Belediye Meclis Üyeleri ve bazı koltuk sahipleri

 • 14.09.2023
 • (2)

   Seçimi kazanıp meclise giren arkadaşlarına soruyor;

   “Sık sık Avrupa’ya gidiyorsunuz. Roma’yı gördünüz mü?”

   “Gördük..”

   “Nasıl bir yer?”

   “Her yeri yanık, yıkık!..”

  “Peki Venedik nasıl bir yer?..”

   “Orayı da sular basmış!..”

*

   Fıkra bu ama şöyle bir baktığımızda, önceki dönemlerde bazı belediye meclis üyeleri ve bazı belediye başkanlarının bu tür yurt dışı gezilerini çok gördük. Tabi masraflar belediye kasalarından ödendi.

   O zamanlar dedik ki; “Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize gördüklerinizi anlatın!..”

   Kimse doğru dürüst ağzını bile açmadı..

   Hani biraz zorlasak, belki de yukarıdaki fıkraya benzer sözler duyacaktı bu kulaklar.

*

   Şimdi yine bir yerel seçim dönemi başlıyor ve yine belediye başkan adaylarının yanı sıra belediye meclislerinde kimlerin yer alacağı konuşuluyor.

   Gazetemiz burasıdüzce bu konuda vatandaşa. “Belediye meclisinde kimleri görmek istersiniz?” diye bir soruyla bir anket başlattı. burasiduzce@gmail.com adresimize gelen isimleri belli aralıklarla yayınlıyoruz.

   Bu isimlere baktığımızda ise hangi partiye ilginin daha fazla, hangisine daha az olduğunu, iyi görebiliyoruz. Hatırlarsanız milletvekili aday adayları listelerinde de aynı görüntüleri yaşamıştık.

   Ve öte yandan; bu ankette yer almak istemeyen kişiler direk bizimle temasa geçip, bu listelerde yer almak istemediklerini belirttiklerinde, saygı duyup, listeden isimlerini çıkartıyoruz. “Bu da bir nevi, kimlerin Düzce Belediye Meclisinde olmak istediğinin veya kimlerin olmak istemediğinin de bir göstergesi” şeklinde de yorumlanabilir, tabi.

   Sonuçta eminim ki, Belediye Başkan adayları meclis adayları listesini oluştururken gazetemizin bu anketinde yer alan isimleri de dikkate alacaklardır.

*

   Diğer taraftan asıl önemlisinin, belediyeyi kazanan partinin adayının listesinden meclise girebilmek olduğunun hemen herkes farkında, aslında.

   Çünkü; iktidarın meclis üyesi olmak demek, icraat kısmındaki bazı görevlerin de alınabileceğine dair bir ihtimaldir. Tabi bu konuda ne kadar yeterlisiniz, ona da bakılması bence şart olmalı!

   Burada da asıl soru ise şu; belediyedeki iktidar değişmezse, yani Başkan Faruk Özlü aday olup tekrar başkanlık koltuğuna oturursa, meclis üyeleri ve seçimle gelen diğer görevlerdeki isimler aynı mı kalır?

   Yani demem o ki; yeni fikirler üreten, vizyonu geniş, araştırmacı ve meclise girmeye, Düzce için mesaisini vermeye oldukça hevesli bu kadar insan varken ve bazı meclis üyelerinin, bazı yönetim kurulu üyelerinin, özetle bir çok koltuk sahibinin varlığı ile yokluğu belli bile değilken, yeni kanlara ihtiyaç duyulmaz mı sizce?

   Sözü fazla uzatmayalım ve bu sorulara benzer sorular ile akabinde bazı örnekleri, bazı isimleri bir dahaki yazılarımıza bırakalım, en iyisi.

*

   Sonuçta biz Düzceliler isteriz ki; yeni meclisimizde, Düzcemiz’i daha modern ve daha yaşanabilir bir kent haline getirmek adına çabalayacak insanlar olsun.

   Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • HALİL YANDAN
  HALİL YANDAN
  14.09.2023 20:51

  Sn hayati çaklı iktidar yada muhalefet meclis Üyeleri donanımlı bilgili insanlar tarafından saygı gören kimselerden maddi desteğe ihtiyacı olmayan kişiler den seçilmeli Ne iş yaptığı belli olmayan olan işinide batırmış bitmiş parti parti gezmiş cebini doldurma peşinde koşanlardan değil yani

 • Hayati Çaklı
  Hayati Çaklı
  14.09.2023 16:25

  Sn.Maradit Ben meclis toplantılarına katıldım bir ara..Faruk bey alınan kararların tartışılmasını bırakın,konuşulmadan tartışılmadan onaya sunuyor..Kendide katılmıyor toplantılara..düşüne adam,fikir üreten kişi istemiyor..karar alıyor ve onaylatıyor..onu gördük..o nedenle işi bilen liyakatli kimseyi istemiyor..Ülke nasıl yönetiliyorsa ,Düzcede öyle yönetiliyor..sizin istediğiniz insanlar muhalefette var ama yetkileri yok..