SAYGIYLA ANIYORUZ

Düzce ve Bolu basınının duayeni, Basın Şeref Kartı sahibi Bedrettin Maradit, 10 yıl önce aramızdan ayrılmıştı.

SAYGIYLA ANIYORUZ
8.04.2023 - 09:38
Güncelleme 8.04.2023 - 09:51
Haber Merkezi

   Gazeteciliğe 1948 yılında Türkiye'nin en büyük gazetesi Son Posta'da muhabir olarak başlayan Bedrettin Maradit, 26 Nisan 1951'de İstanbul'da bastırdığı Düzce Postası'nın birinci sayısı ile Düzce'yi ilk süreli yerel gazeteye kavuşturdu.

   Bedrettin Maradit, 6 ay sonra Düzce'ye ilk baskı makinesini getirdiğinde, bölgenin ilk kapsamlı matbaasını da kurmuş oldu.

   16 Ekim 1953 yılında ise Bolu’da da bir matbaa kurup Bolu Express gazetesini yayın hayatına sokan Maradit, böylece Bolu’yu da ilk günlük gazetesine kavuşturmuş oldu.

   Bedrettin Maradit’in Bolu’daki gazetecilik anlamında yatırımları daha sonra 1963 yılında kurduğu Sesimiz ve 1989 yılında kurduğu Bolu Gündem Gazeteleri ile devam etti.

KENTİN GELİŞMESİ İÇİN ÇOK ÇABA SARFETTİ

   Maradit’in Düzce için girişimleri sadece basın alanıyla da kısıtlı değildi.

   Kendisi Düzcespor’un kuruluşundan, Düzce’deki eğitime, sağlığa ve sanayi yatırımlarına kadar birçok konuyla birlikte, Düzce’nin il olmasında verilen mücadelelerde büyük emekler veren, elini taşın altına koyarak bilfiil uğraşan kişilerden biriydi.

   9 Nisan 2013’te aramızdan ayrılan Bedrettin Maradit, 10 Nisan 2013 tarihinde toprağa verildi.

CADDEYE ADI VERİLDİ

   Geçtiğimiz yıl ise Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün teklifiyle ve Düzce Belediye Meclisi tarafından alınan kararla da, Namık Kemal Okulu önündeki caddeye Bedrettin Maradit’in adı verildi.

   Duayenimiz Bedrettin Maradit'i rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.