"24 KASIM’DA ÖNLÜK DEĞİL, İKRAMİYE İSTİYORUZ!"

Türk Eğitim Sen Düzce Şubesi yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Gününde Milli Eğitim Bakanından beklentimiz "Önlük değil, bir maaş ikramiyedir" diyerek basın açıklamasında bulundu.

"24 KASIM’DA ÖNLÜK DEĞİL, İKRAMİYE İSTİYORUZ!"
7.11.2023 - 16:34
Haber Merkezi
1

   Türk Eğitim Sen Düzce Şubesi yaptığı basın açıklaması şu şekilde; "Tüm Türkiye'de sendikamızın şubeleri, basın açıklaması ile illerinde ki milletvekillerine taleplerimizi belirttiğimiz mektupları gönderdi. Düzce Şube Başkanımız Hasan Yeşilyurt'ta PTT' aracılığı ile ilimizi Gazi Mecliste temsil eden Adalet  Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekillerine eğitim çalışanlarının beklentilerini içeren mektubu gönderdi. Ayrıca tüm kamuoyuna aşağıdaki açıklamayı yaptı.

    Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. 

   İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir. 

   Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; “24 KASIM’DA ÖNLÜK DEĞİL, İKRAMİYE İSTİYORUZ.”

   Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. 

   Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. 

   Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mustafa37
    Mustafa37
    8.11.2023 15:35

    Ne olur artık şu para işini 2.plana atın. Çok önemli bir mesleğiniz var. Ülkenin geleceğinin ellerinizde şekillendirildiği çok değerli bir mesleğe sahipsiniz. Biraz milliyetçi ve devletçi olun.

Resmi İlanlar