Düzce’de ki yapılaşmaları uyardı!..

Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Çarpık gelişen kentleri bir kaç yıl içinde değiştirme olasılığı yoktur. Kendi mezarlarımızı kendimiz yaptık. Deprem affetmez” dedi.

Düzce’de ki yapılaşmaları uyardı!..
14.02.2023 - 12:54
Güncelleme 14.02.2023 - 13:17
Haber Merkezi
1

   Prof. Dr. Ahmet Ercan, twitter hesabından yaptığı açıklamayla içlerinde Düzce’nin de olduğu bazı kentleri uyardı.

“DEPREM AFFETMEZ!”

   “Jeofizikçi ile jeologlar, deprem olacak yerleri, kabaca büyüklüklerini bilirler, zamanını bilemezler” diyen Ercan, “Ne var ki, 1950’den beri çarpık gelişen kentleri bir kaç yıl içinde değiştirme olasılığı yoktur. Kendi mezarlarımızı kendimiz yaptık. Deprem affetmez” ifadelerini kullandı.

“KENTLERE SIĞAMAZ OLDUK!”

   Prof. Dr. Ahmet Ercan açıklamasında şunları söyledi;

   “Nüfusumuz çoğalsın, en az 3 olsun, 5 olsun derken kentlere sığamaz olduk. Yetmedi, üç beş avro için milyonlarca sığınmacıyı aldık. Bakanlık tarım alanlarını yapılaşmaya açtı, belediyeler yerleştirdi, yapımcılar çürük yere, depreme dayanımsız yapıları diktiler. K.Maraş, ne ilk ne de son.

“BEDELİNİ HALK CANIYLA, MALIYLA ÖDER!”

   Anayasayı çiğnedik, ancak doğanın koyduğu yasalara uymalıyız. Eski Anadolu uygarlıklarından esinlenelim: yapılarımızı tarım alanlarına değil, kayalık dağ eteklerine dikmeliyiz. Başka çaremiz yok.

   Yöneticiler, kentleşme suçu işlememeli.

   Bunun bedelini halk canıyla, malıyla öder.

“DOĞA AFFETMEZ, BİR KENARA YAZAR!”

   İzmir’de; Meles ovası, Karşıyaka, Çiğli, Bursa’da; Nilüfer, Adana’da; Çukurova, Adapazarı, Düzce, Aydın, Gediz, Manisa, Bakırçay, Pamukkale, Kelkit, Niksar, K.Maraş, Elazığ ovaları, Hatay’da: Amik ovası, ırmak yanları yapılaşma sakıncalı olmalı. Doğa affetmez, bir kenara yazar.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ramazan
    Ramazan
    16.02.2023 12:02

    Akademisyen araştırmacı prof. Dr Ahmet Ercan doğru söylüyor .