Kırk Basamaklar’dan nerelere geldik?

  • 29.02.2024
  • (1)

   Eskiler bilir, “Kırk basamaklar” derdik adına..

   Hakkında çok şeyler yazıldı, çizildi..

   Hatta uzmanlık alanım değildi ama ben de zaman zaman bu konuya maydanoz olanlardanım..

*

   Tarihi beldemiz Konuralp bundan 7-8 sene evveline kadar öyle bir hale gelmişti ki, düşünün, çıkan bazı tarihi eserler evlerin bahçelerinde masa olarak kullanılıyordu, iyi mi!..

   Sonra yavaş yavaş kazılar başladı.. Altını çiziyorum; yavaş yavaş..

   Bürokratik engeller, eleman eksikliği falan gibi gerekçeler yüzünden, kazılar oldukça yavaş ilerliyor, hatta zaman zaman duruyordu.

*

   Faruk Özlü belediye başkanlık makamına oturur oturmaz, el attığı işlerin başındaydı Konuralp..

   Zorlu bürokratik engelleri yavaş yavaş aşıyor, ekiplerin sayısını çoğaltıyor, uzmanları seferber ediyor, hemen her gün buradaki kazıların hızlanması için elinden geleni yapıyordu..

   Çünkü; kararlıydı..

   Çünkü; Ankara bürokrasisinde güçlüydü..

   Ve çünkü şunu iyi biliyordu; ilerleyen yıllarda burası, Düzce’nin en önemli sembollerinden biri olacaktı.

*

   Kazılar ilerledikçe ilerledi.

   Her geçen gün yeni yeni eserler gün yüzüne çıkmaya başladı..

   Kırk Basamaklar, Kırk Basamaklar olmaktan çıktı.. Artık oraya, her ne kadar dilimiz dönmese de, “Prusias Ad Hypium Antik Kenti” demeye başladık..

   Ulusal basının manşetlerinde “Batı Karadeniz’in Efes’i” benzetmeleri yapılıyordu.

   Orayı en son “Kırk Basamaklar” olarak bırakıp bir daha uğramayanlar, şu sıralar gelip baktıklarında, gözlerine inanmakta zorluk çeker oldular.

*

   Yazı ailemizden Yiğit Batu Maradit “Aydın’da bir garip öykü ve Konuralp” başlığıyla yazdığı oldukça ilginç, aydınlatıcı ve tüm ülkede tarihe meraklı kişilerin de ilgisini çeken yazısı, aslında bazı şeyleri de apaçık ortaya koymuştu. Okumanızı tavsiye ederim.

   (Yazıyı okumak isteyenler bu linki tıklayabilir; https://www.burasiduzce.com/yigit-batu-maradit/4175-aydin%E2%80%99da-bir-garip-oyku-ve-konuralp )

*

   Tarih gün yüzüne çıkmaya devam ederken, belki de yerel muhalefetin tek muhalefet edemediği bir yer oldu Prusias Ad Hypium Antik Kenti..

   Yine de zaman zaman bir takım çevreler tarafından yer altından çıkan bazı tarihi eserlere, bir takım kulplar takılmaya çalışılsa da, uzman isimlerin açıklamaları bizleri oldukça aydınlattı.

*

   Evet..

   Seçim falan derken, “Böylesi önemli bir çalışma göz ardı edilmesin” diye, Konuralp’teki kazılardaki gelişmelere tekrar dikkat çekmek istedim.

   Çünkü; Batı Karadeniz’in Efes’i, Prusias Ad Hypium Antik Kenti, yani bizim Konuralpimiz bu hızla devam ederse ve etrafı da gelen turistlere hizmet etmeye daha elverişli hale getirilirse, eminim ki tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekmeyi başaracaktır.

   Yeter ki; aynı ciddiyet, aynı hassasiyet ve aynı kararlılıkla üzerine gidilsin..

   Zaten Başkan Özlü’nün yeni projeleri arasında; Konuralp Antik Tiyatrosunun restorasyonunu, Konuralp Kültür Merkezini ve Yeni Konuralp Müzesini görünce, bu işin peşinin bırakılmayacağını da anlayabiliyoruz.

   Ellerine sağlık Sayın Başkan.. Devamını bekliyoruz..

   Kalın sağlıcakla.. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • CEM
    CEM
    29.02.2024 13:32

    GEÇEN GÜN Kİ YAPILANLAR LİSTESİ YAZINIZI OKURKEN , DAHA DOĞRUSU FARUK BEY DENİLİNCE , BENİM İLK AKLIMA GELEN YER KONURALP ANTİK TİYATROSUDUR. ÇÜNKÜ , ÇOCUKKEN DİNLEYİP DE HAYAL ETTİĞİMİZ VE BİZİ KENDİ UFKUMUZCA İÇİNE ÇEKEN TARİH , ARTIK HAYAL DEĞİL GERÇEKTİ …