Düzce Postası’ndan Keleş’e “Zübük” göndermesi

Düzce Postası Gazetesi bugünkü 1’nci sayfasında “Parti parti gezdi” başlığıyla yayınladığı haberde, Zübük filminin afiş fotoğrafındaki Kemal Sunal’ın kafasının yerine Mehmet Keleş’i yerleştirdi.

Düzce Postası’ndan Keleş’e “Zübük” göndermesi
27.10.2023 - 14:48
Güncelleme 27.10.2023 - 14:57
4

   Düzce Postası Gazetesi’nin bugünkü sayısının birinci sayfasındaki bir haber dikkat çekti.

   Gazete Aziz Nesin’in romanından uyarlanan ve Kemal Sunal’ın oynadığı meşhur Zübük filminin afişinden yararlanarak hazırladığı tasarıma, eski Belediye Başkanı ve İYİ Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Keleş’in fotoğrafını yerleştirerek “Parti parti gezdi” başlığını kullandı.

   Haberde “Zübük” ifadesi kullanılmazken, tasarımda Zübük filminin afişinden faydalanılması, filmi ve Zübük karakterini hatırlattı.

   Düzce Postası’nın haberi şöyle;

   "Siyasete Refah-Fazilet Partisi çizgisinde başlayan Mehmet Keleş, 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu AK Parti’ye geçti. 2004 yılında ise AK Parti’den Düzce Belediye Başkanı seçildi.

   Tartışmalı icraatları ve parti yönetimi ile yaşadığı polemikler nedeniyle 2009’da aday gösterilmeyen Keleş, 2014’de yeniden AK Parti’den aday gösterildi ve seçimi kazandı.

   3 yıl görev yaptıktan sonra 2 Ekim 2017’de belediye başkanlığından istifa ettirilen Keleş, AK Parti’de siyasi geleceği olmadığını anlayınca, 2023 yılında ittifak ortağı MHP’ye yanaştı.

   Mayıs ayında yapılan milletvekili seçimleri için MHP’ye aday adaylığı başvurusu yapan Keleş, hatta MHP lideri Devlet Bahçeli ile makamında da görmüştü, ancak aday gösterilmedi

  MHP’de de aradığını bulamayan Keleş’in son durağı ise İYİ Parti oldu. Düzce Belediye Başkan Adayı gösterilen Mehmet Keleş’in adaylığı bazı partililer tarafından tepkiyle karşılanıyor."

ZÜBÜK KİMDİR?

   Zübük, Aziz Nesin'in romanlarından biridir.

   1980 yılında Kemal Sunal'ın başrolde oynadığı Zübük filminin senaryosu bu kitaptan uyarlanmıştır.

   Özü itibarıyla, Türkiye'de siyasetin ve siyasetçilerin yükseliş öyküleri yoğun bir kara mizah diliyle anlatılmıştır. Zübükzâde İbraam'ın halkı kandırmasına rağmen önce belediye başkanı, sonra milletvekili seçilmesi, hiçbir vaadini tutmamasına rağmen siyasette nasıl yükseldiği gösterilmektedir.

   Filmdeki Zübük karakterinde, bir taraftan kendi çıkarları için her yol mubah sayılırken, bir taraftan da başarılı olmak için parti parti gezildiği görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • işçi
  işçi
  27.10.2023 16:47

  keser döndü, sap döndü, gün geldi hesap döndü. unutmadık

 • sevinç
  sevinç
  27.10.2023 16:41

  iyi parti gösterecek başka aday mı bulamamış

 • Nazmi
  Nazmi
  27.10.2023 16:37

  Güzel bir haber olmuş. Çok güldüm.