DÜN DÜNDÜR!..

 • 15.11.2023
 • (4)

   Rahmetli Cumhurbaşkanı ve Başbakanlarımızdan Süleyman Demirel'in neredeyse bir atasözü veya deyim haline gelen bu laf, günümüzde de sık sık kullanılır hale geldi.

   Peki Süleyman Demirel bu meşhur sözü ne için söylemişti? Şöyle bir geçmişe gidelim isterseniz..

   Demokrat Parti sonrasında Türkiye'de sağ seçmenin ilk adresi Adalet Partisi ve Süleyman Demirel olmuştu.

   12 Mart 1971'de ordu ikinci defa, bu sefer bir muhtıra ile Türk siyasetine el atıyordu. Oysa meclis bu defa askerlerin emirlerini uygulamaya hiç de niyetli değildi.

   Askerler, görev süresi biten Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın yerine Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler'in seçilmesini istiyorlardı.

   Oysa meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iki partinin lideri, Demirel ve Ecevit buna izin vermediler. İşte Süleyman Demirel'in o meşhur sözü de tam bu zeminde ortaya çıktı.

   Faruk Gürler'in yerine Genelkurmay Başkanı olan, Semih Sancar ile Demirel'in gizlice görüştüğü söylentisi ortaya atılmıştı.

   Gazeteciler, Demirel'den “hayır” cevabını alınca Semih Sancar'a giderek “Efendim siz her parti lideriyle görüşüp de Sayın Demirel ile görüşmediniz mi?” diye sordular.

   Sancar ise buna karşılık “Hayır canım, dün görüştük ya!” diyerek ağzından sırrı kaçırdı.

   Bunun üzerine gazeteciler tekrar Süleyman Demirel'e gelip olayı anlattılar ve “Efendim daha dün görüşmedik demiştiniz” dediler.

   İşte Demirel bunun üzerine gazetecilere o meşhur sözü fısıldadı: “Efendim dün dündür, bugün bugündür.”

   Sonrasında ise hem askeri kanadın hem de siyasilerin uzlaştığı bir isim Fahri Korutürk Cumhurbaşkanı seçildi.

*

   O günden bu güne bu ülke “dün dündür bugün bugündür” gibi olayları çok gördü, çok yaşadı. Her defasında Demirel’in bu meşhur sözü telaffuz edildi.

   Mesela; daha geçtiğimiz hafta CHP’nin büyük kurultayında kürsüden “sözüm söz” diyerek cümlesine başlayan yeni genel başkan Özgür Özel, milletvekili ve belediye başkan adaylarının ön seçimle belirleneceğini söylemiş ve ayrıca tüzük kurultayının da hemen yapılacağını belirtmişti.

   Şimdi ise “Fakat”, “Ama”, “Ancak” ile başlayan cümlelerle, temayülden falan bahsediliyor. Yani CHP’de aday belirlemede sanki bir ön seçim yapılmayacak havası var. Yani Özgür Özel’in bu davranışı sanki “dün dündür, bugün bugündür” sözünü bizlere tekrar hatırlattı, diyebiliriz.

   “Temayül” dedikleri ise sizin anlayacağınız; üyelerin gazını almaktan başka bir şey değil. Daha çok AK Parti’nin başvurduğu bir uygulama.  Aslında, bir çeşit anket. Anket sonuçları genel merkezlere gider, son kararı yine yukarısı belirler. Bunu da yukarıdakiler “demokratik bir seçim” diye yutturmaya çalışırlar, iyi mi! 

  *

   Oysa mesela; Düzce’deki CHP’nin belediye başkan adayının belirlenmesinde, üyeler bazında ve hakim huzurunda bir ön seçim yapılsa, kim bilir kimler aday adaylığı için başvuruda bulunacaktı. Şimdi ise belki de sadece bir isim üzerinde durulmak zorunda kalınıyor. 

   CHP’li üyeler bu durumdan memnun mu? Bence şimdilik hemen herkes, sadece izleyerek olayı anlamaya çalışıyor.

*

   Demirel’in bu meşhur sözünü, bize yaşatan yaşatana aslında.

   Mesela bakın Düzce İYİ Parti’nin çıkarttığı adaya.

   Onlar da sanki “dün dündür bugün bugündür” havasında değiller mi?  

   İYİ Parti’nin bu tercihiyle ilgili nasıl olsa zaman her şeyi gösterecektir. Yani bekleyelim görelim. Şimdilik fazla söze gerek yok!..

   Bu konuyla ilgili de son sözümüzü Mevlana’ya bırakalım en iyisi.

   Ne demiş Mevlana;

   “Her gün bir yerden göçmek ne iyi.

   Her gün bir yere konmak ne güzel.

   Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.

   Dünle beraber gitti, cancağızım,

   Ne kadar söz varsa düne ait.

   Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”

*

   Saygılarımla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • osman kayıkçı
  osman kayıkçı
  20.11.2023 10:07

  düzceye deger katacak düzcenin gelişmesi düzcenin sorunlarını halledecek hızlı tren ulaşımda rahat edecek sistemler kuran fuar alanları futbol takımlarına kamp merkezi gibi düzceye deger katacak projeleri olan adaylar düzce halkına hizmet etsin iktidar muhalefet önemli degil düzceye deger katacak aday olsun yeter

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  18.11.2023 11:27

  Cumhur başkanı sayın Erdoğan 19 Haziran 2018 de yaptığı bir konuşmada, 24'ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz" demişti. Aynı gün dolar/TL 4.74 seviyesindeydi. Bu günse.? Dolar 28,60 Ero 31,30 Leva 16.00 Lari 10,62 Papua Yeni Gine Kinası 7,64 Türk Lirası Sözün bittiği yerde, Bir alıntı.. Bugünlerde herkes sırf kendini dinliyor, Kendinden başkasına inanan yok, Hiç ilişki kalmadı gerçekle söz arasında..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  18.11.2023 11:03

  Düzce insanı mutlu şehirlerden biri çıkmış.. Bu coğrafyada 21 günde unutanlardan değilseniz, sormak, sorgulamak, cevaplar aramak, bilmek acı veriyor insana.. Neruda bir Şiirinde .. Bilmek acı çekmektir. Ve bildik; Karanlıktan çıkıp gelen her haber Gereken acıyı verdi bize: Ağırdı sessizlğin çuvalı.. der. Güncel durumdan, memnun mutlu olanlar, Uzun yaşamanın sırrı sorulan bir Budist rahip in cevabını hatırlattı.., “ Yağmur yağdığında bırakıyorum yağsın “

 • F Sönmez
  F Sönmez
  16.11.2023 20:36

  Nazım Hikmet Türk Köylüsü şiirinde '' Topraktan öğrenip kitapsız bilendir. Hoca Nasreddin gibi ağlayan, Bayburtlu Zihni gibi gülendir'' der. Halkın zekasını ve karakterini iyi bilmek gerek. Sayın Demirel'in bu sözü bir kaypaklık söylemi olarak ifade edilir. Oysa öyle değildir. Gerçekleri olgularda aramak deyiminin Demirel'ce ifadesidir. Güzel bir sözdür. Dünkü koşullarla bu gün değerlendirilemez. Dünkü güneşle bugün ısınamazsın.