Kadınların bir araya geldiği tarihi pazarda tek şart: "Üretmek"

Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki tarihi çarşı kadın istihdamına büyük destek veriyor. Kadınların bir arada olduğu pazara girebilmenin tek şartı ise "üretim" yapmak.

8.11.2023 - 12:45
İHA

   Akçakoca Tarihi Mahalle Kadın Kooperatifi tarafından kurulan tarihi çarşı, kadın üreticilerin yanında oluyor. Burada tezgah açan kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini satışa sunuyor. Sadece üretim yapan kadınların tezgah açabileceği pazar, vatandaşların da beğenisini topluyor.

"Kadın istihdamına ve üretime çok önem veriyoruz"

   Üretime önem verdiklerini söyleyen Akçakoca Tarihi Mahalle Çarşısı Derneği Başkanı Gülten Özdeş, "Burada herkes esnaf olabilir ama üretmek kaydıyla. Üreten her üreticiyi, özellikle üretici kadınlarımızı bu tarihi çarşıda değerlendiriyoruz, ürünlerini değerlendiriyoruz, kendilerini sosyalleştiriyoruz. Kadınların burada ürün satabilmeleri için yüzde 65 kendilerinin üretmeleri gerekiyor. Yüzde 35'te buraya gelen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alınabilir. Kadın istihdamına ve üretime çok önem veriyoruz. Burada buna dikkat etmezsek her yerle aynı olmuş oluruz. Kimselere benzemek istemiyoruz. Kendimiz olmak istiyoruz. Kendi ürünlerimizle öne çıkmak istiyoruz. Zaten tarihi doku içerisindeyiz. Burası tarihi doku ve tarihi evlerle dolu. Bu ambiyansın içinde güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz" dedi.

"Kızılcık şurubu ya da kızılcık suyunun coğrafi işaretini almak istiyoruz"

   İlçenin coğrafi işaretli ürünlerinden bahseden Özdeş, 3 coğrafi işaret kazandırılmış ürünün ardından şimdi kızılcık şurubu ya da suyunun da coğrafi işaret kazanması için uğraştıklarını dile getirdi. Özdeş, "Coğrafi işaretli ürünlerimiz var biliyorsunuz. Mancarlı pide, Melengücceği tatlısı ve Akçakoca sarı fındığı coğrafi işaretlidir. Bu pazar kurulduktan sonra bu ürünlerin daha çok tanınması sağlandı. Başka bir ürün için de çalışıyoruz. Kızılcık şurubu ya da kızılcık suyunun coğrafi işaretini almak istiyoruz" diye konuştu.

"Herkesin tarihi çarşıyı ve Akçakoca'mızı görmesini istiyoruz"

   Turiste yönelik bir pazara dönüşen, kadınların el emekleri ve yöresel yiyeceklerin sergilendiği tarihi çarşıya ve Akçakoca'ya vatandaşları davet eden Özdeş, "Burada kadınlar el emeklerini sergiliyor. İnsanların bunları görmesini, yöresel yemekleri tatmasını istiyorum. Herkesin Akçakoca tarihi çarşıyı ve Akçakoca'mızı görmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.