MMO Düzce Temsilciliği: FACİAYI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Düzce İl Temsilciliği, 2014 yılında Soma'da hayatını kaybeden 301 madenciyi andı.

MMO Düzce Temsilciliği: FACİAYI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!
  • 14.05.2021   15:19
  • (0)

   Soma Maden Faciası'nın 7'nci yılı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Makina Mühendisleri Odası (MMO) Düzce İl Temsilciliği, açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

   "Ülkemizin en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciası’nın 7. yılında, kaybettiğimiz 301 madencimizi saygıyla anıyoruz.

   13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 mühendisin de yer aldığı 301 maden emekçisini, alınamayan önlemler sonucu meydana gelen faciada kaybettik. 

   7 yıl önce yaşanan felaket, sömürü düzeninin maden işletmelerini getirdiği durumu gözler önüne sermişti. Yıllar boyunca uygulanan özelleştirmelerle kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve sömürüye yönelik çalışma sisteminin dayatılmasının, madenleri işçiler için ne kadar güvensiz yerler haline getirdiğini gördük. Uzun bir geçmişe dayanan madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılarak yetersiz teknik bilgiye sahip, alt yapısı eksik, deneyimsiz şirketlerin kar hırsıyla işlettikleri madenlerin taşıdıkları tehlikeleri acı biçimde deneyimledik.

   Sorumluluğu sermayeden uzaklaştırmak için mühendisleri ve iş güvenliği uzmanlarını sorumlu tutma çabası bugün de devam etmektedir.

   Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, yargı ne karar verirse versin, bizler 301 madencinin ölümünü, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

   İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz".

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.