'SAĞLIK OLSUN' diyorduk ya!

  • 8.11.2023
  • (1)

   Yıl 2000.. Depremden yeni çıkmışız..

   Hükümette Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Anavatan Partisi koalisyonu var.. O dönem bu koalisyona kısaca “ANASOL-M hükümeti” deniyor.

   Dönemin Anavatan Partisi’nin Düzce İlçe Başkanı Ragıp Gökesaoğlu.

   Kendisine Ankara’dan haber geliyor, “Düzce’ye hastane yapılması planlanıyor” diye.

   O ve arkadaşları “fırsat bu fırsat” diyorlar ve hemen arazi araştırmasına girişiyorlar. Muncurlu’da Orman Bakanlığının bir arazisini buluyorlar ve dönemin bakanı Ersin Taranoğlu’ndan bu araziyi hastane yapımı için istiyorlar.

   Orman Bakanlığı “olur” verince, dönemin Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan’ı devreye sokup buraya bir hastane yapılmasını sağlıyorlar.

   Tabi bu arada yine dönemin Düzce Milletvekilleri rahmetli Avni Akyol ve Necmi Hoşver’in çabalarını da unutmamak lazım.

   Hemen ihalesi yapılıyor ve inşaatı 2002 yılında başlıyor, 2004 yılında teslim ediliyor. -Hani laf aramızda; öyle 20 yıl falan sürmüyor!..-

   Şimdi bir Düzceli olarak, tüm bu adı geçen isimlere bir kez daha teşekkür etmek, aramızdan ayrılmış olanlara da Allah’tan rahmet dilemek, lazım.

*

   Neden mi?

   Bakın o günlerde Düzce’ye kazandırılan bu hastanenin hikayesi nasıl devam ediyor..

   Her ne kadar bu hastane devreye girse bile, 2016 yılında bina bir şekilde boşaltılıp atıl hale geliyor.

   Ardından fizik tedavi ve toplum ruh sağlığı gibi bazı bölümler tekrar açılıyor ama hastane tam kapasite hizmet veremiyor, ne yazık ki!

*

   Ve sonra, geçtiğimiz yıl yine bu hastane gündeme geliyor.

   Hatta bu hastaneye yapılacaklarla ilgili ilk bilgiyi, hastanenin kuruluşunda adı geçen sevgili Ragıp Gökesaoğlu abimizden alıyorum.

   Takip edenler bilir, geçen yıl bu köşeden, bu hastaneye; Çocuk Acil, Kadın Doğum Acil, Kadın Doğum, Çocuk Poliklinikleri, Çocuk Yatış Servisleri, Yeni Doğan, Çocuk Yoğun bakımları ile Doğumhanenin yapılması için harekete geçildiğini belirtmiş ve bu konuyla ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’dan aldığım ayrıntılı bilgileri yazmıştım.

   Düzce için çok önemliydi. Ve bu önemli hizmetin devreye girdiğini geçen gün yapılan bir açılışla görmüş olduk.

   Muncurlu Hastanemizin böylesi değerli bir hizmetle devreye girmesinde emeği geçen, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir hanıma ve büyük çabalar gösteren İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz beye, ilini seven bir Düzceli olarak teşekkür ediyorum.

*

   Öte yandan dünkü açılışta konuşan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Nükleer Tıp Merkezi’ndeki gelişmelerle ilgili bilgiler de verdi.

   Ayşe hanım, kanser hastalarının dört gözle beklediği, Nükleer Tıp Merkezi için Gama Kameranın geldiğini, doktorunun atamasının yapıldığını ve Pet-CT’nin ihalesinin yapılacağı müjdesini verdi.

   Ayrıntılı bilgileri Sağlık Müdürümüz Yasin beyden rica ettim o da bana, Nükleer Tıp Merkezi içinde bulunan gama kamera, pet çekimi ve radyoterapi üniteleri için yerlerinin hazırlandığını ve uzman doktorun kontrolünde sırayla devreye gireceğini anlattı.

   Bilen bilir, kanser hastalarının sıkıntılarını sık sık gündeme getirmeye çalışıyorum. Ve elbette verilen bu sözlerin de takipçisi olacağız.

*

   Diğer taraftan; Düzce Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün çabalarıyla, Atatürk Devlet Hastanesi’nin hemen yanındaki 9 dönüm Milli Parklar’dan, 20 dönüm Orman Bakanlığı’ndan olmak üzere, toplam 29 dönüm arazinin Sağlık Kompleksi yapılmak üzere tahsis ettirildiğini öğrendik.

   Bakın bu da çok güzel bir haber. Ve yine bir Düzceli olarak Faruk beye de teşekkür ediyorum.

   Tabi iş buraya kadar gelmişken, bunun devamının da milletvekillerimiz tarafından takip edileceğine inanıyoruz elbet. 

*

   Özetle; hani bir yazımda “sağlık olsun” demiştim ya, bu kez “Düzcemiz’in bir sağlık merkezine dönüşmesi için katkıda bulunan herkesin emeğine sağlık”, diyoruz.

   Tabi ki bizler; Düzce’ye bir çivi bile çakana teşekkür etmeyi biliriz.

   Ama öte yandan; bazılarının çivi çakıyormuş gibi yapmaya çalışmalarını dinlemek de, kimi zaman eğlenceli olabiliyor, tabi!..

   Saygılarımla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Teşekkür etmek
    Teşekkür etmek
    8.11.2023 12:21

    Hizmet kimden gelirse gelsin teşekkür etmek insanlık gereği. Çok daha iyilere layık ilimiz.