Prof. Dr. Görür; “Düzce Depremini önceden uyarmıştık!”

Bilim Akademisi üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür; “17 Ağustos Gölcük depremi olunca biz yerbilimciler harekete geçtik. Düzce’de deprem hazırlıklarının derhal başlaması ve burada yakın bir zamanda büyük bir depremin olmasının mümkün olduğunu söyledik” dedi.

Prof. Dr. Görür; “Düzce Depremini önceden uyarmıştık!”
9.11.2022 - 15:04
Güncelleme 9.11.2022 - 15:06
Haber Merkezi

   Bilim Akademisi üyesi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, 12 Kasım Düzce Depremi’yle ilgili sosyal medyadan bir açıklama yaptı.

   Görür açıklamasında Düzce Depremi için önceden uyarı yaptıklarını ifade etti.

   Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklaması şöyle;

   “Arkadaşlar, 12 Kasım’da Düzce Depremini ve bu depremde hayatını kaybeden 845 kişiyi rahmetle anıyoruz.

   O deprem için çok şey söylenebilir ama bence en önemlisi Türk Yerbilimcilerin “Öngörü Başarısı”.  

   17 Ağustos Gölcük depremi olunca biz yerbilimciler harekete geçtik. Bir taraftan Marmara’da araştırmalar yaparken diğer tarafta da İki yerleşim alanı için alarm verdik. Bu yerlerin biri İstanbul, diğeri ise Düzce’ydi.

“RAHMETLİ BARKA’YLA BİRLİKTE, DÜZCE’DE BÜYÜK BİR DEPREM OLACAĞINI SÖYLEDİK”

   Başta rahmetli Aykut Barka olmak üzere İTÜ ekibi (Tabii ki başka ekipler de) özellikle Düzce’de deprem hazırlıklarının derhal başlaması ve burada yakın bir zamanda büyük bir depremin olmasının mümkün olduğunu söyledik.

   Bu uyarılarımız üzerine bu kentte yoğun bir hazırlık başladı.

“DÜZCE ÇOK GAFİL AVLANMADI!”

   12 Kasım’da deprem geldiğinde Düzce çok gafil avlanmadı ve görece az zayiat verdi. Bu ülkemizde bilimin ışığı altında belki de ilk zarar azaltıcı önlem başarısıydı.

   Aynı uyarıyı İstanbul için vermiştik. İstanbul’da hala depremi bekliyoruz. Ama üzülerek söylemeliyim ki Düzce kadar başarılı değiliz. O zaman daha ölen 20.000 canımızın acısı tazeydi. Bugün unuttuk ve vurdumduymazlaştık.” 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.