Engelliye “Engelliler Haftasında” engel!

Engelliye “Engelliler Haftasında” engel!
11.05.2022 - 13:33
Özel Haber
3

   (OKUYUCU MEKTUBU)

   Bu hafta “Engelliler haftası”  ya. Uzun zamandır aklımda ve gözlemlerime dayalı yazıyı yazayım dedim.

   4-5 Yıl kadar önce. Görevlendirildiğim bir inceleme için belediyedeyim. Bir başkan yardımcısının odasında.

   Tam konuya girip “okul için ayrılmış parselin imar durumunu”  konuşacakken içeri, “ivedi” durumuyla bir görevli giriyor. “Efendim bunu hemen istiyorlar yukarıdan. Devamı gelecekmiş ama bunu hemen halletmek gerekiyor. Yoksa para geri gidecekmiş” diyor.

   -Var mı bu konuda çalışmamız?, diyor başkan yardımcısı.

   -Var efendim daha önceden bir proje. Hemen hazırlarız bir bölüm, diyor.

   “Engelliler için şeritler yapılacak merkezde kaldırımlara” diye açıklama yapıyor başkan yardımcısı. “Gelsin de 200 bin olur 300 bin olur fark etmez” diye de ekliyor.

   Eee fark etmez tabi de o para da bizden geliyor aslında. Yani bizim vergilerimizden ve fark eder tabi.

   Sonra İstanbul caddesine valiliğin karşısından başlayarak kaldırımlara “sarı” şeritler monte ediliyor çıta gibi oluklu ve yürürken görme engellilere yol gösterecek şekilde.

   O oluklu sarı şeritler sonradan yolun karşı tarafındaki kaldırımlara da monte ediliyor. Olsun. Uygun tabi. Bütün illerde var bu uygulama…

   Arşiv araştırması yaptığımda aynı uygulamanın “Spor Sokakta” 2010 yılında da yapılmış olduğunu buldum. Şimdi o sarı şerilerden eser kalmasa da...

   Sanki görme engelliler şehrin o caddesine kadar geliyor ve orada bastonlarıyla yürüyüşe başlıyormuş gibi. Zaten çoğu da bozuldu ya o şeritlerin neyse.

   Bir sosyal medya grubunda konu ile görüş bildiren bir dost, “o şeritler sadece Belediyeden eski belediyeye kadar bölümünü kullanan bir tek kişi gördüm. ‘O da Suriye kökenli bir görme engelli...‘ , başka da kimseyi görmedim” demişti. Günlerce yürüyüş güzergahım olan yolda bunu gözlemledim. Siz de rastlarsınız o şeritleri kullanarak kaldırımı yavaş adımlarla arşınlayan genç adama.

   Sahi bu “engelliyi düşünme “ konusu ciddi mi?

   Bakın ben size bir yol göstereyim.

 Kapatın gözlerinizi, ya da öyle hayal edin “tekerlekli sandalyedesiniz”. Mesela Valilik kampüsünde resmi dairede siz gitmeden yapılamayacak işiniz var. Çıktınız Mehmet Akif Caddesinin D-100 tarafında, diyelim ki merhum “Kolonyacı Servet Amcanın” evinin önünden. Yürüyün bakalım Valilik yönüne. Ahhh o kaldırımlardan nasıl geçeceksiniz? Dar, hatta kafelerin önünden kaldırıma taşmış düzenlemelerden, hele akşam saatlerine kalmışsanız, noter önündeki usulsüz olarak kaldırıma park edilmiş araçlardan nasıl süreceksiniz tekerlekli sandalyenizi?  

   Dönüş yolu farklı mı? Daracık, tekerlekli sandalye sığmayacak kadar dar, “Sahtiyancı apartmanı” önü. Sonra ilerde “Güneş TIP” yanındaki ağaç çevresinin beton sınırı ile kapanan yaya yolu…  Vallahi gittiğimiz yoldan dönmekte zor, gittiğimiz yoldan Valilik binasına ulaşmak da…

   Engelli olmak zor. Düzce’de engelli olmak daha zor.

   Sadece bir öneri. Kapayıp gözünüzü alıp elinize bir bastonu, ya da binin bir tekerlekli sandalyeye, siz yürüyün bakalım o şeritli dediğiniz yollarda. Ya da tekerlekli sandalyede o kaldırımlarda. Lütfen biraz EMPATİ… Yoksa kendimizi çookk avuturuz bu “sözde haftalarla”.

   Sağlıkla ve “engelsiz” kalın. 

   11.05.2022

   Celal GÜNER                                                                                 

   Emekli Eğitim Müfettişi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Engelli memur
  Engelli memur
  12.05.2022 14:03

  Çok güzel değinmişsiniz hocam engel koymayalım engelleri kaldıralım lütfen.

 • Kadir Tombuloğlu
  Kadir Tombuloğlu
  12.05.2022 10:54

  Engelleri kaldırmak varken engel koymak çok kalay bazıları İçin . Biz engelleri kaldıracağız . Sizleri tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum Celal bey

 • EMEKLİ OGRETMEN.
  EMEKLİ OGRETMEN.
  12.05.2022 10:45

  Mükemmel bir konuya temas etmişsiniz. Maalesef engelliler sadece ilgili haftada değerleniyor.