İşte Düzce'de hava kirliliği sebepleri; SANAYİ, ISINMA VE TRAFİK!

  • 2.03.2021 16:59
  • (0)
  • Abone ol

Düzce Valiliği hava kirliliği değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

İşte Düzce'de hava kirliliği sebepleri; SANAYİ, ISINMA VE TRAFİK!

   Valilik yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

   "İlimizin Hava Kalitesine Yönelik Çalışmaların Değerlendirilmesi ve ilerleyen zamanlarda yaşanması muhtemel hava kirliliği durumlarının önüne geçilmesi adına yapılacak çalışmalara ve alınacak tedbirlere yönelik yol haritasının belirlenmesi amacıyla 02.03.2021 tarihinde Valimiz Sayın Cevdet ATAY başkanlığında Vali Yardımcımız Sayın Yakup TATOĞLU, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müd. Yard. Haluk Şahin Yazgı, Laboratuvar Ölçüm ve İzleme Daire Başkanı Soner OLGUN, Kuzey İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürü Zeliha Gemici ve Hava Kalitesi İzleme Şb. Müd. V. Onur KALE, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Doç. Dr. Fatma ÖZTÜRK ve Ar. Gör. Emre DİKMEN, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzden İl Müdürü Nurhan KARTAL, İl Müdürü Yrd Ömer CİHANGİR, Çevre Yön. ve Den. Sor. Şb. Müd. V. Mustafa BİLGİ ve Çevre Mühendisi Selim CAN, Düzce Belediye Başkanlığından Belediye Başk. Yard. Cengiz TUNCER, Temizlik İşleri Müdürü Emrah GÜLMEZ ve Zabıta Müdürü Sezgin DİNER’in katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir.

Hava kirliliği temel sebepleri SANAYİ, ISINMA VE TRAFİK

   İlimizde bulunan 3 adet sabit ve 2 adet seyyar Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonlarından ve 3 adet  örnekleme cihazından alınan verilerin değerlendirildiği toplantıda,

- Fidanlık istasyonundan (Aziziye Mah) alınan ölçümlerde kış aylarında yakın kaynak olarak  evsel ısınmanın ve şehirler arası trafik yoğunluğunun, uzak kaynak olarak  OSB nin  etkisi olduğu, kış aylarda etkinin en fazla yanmadan kaynaklı olduğu, yaz aylarında ise %34 oran ile şehirlerarası ulaşımın kirliliğe etkisinin fazla olduğu ve kış aylarından enverziyonun etkisiyle hava  kirliliği üzerindeki baskının arttığı belirtilmiştir.

i2

- Kalıcı Konutlar (Bahçeşehir Mah) istasyonunda yapılan ölçümlerden alınan verilere göre kirletici unsurların  Şehirlerarası trafikten ( %21)  ve sanayiden (%39) kaynaklandığı belirtilmiştir.

i3

- Belediye İstasyonu (Belediye Binası Yanı) verilerine göre kirliliğin en çok dizel araçlar ve trafikten kaynaklandığı bunun yanında kış aylarında sabah ve akşam saatleri artışta olmak üzere yanmadan kaynaklandığı belirtilmiştir.

   Sonuç olarak Mahalli Çevre Kurulu toplantılarında alınan kararlarının uygulanması, Kuzey Çevre Yolunun tamamlanarak Düzce Merkezden geçen şehirlerarası ulaşımın hafifletilmesi, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak yakacak yardımın doğal gaz kullanımı yönünde olması, gerekli görüldüğü takdirde Sanayi Tesislerine sürekli ölçüm ve izleme cihazlarının kullandırılması, meteorolojik verilere göre Hava Kirliliği yaşanması muhtemel günlerde trafikte tek ve çift plaka uygulamasına geçilebileceği, anız, lastik, mobilya vb. yakılmasıyla kaçak emisyon oluşturan olayların önüne geçilmesi ve idari yaptırım uygulanması gerektiği kararı alınmıştır."

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.