Belediye Meclisleri o kentin vitrinidir

 • 4.01.2024
 • (2)

   Eli kulağında.. Bugünlerde partilerin belediye başkan adayları açıklanabilir..

   Sonrasında başkan adayları, meclis üye adaylarının listelerini oluşturacak.

   İşte kızılca kıyamet, bence asıl o zaman kopacak.

   Öyle ya, dünya kadar müracaat olduğu söyleniyor.

   Siz bu müracaatların arasından, kimseyi kırmadan dökmeden bazı isimleri seçmek durumundasınız. Bunun üstüne bir de dışarıdan, kendi istediğiniz isimler de olacaktır.

*

   İktidar partisinden meclis üyesi aday listesinde olmak isteyenlerden bazıları, bu listede kendi isimlerini göremedikleri zaman belki biraz kırılacaklardır ama neticede “İktidar partisidir, bana da belki ileride başka bir yerde bir görev verirler” umuduyla, seslerinin çok çıkacağını pek düşünmüyorum.  

*

   Ancak muhalefet partilerinde durum pek de öyle olmayacak gibi görünüyor.

   Hatta bazılarının “Belediye meclisi aday listesinin ilk başlarında yer almazsam, partiden istifa ederim” diye, orada burada konuştuğunu bile duyuyorum.

   Yani muhalefette bu durum biraz daha sıkıntılı geçecektir, diye düşünüyorum.

*

   Hani hep “Eski günler güzel günlerdi” deriz ya..

   Aslında Belediye Meclisleri de eskiden daha bir itibarlı kurumlardı.

   Öyle her babayiğit elini kolunu sallaya sallaya o meclise girip, o koltuklarda oturamazdı.

   Kendi alanında isim yapmış, eğitimli, kültürlü ve vizyonu olan kişilerden oluşurdu, Belediye Meclisleri.

   Oraya seçilen kişilerin çoğunun belediyenin verebileceği imkanlara da pek ihtiyaçları  yoktu. O bakımdan mecliste, süklüm püklüm oturup, elini kaldırıp indirmek yerine, gerektiğinde sesini yükselten, gerektiğinde fikir üreten isimler olurdu.

   Yani, görmüş, geçirmiş insanlardı.

*

   Hangi siyasi görüşten olursa olsun, bir belediye meclis üyesi bir yere gittiğinde, büyük itibar görürdü. Çünkü; zaten geçmişinde kendilerini ispatlamış ve zaten itibarlı insanlardı.

   Oturmasını kalkmasını bilirler, giyimine kuşamına da çok dikkat ederlerdi.

   Yani anlayacağınız, Belediye Meclisleri o kentin bir bakıma vitriniydi.

*

   Elbette şu an bu tip kaliteli, itibarlı meclis üyelerinden yok değil. “Yani eskiler iyiydi, şimdikiler kötü” demek istemiyorum ama bu kalitede insan sayısının azaldığının altını çizmek istiyorum.

*

   Evet..

   Bizler yerel seçimlerde, önce başkan adayının kim olduğuna bakıp, öyle oy kullanırız. Meclis üyeleri için oy kullanılacağı zaman ise o listedeki isimlere bakıp oy kullananların sayısının çok olmadığını düşünüyorum.

   Ve tavsiyem; siz siz olun, Belediye Meclis Üyeliği için oy kullanacağınız zaman, lütfen listedeki isimlere de şöyle bir bakıp, öyle tercihinizi yapın.

   Yukarıda yazdığım gibi, Belediye Meclisleri o kentin bir bakıma vitrinidir.

   Bunu unutmayın.

   Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • TARKAN
  TARKAN
  5.01.2024 23:20

  KESİNLİKLE KATILIYORUM VE BİR EKLEME YAPMAK İSTİYORUM. MECLİS ÜYELERİ ARASINDA TEKNİK BİLGİ SAHİBİ NE KADAR ÇOKSA BAŞARI DA O KADAR ÇOKTUR …

 • Ahmet Recai Sönmez
  Ahmet Recai Sönmez
  4.01.2024 13:15

  Siyaset çok kirlendiği için o senin tarif ettiğin insanlar maalesef bu tür yerlere gelmek istemiyorlar. çok güzel tespitlerin var ama siyaseti düzeltmek sadece senden veyahutta o saydığın kişilerle ibaret değil. bunu da kendileri çok iyi bildikleri için durum bu merkezde ne yazık ki