'Karadeniz Marmara Olmasın' paneline geniş katılım!

"Karadeniz Marmara Olmasın" temalı panel Akçakoca Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleşti.

'Karadeniz Marmara Olmasın' paneline geniş katılım!
6.11.2021 - 14:28
Haber Merkezi

   Yeşil Yaşam İnisiyatifi aktivistlerinin Akçakoca'da "Karadeniz Marmara Olmasın" temalı paneli, geniş bir katılımla Akçakoca Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirildi.

   Trabzon, İzmir, İstanbul, Ankara, Bodrum, Ereğli, Düzce ve Zonguldak'tan katılan aktivistlerin doldurduğu salonda, Akçakoca'dan 25 civarında katılımcı yer aldı. Panele CHP, Yeşil Sol Parti ve Yeniden Refah Partisi temsilcileri de katıldı.

   Panelde Çevre Müh. Yeşil Yaşam İnisiyatifi aktivisti Eylem Tuncaelli, İstanbul'un yapılması halinde oluşacak ekolojik felaketin boyutlarını anlattı. Ardından söz alan FOÇEP sözcüsü Bahadır Doğutürk Foça'da 30 yıldır süren cüruf mücadelesini anlattı ve yeni kazanılan bir davanın müjdeli haberini verdi.  Endüstri Mühendisi ve KERÇEP sözcüsü Önder Öner ise Kdz. Ereğli Çevre Platformu'nun yapılanması ve örgütlenmesini, bölge sorunları ve tehditleri ile öncelikli olan sorunları, yapılması gerekenler ile önerileri paylaştı. Öner, aynı zamanda Ereğli'de Erdemir'in yaratığı hava, su ve toprak kirliliği ve cürufun denize, akarsuya, toprağa, tarıma, yer altına verdiği zararı da anlattı. Av. Yakup Sekip Okumuşoğlu ise iklim krizi ve yaşam hakkının gaspının önceliğine ve önemine değindi.

   Panelin modarotörlüğünü yapan Haytap Düzce İl Temsilcisi Yeşil Yaşam İnisiyatifi aktivisti Neşe Perihan Kulak, katılımcılara teşekkür ederek, yeryüzündeki tüm canlıları, ağaçları, renkleri sevgi ile korumak duygusunun günümüzde milyonlar tarafından paylaşılmasının mutluluk verici olduğunu ve yeryüzü halklarının kazanacağı inancını yineledi.

   Panel sonunda Akçakoca Belediye Başkanlığının panelistler için hazırlattığı fındık kapsamlı paketlerin sunumundan sonra hatıra fotoğrafı çekildi.