48 yıllık İnşaat Mühendisi Sarıgül; ‘Üç deprem görmüş eski binalar yıkılmalı’

Sarıgül Mühendisliğin sahibi 48 yıllık inşaat mühendisi Ali Sarıgül; “Hasar alan binalarımız eski yönetmeliklere tabi olmasına rağmen yıkılmamışlardır. Üstelik bu yapı stokunun büyük miktarı her halde üç deprem gördü. Kat adetleri ne olursa olsun artık bunların yıkılıp yenilerinin yapılması gerekir” dedi. Sarıgül binaların hasar tespitleriyle ilgili de, “Binalarımızın gerçek gücünü görmek istiyorsak, binamızın taşıyıcı sisteminin ‘Performans Analizini’ yaptırmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

48 yıllık İnşaat Mühendisi Sarıgül; ‘Üç deprem görmüş eski binalar yıkılmalı’
6.12.2022 - 13:18
Özel Haber
3

   Sarıgül Mühendisliğin sahibi, 48 yıllık inşaat mühendisi ve depreme dayanıklı binalar konusunda araştırmalarıyla da bilinen Ali Sarıgül, Gazete burasıdüzce’yi ziyaret ederek, depreme dayanıklı binalar ve deprem sonrası binanın dayanaklığını ölçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

   Sarıgül’ün açıklamaları şöyle;

   “İçinde barındığımız binalarımızın bize özellikle 3 şey sunmasını bekleriz. Bunlar; EMNİYET, ESTETİK ve EKONOMİ’dir. Bu üç özelliğin beni ilgilendiren kısmı ‘’EMNİYET’’ tir. Ne yazık ki insanlarımız hiçbir zaman emniyetle ilgilenmezler. Alacakları evin konumu, mimarisi ve ekonomik durumu dana önemlidir. Zaten hemen toplumun büyük çoğunluğu önce mimara gider. Mimariyi önceler. Binanın sorumluluğu mimarda sanırlar. Binalarına emniyeti sağlayacak mühendis evin sahibi tarafından değil, mimar tarafında seçilir. Bu durum, estetik ve ekonominin, emniyetle baskın olmasını sağlar. Elbette, toplumun kültür düzeyi de bu sıralamada etkendir.

   İçinde bulunduğumuz 2022 yılı ve gelmekte olan önümüzdeki yıllarda binalarımızın daha emniyetli olmaları için, deprem mühendisliğinin gelişmelerine paralel olarak çözümler de değişecektir. Dolayısı ile binaların daha emniyetli çözümleri bu alandaki gelişmelere bağlıdır. Yer kürenin sırları çözüldükçe determinant ve matrisler değişmektedir. Biz mühendisler bir mutlak doğrunun peşinden gitmeye mecburuz. Dün, doğru dediğimiz birtakım çözümler, yarın daha doğru ile yer değiştirecektir. Bizim ömrümüz, bu alanda usta olmaya yetmez. Sürekli kendimizi geliştirmeye çalışarak, insanların içinde ölmeyecekleri binaları yapmak tek hedefimiz olmalıdır.

        Meslek hayatıma başladığımda yoğun olarak 1975 Afet Bölgelerine yapılacak yapılar hakkındaki yönetmelik vardı. Daha sonra 1997, 2007 ve nihayet 2018 Türkiye Bina Yönetmeliği çıktı. Son çıkan yönetmelik ile önceleri arasında çok büyük farklar vardır. Sürekli emniyet adına ilerleyiş sürmektedir. Depreme dayanıklı yapılar yapmak her geçen gün daha da mümkün olmaktadır.

“ESKİ BİNALAR 3 DEPREM GÖRDÜ..

KAÇ KATLI OLURSA OLSUNLAR ARTIK BUNLARIN YIKILMASI GEREKİR!”

   Bizim için Bolu ve Düzce’nin farkı yoktur. Tabi afetler ortak derdimizdir. Bu son depremde can kaybı olmayışı en büyük tesellimizdir.

   Hasar alan binalarımız eski yönetmeliklere tabi olmasına rağmen yıkılmamışlardır. Üstelik bu yapı stokunun büyük miktarı her halde üç deprem gördü. Kat adetleri ne olursa olsun artık bunların yıkılıp yenilerinin yapılması gerekir.

   Elimizde, Eskisi ile hiçbir alakası olmayan yeni yönetmelikler, yeni fırsatlar varken bu yolda vazgeçmek akıllıca olabilir mi?

   2000 Yılından itibaren yürürlüğe giren Yapı Denetim Disiplini ve yeni yönetmelik fırsatları artık binalarımızda insan kaybının önüne geçecektir inşallah. Zaten şu anda ki hedefimiz, sıfır insan kaybı ve kontrollü bina hasarıdır.

BU SÖZLERE DİKKAT!

   Biliyorsunuz ben AMELE MÜHENDİSİM. Bununla da gurur duyuyorum. Biz sahadayız ve tatbikat yapıyoruz. Şahsımın meslek hayatı 48’nci yılına girmiştir. Malum, tecrübe denilince hayatta yenilmiş kazıkların bileşkesi akla gelmeli. Bu yüzden, ben de bu tecrübeye istinaden bazı şeyler söylemek isterim izniniz olursa...

-DOĞRU YERLERDE DOĞRU EBATLARDA PERDELER!

  - Yeni binalarımızın taşıyıcı sistemlerini kurgularken, taban oturumu ve kat alanlarının toplamını da dikkate alarak doğru yerlerde doğru ebatlarda perdeler koymayı tavsiye ederim. Mümkünse her iki yönde de bu alanlara sahip perdeleri konmalı.

-KOLON! -KABA SIVA!

  - Betonarme binalarımızın çerçeve içlerindeki duvarlarımızı mümkünse kolon yapalım. Tuğlaya doğrudan alçı vurmak yerine önce kaba sıva yapalım.

-MERDİVENLER BİNANIN DÜŞMANI!

    -Merdivenler aslında yatayda ve düşeyde binanın düşmanıdır. Mümkün mertebe merdiven kovaları perde olsun. Merdiven perdenin disiplinine uysun.

-SULAMAYA DİKKAT!

   - Sabah akşam beton sulamak doğru değildir. Sizin binanıza beton döken firma, bu betonlardan numune alır.  Keza yapı denetim de alır. Bu numuneler su dolu bir havuza konur. Belli periyodik zaman sonunda bu numuneler pres altında test edilir. İstenilen değerde değilse icabında o beton kırılır ve yeniden dökülür. Bu numuneleri havuzdan alsak, sabah akşam tepelerine su döksek... Dışarda had safhada da sıcak olsa. O numune prese konur konmaz dağılır. Binamız betonu ile bu numune hemen hemen aynı şartlarda olmalı değil mi? O zaman binamız betonu hiç kurumasına fırsat vermeden 10 gün sulansa, numune gibi yaş kalsa betonumuzun mukavemetini hayal edebiliyor musunuz?

-DOĞRU MİKTARDA DEMİR VE BETON!

   - Doğru miktarda demir ve beton kullanmak önemlidir. Fazla demir kullanmak marifet değildir. Demir ve beton pursantajı çok önemlidir. Demir kas dokusu beton ise et ve kemiktir. Benim kollarıma Herkül’ün pazı kaslarını koysanız ne olur? Okkalı bir ağırlığı kaldırayım desem kolum kırılmaz mı?

-DÜZGÜN ÇİZİLMİŞ PROJENİN DIŞINA ÇIKMAMAK!

   -Düzgün çizilmiş bir projenin asla dışına çıkmayın. Her binanın bir ağırlık merkezi, bir de kuvvet merkezi vardır. Bunların arasını aşar, binayı burularak yıkmaya götürürsünüz.

   - Mesela 6 katlı bir binanın bir katını tam bodrum yapsanız, depremde ortalama %30 avantajınız olur.

-ÇATI KATI DEPO OLMAMALI!

     - Binalarınızın çatı örtülerini bilhassa hafif sesin çatıyı son katın döşemesine sabitleyin. Çatı ve bacalar sarsıntı esnasında kaymamalı, yıkılmamalıdır. Çatı katını asla depo yapmayın.

   - Bu deprem sırasında bazı yeni binalarımızda taşıyıcı sistemde değil ve fakat duvarlarda çatlaklar gördüm. Malum beton, bütün duvar malzemelerine göre 2,5 kat daha esnektir. Taşıyıcı elemanlarda hasar oluşmamışsa endişeye gerek yoktur.

“BİNAMIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİN ‘PERFORMANS ANALİZİNİ’ YAPTIRMAMIZ GEREKİR”

   -Binalarımızın gerçek gücünü görmek istiyorsak, binamızın taşıyıcı sisteminin ‘PERFORMANS ANALİZİNİ’ yaptırmamız gerekir. Bu analiz sayesinde binamızın beton ve demir gerçek değerleri üzerinden en sıhhatli bilgiyi almış oluruz. Fiziksel emareler her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Binanız hiçbir emare vermeden de enerjisini bitirmiş olabilir. Onun için PERFORMANS ANALİZİ en doğru bilgiyi bize verir. Zaten her işimizi matematik disiplinde görmek en güvenilir yol olmaz mı?

   -Bilmem bir faydası olur mu, Yapı Denetim Şirketlerinin Proje kontrollerini yapan mühendisleri çok iyi yetiştirmemiz gerek. Onun için, bu mühendislerin en yakın üniversitelerin İnşaat Bölümleri hocaları ile yakın temasla olması gerekir. Yerine göre bu mühendislere üniversitelerde kontenjan ayrılmalı. Doğruların, daha da doğrulara gidebilmesi için üniversitelerin de gayretini esirgememesini isterim.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Murat ali usta
  Murat ali usta
  6.12.2022 23:49

  Merhaba.performans analizini kim tada hangi kurum yapıyor?kime yaptirabiliriz.yardimci olabilirmisiniz.

 • kaan
  kaan
  6.12.2022 21:58

  kesinlikle 3 deprem gören eski binalar yıkılmalı insanlara 20 yıl ucuz ödeme seçeneği verilmeli faizi devlet ödesin deli gibi ötv toplanıyor hafif hasar deyip geçiyorlar birdahaki büyük depremde insanlara yazık edersiniz yapmayın

 • Ahmet Ölmez
  Ahmet Ölmez
  6.12.2022 18:00

  Projeler de yapılan büyük yanlışlıklar; 1.derece de Belediye sorumlu; Konsol ( kapalı ve açık çıkmalar) ve Asmolen döşeme sistemi..Bu uygulamalar dan acilen vaz geçilmelidir. Belediyemiz taks / kaks emsal hesapları ile bu önemli uyarımı çözebilir..