Sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gidiyor

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve köy köy, mahalle mahelle gezen mobil kanser tarama aracı 2,5 ayda 695 kişiye mamaografi çekimi, 302 kişiye ise HPV testi yaptı.

Sağlık hizmeti vatandaşın ayağına gidiyor
18.12.2023 - 12:28
İHA

   Türkiye’de sayılı illerde bulunan mobil kanser tarama aracı Sağlık Müdürlüğü tarafından Düzce’ye kazandırıldı. Mobil kanser tarama aracı ilçelerde, köylerde gezici olarak hizmet vermeye Eylül ayı sonu itibariyle başladı. Bu sayede Düzceliler bir sağlık kuruluşuna başvurmadan mahallesinde, köyünde kanser taramasını yaptırabiliyor. Mobil kanser tarama aracında ise Mamografi çekimi, HPV taraması ve GGK testi yapılabiliyor.

   Mobil kanser tarama aracında 2,5 aylık süre zarfından 695 kişiye Mamaografi çekimi, 302 kişiye HPV testi yapıldı. Ayrıca bin 319 kişiye sağlık okuryazarlığı dahilinde kanser bilgilendirme eğitimi verildiği öğrenildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.