Görür; “Bolu Dağı ve Bolu’nun güneyine dikkat!”

Düzce'de meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen 5.9'luk depremin ardından yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu.” dedi. Görür açıklamasında, Bolu Dağı ve Bolu’nun güneyine dikkat çekti.

Görür; “Bolu Dağı ve Bolu’nun güneyine dikkat!”
23.11.2022 - 14:25
Haber Merkezi

   Düzce’de meydana gelen ve İstanbul'un da aralarında olduğu pek çok ilimizde hissedilen deprem nedeniyle vatandaşlar sokağa dökülürken AFAD depremin merkez üssünü Gölyaka, Sarıdere olarak belirledi. Bölge en büyüğü 1.8 olmak üzere birçok artçı depremle sallandı. Marmara bölgesi dışında İç Anadolu bölgesi de depremden etkilendi.

   Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den de depreme ilişkin açıklama geldi. Görür sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

   “Sarıdere-Gölyaka/Düzce’de 6,0 deprem oldu. 1999 depremleri KAF’ın bu kesimini Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu hattın Bolu kesiminin de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu.

   Arkadaşlar, Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. Sevgiyle”