygulamanın devreye sokulması gerekir. Çünkü bu kadar düşük  maaşların sebebi AKP iktidarının  2008’de kanunlaştırdığı  sözde 'Sosyal Güvenlik Reformudur'. Bugün bu uygulama iflas etmiştir. 
 
   İflas etmiş bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Yeni bir yöntem bulunmak zorunludur. Yeni yöntemi biz söyleyelim. Emeklilere maaş bağlama oranı dul ve yetimleri de kapsayacak biçimde değiştirimeli ve taban maaş uygulaması güncellenmelidir."
 
   Tüm Emekliler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Halis Aksakal: "Buna göre yıllarını çalışma hayatına vermiş, değer üretmiş, emekli hakkını almış ve emekli olmuş her bireyin taban maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Yani 30-40 yıl çalışmış, değer üretmiş ve primlerini peşin ödemiş, türlü zorluklara göğüs germiş bir emeklinin alacağı maaş, henüz işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Bugün için bu miktar 32 bin lira civarındadır. Prim gün sayısı,  prim miktarı, eğitim, ek ödeme vb. kriterler de göz önüne alınarak emekli maaşlarına hak edişler kademe kademe  eklenmelidir. Memurlara verilen 8077 lira yeni artışıyla  birlikte bütün emeklilere de verilmelidir.
 
   Emeklilerin ekonomik sorunlarının çözüm yolu budur. Bunun dışında yüzdelik artışlar çözüm değildir. Bugün yapılan artış 3 ay sonra anlamsızlaşıyor. Zira iktidar ne bürokratlarının, ne de iktidar erkinin  öngördüğü enflasyon oranları hiç bir zaman tutmadığı gibi yine  tutmayacaktır. 'Görünen TÜİK kılavuz istemez'." dedi.
 
"İktidarı bir noktada daha uyarmak istiyoruz!"
 
   Tüm Emekliler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Halis Aksakal: "İktidarı bir noktada daha uyarmak istiyoruz. 7500 lira maaş alan emekli arkadaşlarımızın hemen hemen tamamının kök maaşı çok daha düşüktür. Sakın ola ki kök maaş üzerinden maaş artışlarını düşünmeyin. O durumda yeni bir 2023 Temmuz sendromu yaşanır. Yani 6 milyon emekli  yine sıfır zam ile karşılaşır ki; bu tam da emeklileri diri diri mezara gömmek olur. 
 
   Emeklilere bayram ikramiyesi diye verilen 2000 liranın güncel karşılığı kalmamıştır. Satın alma gücü yok denecek kadar azdır. Bunun yerine bayram ikramiyeleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. Bize bütçemiz kısıtlı, para yok hikayeleri anlatılmasın. Para yok diye bir taraftan öte arttırılırken, mtv  ikiye katlandı. Ama şans oyunlarında vergiler yüzde 50, yani yarı yarıya düşürüldü. Demek sorun para sorunu değildir. Sorun adil bölüşümdür, sorun tercih sorunudur.
 
   İlerlemiş yaşlarına  rağmen binlerce emekli Ankara’ya akın ederek 10 Aralık’ta Ankara’da görkemli miting ile talebelerini  kamuoyu ile paylaşmıştı. İktidarın bizi takip ettiğini biliyoruz. Fakat işlerine gelmediği anlaşılıyor. Zira taleplerimize dair henüz bir açıklama duymadık. Sahici bir çözüm yerine emeklileri oyalamayı, süreci seçimlere endekslemeyi tercih ediyorlar. 
   
Tekrar uyarıyoruz: En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek emekli taban maaşı belirlenmelidir. Emekli maaşları bu kriter üzerinden yeniden yapılandırılmalıdır.
 
   Tüm Emeklilerin Sendikası olarak taleplerimiz gerçekleşene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz." şeklinde konuştu.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Çare tek,..
    Çare tek,..
    6.01.2024 22:59

    Her emekli enflasyonu yaşıyor, az çok kıyas yapabiliyor.. Rakamları veriyorsunuz ya, net tavır almamız gerektiğini, 20 yılın sonunda bu garabet uygulamalara karşı tek yolun, 2008 iş reformu adı ile bağlama oranı zulmünü başlatan, emeklinin, dövize göre, altına göre, ekmeğe, suya, ete, her şeye göre sürekli alım gücünü kaybettirene dersini vermek olduğunu söyleyemiyorsunuz.. Çare tek ayrışmayı körükleyen, sürekli emekliden giden kaybın suçlusuna dersini vermek.. Fırsat önümüzde.