DÜZCE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU BAŞLADI

Düzce Belediyesi ev sahipliğinde Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu”nun ilk oturumu yapıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ev sahibi Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin çok eski bir yerleşim yeri olduğuna dikkat çekerek “Düzce kozmopolit yapısı ve çok sayıda medeniyeti içinde barındırması ile örnek bir butik şehirdir” dedi.

DÜZCE TARİH, KÜLTÜR VE SANAT SEMPOZYUMU BAŞLADI
4.10.2023 - 14:49
Haber Merkezi

   Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün, şehrin kimliğini yansıtan tarihi, kültürel ve sanat zenginliklerinin geniş kitlelere tanıtılması amacıyla büyük önem verdiği “Düzce Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu” akademik isimler ve davetlilerin katılımıyla Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde başladı. Organizasyonun ilk bölümünde düzenlenen birinci oturum başında ev sahibi sıfatıyla kürsüye çıkan Başkan Özlü, yaptığı konuşmada Düzce’nin sahip olduğu kültürel potansiyelden söz ederek şehrin bilinirliğini artırmak ve saklı kalan tarihi zenginliğin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

“700 YILDIR BU TOPRAKLARDAYIZ, BİLİNEN TARİHİMİZ MÖ 1400’LERE KADAR UZANIYOR”

   Konuşmasında Düzce’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Özlü, Konuralp üzerinden yaptığı açıklamada Antik Tiyaro’da yapılan çalışmaların %70 seviyesine geldiğini ve yeni bir müze yapmayı hedeflediklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Biz, Konuralp beyin şehri, Konuralp beyin diyarıyız. Bundan tam 700 sene önce 1323 yılında, Orhan Gazi’nin komutanları olan Konuralp bey, Akçakoca bey ve Abdurahman Gazi; bu bölgeyi fethederek Osmanlı hakimiyetine kattılar. Bizler 700 sene önce fethedilen bu güzel şehirde, barış ve huzur içinde yaşamaya devam ettik. Elbette Düzce’nin tarihi sadece 700 yılla sınırlı değildir. Bilinen tarihimiz; Millattan Önce 1400’lere kadar uzanmaktadır. Batı Karadeniz’in tek antik kenti olan Konuralp Antik Kenti; çok özel bir tarihsel miras olarak göz bebeğimizdir. Yaklaşık 2400 yıllık bir tarihe sahip olan Konuralp Antik Kentimize çok özel bir önem veriyoruz. Burayı “Kentsel Arkeolojik Sit Alanı” ilan ettik. Özellikle son 4 yılda yaptığımız kazılar sonucunda; tiyatro alanının %70’ini gün yüzüne çıkarmayı başardık. Bu bölgeyi tarihsel, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi yapmaya kararlıyız. Müzemiz yetersiz ve yeni bir yer inşa etmeliyiz. 20-25 dönüm bir arazi var Atlı Kapısının aşağısında orayı ne kadar zor olursa olsun kamulaştırıp müze yapacağız.”

DÜZCE’YE DEVLET TİYATROLARI SAHNESİ KURULDU

   Sanat alanında yapılan çalışmalardan da örnekler veren Başkan Özlü, Devlet Tiyatroları sahnesinin kurulduğunu belirterek Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde de büyütme çalışmalarının yapıldığını aktardı Başkan Özlü: “Bugün bu sempozyumu düzenlediğimiz “Erol Güngör Kültür Merkezimizi” Düzce’nin hizmetine sunduk. Bu büyük merkezi, sanatın her alanına açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bir ay önce; “Devlet Tiyatroları Düzce Şubesi’nin” protokolünü imzaladık.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.