Eski manşetlerden yeni manşetlere

 • 4.03.2024
 • (3)

   Hey gidi Düzce hey!.. Düzcemiz ulusal bazda yayın yapan gazetelerde ne denli kötü manşetlerle anılmıştı. Ve hatta o dönemlerde zaman zaman başımızı öne eğmek durumunda bile kalmıştık..

   İsterseniz 2017 yılı öncesinde ulusal basında yayınlanan Düzce manşetlerini şöyle bir hatırlayalım..

*

   Hatırlayın; dönemin Belediye Başkanı Mehmet Keleş, 2016 yılında 650 bin TL'ye (o günün kuruyla 175 bin dolar) aldırdığı makam otomobiline karşı yapılan eleştirilere verdiği cevapla gündeme gelmişti. Keleş’in sözleri, gazetelere manşet olmuş, hatta bu olay ve dolayısıyla Düzce Belediye Başkanı video kliplerde bile tiye alınmıştı.

*

   Öte yandan; CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’nün Düzce ayağında, partililerin kaldığı kamp alanının önüne gübre dökülmesinin yankıları sürerken, gübreyi döktükleri belirlenen ve gözaltına alınan 3 kişilik ekibin Mehmet Keleş ile ilişkili oldukları, iddia edilmişti.

*

   Keleş’in, tam da Anıt Park meydanına, 15 Temmuz’u anlattığı söylenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer aldığı bir mask yaptırdığı haberi, gazetelerin manşetlerinde yer almıştı. Ancak hemen akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür heykel ve masklara karşı olduğunu bir toplantıda dile getirmesi üzerine bu mask, bulunduğu yerden kaldırılmıştı.

*

   Yine o dönem; Hecinler Köyündeki çöp vahşi depolama alanı ve köylülerle dönemin Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in arasındaki diyaloglar, gazete manşetlerine ve hatta TBMM’ye kadar taşınmıştı.

*

   Bir de en çok akıllarda kalan bir tramvay hadisemiz vardı. Bataryalı bir tramvayımız vardı ki, sanki sırf “Düzce’ye tramvay getirdik” demek için getirilmiş gibiydi. Evlere şenlikti anlayacağınız. İkide bir yolda kalır, vatandaşlar tramvayı itmek zorunda kalır, tirajı komik sahneler ortaya çıkar ve bu olay da ulusal gazetelere haber olurdu, iyi mi!..

*

   İnsanın o dönemler aklına geldikçe buna benzer olayları peş peşe sıralayası geliyor ama ne yazık ki yerimiz dar.. Belki daha da dikkat çekici bir takım alımlar ve başka başka konular da var ama şimdilik onlar bir kenarda dursun bakalım. Gerekirse sıralamaya devam ederiz tabi..

***

   Ve 2019 seçimlerini kazanarak başkanlık koltuğuna oturan Faruk Özlü’ye çevrildi gözlerimiz.

   Herkesin kafasında “Bu saçmalıklar daha devam edecek mi? Düzce bu tip konularla yine ulusal gazetelerin manşetlerinde yer alacak mı?” soruları vardı.

   Ancak öyle olmadı..

   Ulusal gazetelerin manşetlerinde Düzce, öncelikle Konuralp’teki antik kazılarıyla ön plana çıkmaya başladı.

   Başkan Özlü bu konuyu çok önemsiyor ve elinden ne geliyorsa yapıyordu. Ve bu gayret meyvelerini vermeye başlamıştı. Her geçen gün yeni bir keşif, ulusal gazetelerin manşetlerinde yer alıyordu.

*

   Ve tabi parklarımızın durumu..

   Mehmet Keleş Başkanlığındaki Belediye Meclisinin aldığı 09.04.2015 tarih ve 161 sayılı kararda, İnönü, Avni Akyol ve Konak Parklarının resmi kurum alanı ve ticari alana dönüştürüleceği yer almıştı. Neyse ki bu karar, Ankara TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından dava edilmiş ve davayı Peyzaj Mimarları Odası kazanmıştı. 

   Başkan Özlü göreve gelir gelmez, parklardaki müstecirleri çıkarıp, beton kirliliğine son vererek, Millet Parkı Projelerinin ilk başlarına Düzce’yi koydurmayı da başardı..

   Ve bu olay da gazete manşetlerinde yer aldı.

*

   Özlü’nün icraatlarından Mutfak Sanatları Merkezi, bir taraftan yapımı ile tasarımındaki kalitesi ve Düzce yemekleriyle ön plana çıkarken, diğer taraftan da ulusal TV’lerdeki birçok ünlü aşçının dikkatini çekmiş ve burada programlar yapılmaya başlanmıştı. Düzce dışından gelen konukların da ilgisini çeken MSM, zaman zaman ünlüleri de ağırlıyordu.

   Öyle ki; Düzce yemekleri ve Düzce üzerine bir program yapan TV8’in Master Şef ustaları, MSM için övgü dolu sözler sarf etmişti.

*

   Yine mesela; modern kütüphanelerimizin açılması, gençlerimiz tarafından çok olumlu karşılandı..  Mesela mesela; Dünya Düzce Günleri ulusal basında çok yer buldu..

   Yazımız çok uzadı.. Önümüzdeki günlerde yine bu konulara gireriz..

***

   Evet..

   “Düzcemiz ulusal basının eski manşetlerinde nasıl anılıyordu, şimdi nasıl anılmakta?..” Bu yazımda biraz bu konuya değinmek istedim. Ve bu konuya ilerleyen günlerde konusu “Düzceli olmak” ile ilgili başka bir yazımda tekrar gireceğim.

*

   Şimdilerde “Siyaset bir yere kadar” demek lazım..

   Ve tabi ki; yerel seçimlerde kentimiz önemliyse, kimin ne yaptığına ve kimin ne yapacağına iyi bakmak lazım!..

   Kalın sağlıcakla.. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • F Sönmez-2
  F Sönmez-2
  5.03.2024 12:47

  Demek ki önümüzdeki dönem Düzce’yi bunlar yönetecek. Sistem aynı . İlkokulda padişahlık sistemi anlatılırken ‘’İyi padişahlar vardı kötü padişahlar vardı’’ denirdi. Bundan sonra kötü padişah geldiğinde parkları yeniden satarız. Padişahlık değil cumhuriyet olacak. Sıtma da öldürücüdür.

 • F Sönmez- 1
  F Sönmez- 1
  5.03.2024 12:45

  Yazdıklarınızın hepsi doğru. Bu yazınız ‘’Ölümü görüp sıtmaya razı olmak’’ deyimini hatırlattı. Belediye yönetim sistemi aynı. Şirketleşme var ihale var. Düzce Halkı yönetimde değil. Kendiniz de yazdınız, eskiden meclis üyeleri daha liyakatli ve tanınır olurdu. Şimdi manzaraya bakalım. Parklar temizlendi tamam da buralarda simge olmuş müstecirle fotoğraf vermenin bir anlamı olmalı. Sonra 15 Temmuz darbe girişimi yaşamış, şehitler vermişiz. Tarikat ve cemaatlerle fotoğraf vermek yakışıyor mu?

 • CEM
  CEM
  4.03.2024 19:05

  SİYASETİN DIŞINDA TUTARAK TARAFSIZ KONUŞMAMIZ GEREKİRSE ; FARUK BEY BİR ŞEHİR NASIL YÖNETİLİR ? ÇAĞDAŞ BİR ŞEHİR VE O ŞEHİRDE YAŞAM NASIL ŞEKİLLENİR ? GİBİ PEK ÇOK SOSYOLOJİK DÜŞÜNME YAPISI , ŞEHİR YAŞAM GÖRGÜSÜ VE KÜLTÜRÜ GİBİ YAZILI OLMAYAN KATKILARI DA HEMŞEHRİLERİMİZE KAZANDIRMIŞTIR …