SÖNMEZ; "Bu borçlanma şekli ve yolu yanlış!"

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez basın açıklaması yaptı. Sönmez, yaptığı açıklamada Düzce Belediye Meclisinin oy çokluğuyla '45 milyon Euro borçlanma' yetkisi almasına tepki gösterdi.

14.09.2023 - 14:46
Güncelleme 14.09.2023 - 14:51
Haber Merkezi

   Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, Belediyenin borçlanma şekli ve yolu yanlış diyerek karşı çıktı. Sönmez;  "Düzce Belediye Meclisi oy çokluğuyla 45 milyon Euro borçlanma yetkisi aldı. Bu para belediyemizin bir yıllık bütçesinden fazla. Açıklamalara bakıldığında yıllık Euro olarak 5.63 faiz ödenecek. 30 yıl vade. 5 yıl ödemesiz. Fakat faiz işliyor. Deniliyor ki bu para ile 'İçme suyu şebekesi yenilenecek % 55 kayıp kaçak var'" dedi.

   "Belediye kendi dönemi dışına sarkan borçlanmalar yapmamalı." diyen Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez sözlerine şöyle devam etti; "Yapacaksa tüm meclis üyelerinin onayını almalı. Hele ki kendisinden sonraki belediye başkanına pranga oluşturmamalı. Sonra basında okuyoruz;’’ falan belediye borçtan dolayı personel maaşını ödeyemiyor’’. Borcu yapan eski başkan ise sütten çıkmış kaşık gibi köşesinde oturuyor. Dünya Bankası, İMF Dünya ölçeğinde tefeci kuruluşlar. Belediye rehin bırakılarak tefeciden para  alınmaz. Para gelsin de ne olursa olsun. Benden sonra tufan mantığı kabul edilemez."

"30 yıllık borç Düzce’nin geleceğine ipotektir!"

   Fethi Sönmez, Düzce'nin geleceğine 30 yıllık ipotek ettirildiğini söylerken basın konuşmasına şöyle devam etti; "İleride döviz artışı ne olur bilinmezken bir de döviz üzerinden 30 yıllık borç Düzce’nin geleceğine ipotektir. Kaldı ki içme suyu şebekesinin  A dan Z ye acil değişme ihtiyacı var mıdır. Planlama yapılır, bölüm, bölüm gerekli yerler yenilenir. Geçmişte parklar belediye tarafından ticari alana çevrilerek satılıyordu, mahkeme kararıyla zor kurtardık.   Düzce’de üç deprem geçirmiş binaların kentsel dönüşümü varken, her yıl kronikleşen hava kirliliği sorunu varken ve bunlarla ilgili hiçbir ciddi program ve çalışma yokken herhalde içme suyu şebekesi gerekçesi  kamuoyuna daha ikna edici olarak düşünülmüş. Zira geçmiş yıllarda müteahhitlerden alınan otopark paraları da yasal olmayan şekilde kullanılmış ve buhar olmuştu. Bundan hiç kimse yargılanmadı."

   Sönmez; "Suda % 55 kayıp kaçak var deniyor. Yani diyelim depodan 100 ton su çıkıyor bunun ancak 45 tonu faturalandırılıyor. Eski bir belediye yetkilisi ile yaptığımız görüşmede; ‘’Böyle bir sorun bizde de oldu.  %43 kayıp kaçak vardı. O alandaki personeli toplayıp uyardık bir ayda  %10 na düştü’’ dedi. Demek ki su torağa karışmıyor, kaçak kullanıma göz yumuluyor" şeklinde konuştu. 

"Geçmişin birçok kusurlarını telafi etti!"

   Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez yaptığı basın açıklamasını sonlandırırken; "Belediye harcamalarını tasarruf yaparak öz kaynaklarına dayandırmalıdır. Hesaplar halkın kolayca ulaşacağı ve anlayacağı şeffaflıkta olmalıdır. İhaleler yerine belediye  işini kendi personeli ile yapmalıdır. Tefeciden borç bulmak marifet sayılamaz.

Sayın belediye başkanımız seçildiğinden bu yana yıllardır el atılmayan birçok soruna el atarak geçmişin birçok kusurlarını telafi etmiştir. Ancak bu borçlanma şekli ve yolu yanlıştır. Bu parayı almayın. Bu borcu yapmayın" dedi.

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar