Özlü ikinci kez aday

  • 8.01.2024

   31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı, halen Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Faruk Özlü oldu.

   İsmi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığında, ismi açıklanan diğer adaylara nazaran, kendinden emin ve tam bir Düzceli edasıyla sahnede yürüyen ve yerini alan bir Faruk Özlü gördük ekranlarda.

   Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özlü’yle olan samimi diyaloğu, bazılarını rahatsız ettiyse de, birçok kişi tarafından bu sahne takdirle karşılandı.

*

   Gerek bazı muhalifler ve gerekse bazı partilileri tarafından, “Özlü buradan aday olmayacak”, “Özlü’nün yerine başkası aday gösterilecek” algısının bu sahneyle alaşağı edilmesi ise sevenlerine tekrardan umut oldu. İşte aslında, Başkan Özlü’nün adaylığının açıklanmasının ardından coşkuyla karşılanmasının bence en önemli nedenlerinden biri de oydu.

*

   Peki bu algı neden yapıldı?

   Neden bir takım insanlar, Faruk Özlü’nün Düzce’den tekrar aday gösterilmesini istemedi?

   Cevap basit; Özlü’nün kariyeri ve Düzce’de ortaya koyduğu farklı bir belediyecilik.

   Neden böyle düşünüyorum, sonraki yazılarımda daha da açacağım ama bununla ilgili olarak önce “Kimdir bu Faruk Özlü?” isterseniz gelin tekrar hatırlayalım.

***

   Faruk Özlü, 19 Kasım 1962 tarihinde Düzce’de doğdu. İlköğrenim ve ortaöğrenimini Düzce’de tamamlayan Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldu.

   Lisans eğitimi ile makine mühendisi olan Faruk Özlü, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yüksek lisans ve doktora programını da tamamladı. Ardından İspanya’da proje ve mühendislik ve ABD’de Harvard Üniversitesi’nde üst düzey yöneticilik eğitimi aldı.

   İyi seviyede İngilizce bilen Faruk Özlü, evli ve 2 çocuk babası.

*

ÇALIŞMA HAYATINA BAKALIM MI?

   Çalışma hayatına İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Dr. Faruk Özlü, akademik kariyerinin ardından Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda görev aldı. Özlü, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda sırasıyla savunma sanayi uzmanı, proje müdürü, daire başkanı, müsteşar yardımcısı ve müsteşar vekili görevlerinde bulundu.

*

   Türk Uçak Sanayi A.Ş. (TUSAŞ), Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ), TEKNOPARK İstanbul, Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve başkanı olarak görev yaptı.

*

   Faruk Özlü’nün uzman ve proje müdürü olarak görev yaptığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi.

   Ayrıca yine bu dönemde Türkiye’nin kendi tasarımı olan ilk milli tank “ALTAY”, ilk milli insansız hava aracı “ANKA” ve “BAYRAKTAR”, ilk milli gemi “MİLGEM” ve yerli otomobil üretimi gibi sayısız projenin yürütülmesinde görev üstlendi.

*

İŞTE SİYASİ KARİYERİ

   7 Haziran 2015 seçimlerinde 25’nci Dönem Düzce Milletvekili unvanı ile meclise giren Özlü, 1 Kasım 2015 seçimlerinde de 26’ncı Dönem Düzce Milletvekili olarak seçildi. Bu dönemde TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanlığı yapan Dr. Faruk Özlü, 24 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye’nin 27’nci Başbakanı Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65’inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev aldı.

   Bakanlık dönemindeki faaliyetlerini Bilim Merkezi Türkiye, Teknoloji Üssü Türkiye, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye olmak üzere 3 ana eksende sürdüren Özlü, Türkiye’nin bilim, teknoloji ve sanayi hedeflerini gerçekleştirerek büyümesi adına çalışmalar yürüttü.

*

   Dr. Faruk Özlü, bakanlık görevinin ardından 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde yüzde 47,14 oy oranı ile Düzce Belediye Başkanlığı görevine seçildi. Düzce Belediye Başkanlığı görevi boyunca katı atık bertaraf tesisi kurulmasına, 114 yeni otobüs ile ulaşım master planına, Millet Bahçelerine, Kütüphanelere ve içme suyu hattının yenilenmesi projeleri gibi birçok belediye çalışmasına imza attı. (İlerleyen günlerde bu konuları açacağım.)

***

   Şimdi anladınız değil mi, neden böyle bir algının yapılmak istendiğini.

   Başkan Özlü’nün; geçmişiyle, yaptıklarıyla, Düzce Belediyesi’nde ortaya koyduğu performansla, şaibeye bulaşmamasıyla çıtayı koyduğu yer, açıkçası bir takım insanları rahatsız etti. 

   Özlü’nün yerine başka biri o koltukta otursaydı, inanın, AK Parti’deki aday adaylarının sayısını tek haneli değil, çift haneli sayılarla telaffuz ederdik. Ve inanın, bazı muhalefet partileri de karşısına aday çıkarmakta bu denli zorlanmazdı.

*

   Ne diyelim.

   Ben düşündüklerimi, gördüklerimi kaleme almaya çalışıyorum.

   Elbette, siyaset zordur. Özgüven ister, cesaret ister, bilgi ister, birikim ister, tecrübe ister, vizyon ister. En önemlisi ise şaibesiz, iyi bir geçmiş ister –ki bu durumun altını çizmekte de fayda var-.. Hele ki bir de halkta da karşılığı varsa, o zaman başarılı olma potansiyeli daha fazla olur.

   Bu özellikleri kendinde bularak ortaya çıkmak ise ayrıca tebrik edilmesi gereken de bir olaydır aslında. O bakımdan bu yarışa katılan tüm adaylara başarılar diliyoruz.

   Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.