ARŞİV UNUTTURMUYOR!

  • 11.12.2023

   11 Aralık 2015 tarihli Gazete burasıdüzceye açıklama yapan dönemin DÜZDER Başkanı Cemal Aksan, “Biz Düzce’nin kirli havası için eylem yaparken, insanların bize gülmesine çok şaşırdık” diyordu.

   (O dönemlerde bu kardeşimiz DÜZDER’le birlikte, sadece hava kirliliği konusunda değil, çevreyle alakalı birçok sorunla ilgili de eylem gerçekleştiriyorlardı. O konulara da önümüzdeki günlerde değineceğim.)

   Ve Cemal kardeşimize cevabını dönemin Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, bir demeçle vermişti.

   Belki hafızalarında kalan olmuştur ama yine de bir hatırlayalım bakalım, ne demişti dönemin Belediye Başkanı Keleş, DÜZDER başkanı Aksan’a;

   “İşine bak lastikçi!!!”

   Tabi ardından sevgili Cemal kardeşimizin lastik satış mağazasına zabıtaların da dikildiği söyleniyor. “Sobada ne yakıyorsun da Düzce’nin havasını kirletiyorsun be adam” gibilerinden, iyi mi!..  

*

   Ve yine aynı tarihli Gazete burasıdüzce’nin manşetinde, Başkan Mehmet beyin tam bir yıl öncesinde yani 2014 yılında bu konuyla ilgili bir demecine de yer verilmişti. Mehmet bey; “Düzce’deki hava kirliliğinin sebebi, kalitesiz kömür kullanılması. Bu konuyu vali beyle konuştuk. Bir sonuca ulaşamadık” diyordu.

*

   Şimdiki Mehmet Keleş, bu kez İYİ Parti’nin Belediye Başkan adayı olarak karşımızda.

   8 yıldan fazla Düzce’de Belediye Başkanlığı yapan Mehmet bey, basına verdiği kahvaltıda tam 3 ay gibi uzun bir süre(!!) saha çalışması yaptıklarından bahsetmiş.

   Ve 8 yılda tespit edemediği sorunları 3 ay gibi bir sürede tespit etmiş olacak ki, bakın ne demiş;

   "Düzce'de ciddi anlamda bir hava kirliliği var!!!”

   Vallahi bravo doğrusu!.. Ne kadar da doğru ve yerinde bir tespit!..

   Ve devam etmiş; “Bununla ilgili çok ciddi projelerimiz var!!!”

   Ve yine devam etmiş; “Ulaşım sorunu da göz ardı edilemeyecek boyutta. Altyapı ve su sorunu mevcut!.. Düzce'de bir şehirleşme ve imar sorunu var!.." Vs. vs. vs.  

*

   Bu açıklamalara ne diyelim bilemedim doğrusu..  

   Hani ayıya, “Bal yer misin?” diye sormuşlar da, “Gülesim geliyor” demiş ya..  

   İşte o hesap..  

*

   Peki bu son 5 yıllık süreçte bu konularda neler yapıldı?

   Hani, öyle ya “pandemisiydi, seliydi, depremiydi” derken, bu sorunlar unutulmuş mu?

   Bu işin başındakilerin açıklamaları daha detaylı olacaktır elbette ki ama ben kısaca ve bildiğim kadarıyla şöyle bir geçeyim isterseniz;

   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün talebiyle, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Düzce’nin hemen her yerinde hava kirliliği ölçümleri gerçekleştirildi. Hava kirliliğinin sebeplerinin sadece kömür olmadığı ve başka sebeplerinde etken olduğu görüldü. En basiti hemen lastik yakanlara müdahaleler edildi. Öte yandan Doğalgaz kullanımının teşvik edilmeye çalışıldığı söyleniyor.

   Diğer taraftan; 35 yıldır el atılmamış alt yapı konusunda ise ciddi yatırımlar yapılıyor. Düğmeye basıldı.

   Yine eski belediye idaresi döneminde alınan bazı kararlarla gerçekleşen dikey yapılaşmanın önüne geçildi.

*

   Evet doğru, seçim dönemine girdik.

   Göreve talip olanlar elbette olacaktır. Ve bu talip olanların projeleri de olacaktır.

   Başımızın üstüne. Hiçbirine karşı değiliz. Hepsine saygımız var.

   Ama lütfen geçmişi de unutmayalım.

   Başkan adaylarımız sorunlarımızı yeni bir şeymiş gibi önümüze koyarken, elle tutulabilir çözümlerinin de ne olduğunu ortaya koysunlar, koysunlar ki millet de neyin ne olduğunu görsün.

   İnanın; “Biz çözeceğiz”, “Halledeceğiz”, “Sahadayız”, “Çok ciddi projelerimiz”, “Biz işimizi biliriz” falan gibi söylemlerin veya elle tutulmayan projelerin, vatandaşın gözünde hiçbir değeri yok.

   Kalın sağlıcakla. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.