Deprem Seferberliği için Sönmez’den 5 maddelik çok önemli öneri..

Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, yaşanabilecek yeni depremler için “Artık bu böyle gitmez” dedi ve önerilerini sıraladı.

Deprem Seferberliği için Sönmez’den 5 maddelik çok önemli öneri..
2.03.2023 - 11:44
Haber Merkezi

   Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez yaşanabilecek yeni depremler için bir an önce tedbir alınması gerektiğini belirterek, 5 madde halinde sıraladığı önerilerini sundu.

   Sönmez, “Son yaşadığımız deprem felaketiyle  bir kez daha gördük ki depremden yeterince ders çıkarmıyoruz.  Giden canların maddi olarak hiçbir karşılığı yoktur. Telafi edilemez” dedi.

“4 KATA ÇIKMAYA KİM KARAR VERDİ VE HANGİ BİLİMSEL VERİLERE GÖRE?

CANLARI RANTA TESLİM ETTİK!”

   Fethi Sönmez sözlerine şöyle devam etti;

   “Düzce olarak üç deprem yaşadık Adım adım ova toprağında tekrar iki kattan dört kata çıktık. Kim karar verdi? Eski Belediye Meclisi. Hangi bilimsel verilere göre karar verdi. Öyle bir veri yok. Yetmedi Melen kenarına pirinç tarlalarına altı katlı öğrenci yurtları yaptırdık. Canları ranta teslim ettik.

“3 DEPREM GEÇİRMİŞ BİNALARA BAKMAYA BİLE GEREK YOK!

DERHAL TAHLİYE EDİLİP, KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALI!”

     Artık bu böyle gitmez. Son Düzce depreminden sonra herkesin kanaati ciddi bir  hasar tespit incelemesi yapılmadığı şeklinde. Kaldı ki üç deprem geçirmiş eski binalara bakmaya dahi gerek yok. Derhal tahliye edilerek kentsel dönüşüm yapılmalı.”

“DÜZCE İÇİN KARAR ALALIM” DEDİ VE ÖNERİLERİNİ SIRALADI

     “Şimdi Düzce’de yaşayanlar siyasi partiler, kitle örgütleri, üniversite, kanaat önderleri olarak, Düzce için karar alalım” ifadelerini kullanan Sönmez önerilerini şöyle sıraladı;  “Bu kararın uygulanması için birlikte takip ve gayret gösterelim.  Bunun için bilimsel verileri esas alalım.

   1-Ova ve alüvyonlu topraklara tüm il genelinde inşaat izni verilmesin.

   2-1999 depremi öncesi yapılmış, üç deprem geçirmiş binalar yıkılsın, kentsel dönüşüm uygulansın.

   3-Fay hattı üzeride bulunan ilçelerde yerleşim fay hattından uzaklaştırılsın.

   4-Düzce’nin hava kirliliğinin sebebi, esas olarak coğrafi konumundan kaynaklanmaktadır. Hem hava, hem de zemin açısından Düzce yerleşim için kuzey yamaçlara yönelsin. Bahçe Şehir (Kalıcı Konutlar) örnek model alınsın.

   5- Düzce’de bir Bilim Kurulu oluşturalım. Bu kurul depreme karşı alınacak önlem ve atılması gereken adımları bilimsel verilere göre belirlesin.Buradan çıkacak Düzce yol haritasını tüm partiler imzalasın onaylasın. Alınan kararlara tüm kurumlar uysun. İmarla ilgili alınacak kararlarda bu veriler esas alınsın.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.