ELİNİ VERSEN!..

 • 6.12.2023
 • (3)

   Düzcemiz’in değerli insanları.. Düzcemiz’de yaşayan ve özellikle Düzcemiz’i yaşayan güzel insanlar.. Sevgili dostlar..

   Bugünkü yazımı önceki yazılarıma nazaran çok uzun tutmadım. Biraz kısa bir yazı ama böylesi bir dönemde, aslında sizlerin de bildiği bazı önemli ayrıntıların, aklınızın bir kenarında bulunmasını istedim.

*

   Şimdi “Söz meclisten dışarı” diyor, “kıssadan belki de biraz hisse” diyor ve yazımıza önce bir fıkrayla başlayalım istiyorum..

   Okul çağlarında son derece haylaz iki öğrenci sonunda okuldan ayrılırlar. İş güç sahibi de olamazlar. Derken onlardan biri bir makine satın alır ve kısa sürede milyonlar kazanır. Diğer arkadaşı bunu duyunca yanına gider ve kısa sürede bu kadar nasıl zengin olduğunu sorar.

   Zengin olan; “Bir fal makinesi aldım. Kadınlar gelip üzerindeki bir yere elini koyuyor. Makine  falına bakıyor. Her fal bakanın fiyatı bir dolar. Akşama kadar kadınlar kuyruğa giriyor” der.

   Arkadaşı bu makineden bir tane de kendisine bulmasını rica eder. Zengin olan, “Olur ama bu işleri burada yapmayacaksın” der ve arkadaşına da fal bakan makineden bir tane yaptırır.

   Aradan bir yıl geçer, bu sefer de arkadaşı trilyoner olur. Şaşırma sırası ilk zengin olandadır. Bu işi nasıl becerdiğini sorunca arkadaşı; “Senin makineye bir parça ekledim. Kadınlar bir dolar verip elini koyarak falına baktırıyor. Ancak beş dolar atmadan elini kurtaramıyor” der.  

*

   Şimdi gelelim seçimlere.

   Yerel seçimler yaklaştıkça belediye başkanlığına, belediye ve il genel meclis üyeliğine, muhtarlığa aday olan isimler de yavaş yavaş ortalıkta görünmeye başladı.

   Mevcut görevde olanları zaten biliyorsunuz.

   Öte yandan aday olanlar arasında tanıdık isimlere de elbette rastlıyorsunuz. Düzcemiz’de güzel anılanlar da var ve ne yazık ki kötü izler bırakanlar da!

*

   Elbette ilerideki yazılarımda bunlara tek tek değineceğim ama ben şu an yaşanılanlara sizlerin dikkatini çekmek istiyorum.  

   Şu an adaylara baktığınızda hepsinin yüzünde güller açtığını, sırıtarak sizleri kucakladığını, hemen herkese mavi boncuklar dağıtıldığını ve bunun her seçim döneminde zaten böyle olduğunu anlatmama sanırım gerek yok.

   Biz Düzceliler ise zaten milletçe gerek misafirperverliğimizden, gerekse aile terbiyemizden ötürü, kapımıza kadar geleni kapıda karşılar, kapıya kadar yolcu ederiz.

   Ve tabi ki; elini uzatanın elini ise havada bırakmayız. 

*

   Ancak bu sefer yine nezaketimizi elden bırakmadan, gelen kişilere daha bir dikkatli gözle bakmanızda fayda görüyorum. Lütfen daha dikkatli, daha daha dikkatli bakın.

   Yüzündeki o samimiyetini, sırıtmasını bir kenara bırakın ve yüzüne, gözlerinin taa içine kadar bir bakın.  

   Bakarken de şöyle bir düşünün. Mesela; bugüne kadar neler yapmış, neler görmüş, neler geçirmiş, kimlerle kol kola girmiş, kimlerle yol yürümüş, kimleri yarı yolda bırakmış, içeride ve dışarıda nasıl anılmış, ardında ne izler bırakmış..

   Lütfen dikkatli bakın, bakarken bir kez daha düşünün.. Bir kez daha düşünün ki, elinizi verdiğinizde kolunuzu alabilesiniz. Aynı yukarıda yazdığım fıkradaki gibi.

   Bilmem anlatabildim mi?..

   Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  8.12.2023 21:23

  Sayın Maradit, “ Bakarken de şöyle bir düşünün. Mesela; bugüne kadar neler yapmış, neler görmüş, neler geçirmiş, kimlerle kol kola girmiş, kimlerle yol yürümüş, “ dediğinizde, güncel fotoğrafı düşündüm.. Düzce’de önümüze konan fotoğraflar 20 yılın sonunda bir koca 5 yıl daha kaybedeceğimiz gerçeğini gösteriyor.. Görünen o ki, Muhalefetin iki partisi Düzce için tarihi fırsatı heba etmeye çalışıyor..

 • 20 yılın sonunda hala..
  20 yılın sonunda hala..
  8.12.2023 21:07

  İs Adamı eşinin kendisini aldattığını düşünür ve bir dedektif tutar.. Birkaç gün iş seyahatine çıkar.. Dönüşünde Dedektif.. Siz gittikten sonra eşiniz ar.. Bir kafede bir adamla buluşur, Akşam bir barda içki içer dansederler, çok samimi dansedip sık sık öpüşürler.. Oradan çıkıp lüks bir otele giderler.. 88 no lu odaya çıkarlar.. İş adamı.. Evet sonra..?? Sonrasını göremedim ya, Öbür gün öğleden sonra otelden çıktılar.. İş adamı.. Tüh ya yine öğrenemedik, aldatıyor mu, aldatmıyor mu.??

 • Yılmaz uğurlu
  Yılmaz uğurlu
  6.12.2023 17:08

  Bu güne göre yazılabilecek en güzel köşe yazısı. Tebrikler.