Eğer parmakla seçim kazanılsaydı!

  • 1.08.2023

   Haritayı açmışlar, üstünde seçim tahminleri yapıyorlar.

   Genç, ateşli partili parmağı ile göstererek konuşmaya başlamış;

   “Önce şuradaki seçimleri almalıyız, sonra şuradakini, daha sonra da şurayı…..”

   İhtiyar partili gülmüş;

   “Eğer parmakla seçim kazanılsaydı, senin dediklerin olurdu!..”

***

   Her ne kadar seçimler önümüzdeki senenin Mart’ında da olsa, bana göre aday belirlemelerine 3-4 ay gibi bir süre var.

   Ve daha şimdiden, Düzce’de hangi partinin kimi aday gösterebileceği, konuşuluyor.

   Aslında sadece konuşulmuyor, şimdiden hesap-kitap yapan siyasiler bile var!..

   İsterseniz; Düzce’de neler konuşulduğuna şöyle bir bakalım. Ve tabii müsaade ederseniz üzerine kendi görüşlerimi de belirteyim. 

*

   AK Parti’nin en güçlü adayı mevcut Belediye Başkanı Faruk Özlü..

   Birçok kişi, AK Parti’de onun ayarında bir başka aday pek telaffuz edemiyor.

   Başkan Özlü; eğitimiyle, vizyonuyla, Ankara’daki gücü ve Düzce’deki icraatlarıyla birçok Düzcelinin beğenisini, saygısını kazanıyor.

   AK Parti’ye oy verenlerin dışında da, farklı görüşteki insanların oyunu alabileceği şimdiden konuşuluyor.

   Ancak; kendi partisinden de, parti dışından da bazı kişilerin adaylık için farklı isimleri düşündükleri söylenmekte. Bu isimlerin başında İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı geliyor.

   Benim görüşüme gelirsek; AK Parti Düzce’yi kaybetmek istemez ve şansını farklı isimlerle zorlamaz. Genel Merkez Faruk Özlü’yü bir büyük kentte değerlendirmeyecekse, onunla Düzce’de yola devam eder.

*

   Gelelim Cumhuriyet Halk Partisi’ne..

   CHP şu sıralar delege seçimleri ve kongrelerle uğraşıyor.

   İl ve ilçelere seçilecek yönetimler, CHP’nin yerel seçimlerdeki stratejisini de belirleyecek gibi.

   Burada etkili olabilecek kişilerden biri ise Milletvekili Talih Özcan. Özcan’ın, kongrelerde kendine yakın isimleri işin başına getirmeyi hedeflediği söyleniyor.

   Böylelikle yerel seçimlerde de kendine yakın bir ismi aday olarak göstermek istediği konuşulmakta.

   Cumhuriyet Halk Partisi’nde Belediye Başkan adaylığında ise iki güçlü isim telaffuz ediliyor. Rıdvan Bilgin ve Faruk Darıyerli.

   Benim görüşüm ise; Faruk Darıyerli başkan adaylığı konusunda hemen adım atmaz. Rıdvan Bilgin’in atacağı adımları bekler.

*

   Peki İYİ Parti için neler konuşuluyor? Gelin biraz da İYİ Parti cephesine bakalım.

   İYİ Parti’de de yerel seçimler için şimdiden kazan kaynamaya başladı.

   Bazı kesimler İYİ Parti’den İl Başkanı Yunus Özay Er’in artık aday olmasının zamanının geldiğini söylerken, bazı kesimler ise Milletvekili Adaylığı döneminde çalışmalarıyla göz dolduran ve vatandaşın sempatisini kazanan Aslıhan Akbal Tüysüz’ün Belediye Başkan adayı olmasını istiyor. 

   Benim görüşüm ise; her ikisi de güçlü birer isim.. İl Başkanı Er, seçimi alabileceğini garanti görürse kendisi aday olmak ister. Başka bir isimle seçimi alabileceğini düşünürse de, -o isim kim olursa olsun-, tereddüt etmeden teklif götürebilir.

*

   Peki CHP ve İYİ Parti arasında Düzce’de bir ittifak olur mu?  

   Buna öncelikle genel merkezler karar verir. Ancak burada, yani yereldeki teşkilatların bir isim üzerinde sağlayabilecekleri ittifaka, genel merkezler sıcak da bakabilir.

*

   İsterseniz, Milliyetçi Hareket Partisi cephesine de şöyle bir bakalım.

   MHP’de; önceki yerel seçimlerde Belediye Başkan adayı olan, halen Düzce Ticaret Sanayi Odası Başkanlığını yürüten Erdoğan Bıyık'ın ve son seçimde MHP’den Milletvekili aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in ismi konuşuluyor.

   Her ne kadar Keleş her fırsatta yerel seçimlere hazırlandığını söylese de, MHP’de Erdoğan Bıyık ismi daha ön plana çıkıyor.

   Benim görüşüme gelirsek; bence MHP, Milletvekilliğine aday göstermediği Mehmet Keleş’i başkan adayı olarak da göstermez. Tabii bunun başka sebepleri de olabilir. O bakımdan Erdoğan Bıyık’ın adaylık konusunda daha şanslı olduğunu düşünüyorum.

*

   Öte yandan; “Mehmet Keleş aday gösterilmeyeceğini düşünürse başka bir partiye gidebilir mi?” sorusu da akıllara geliyor tabii..

   Belli mi olur? Gider mi, gider!..

   Düşünelim…

   Mesela; İYİ Parti’ye giderse ne olur?

   Yukarıda da belirttiğim gibi, İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, kazanabileceği isim olarak Keleş’i görürse, bakarsınız memnuniyetle kapılarını açabilir!..

   Olur mu, olur!..

   Siyaset bu!..

*

   Tabii tüm bunlar; Düzce’de konuşulanlar ve benim bu konuşulanlar üzerine yaptığım yorumlar.

   Ama yazımın girişindeki hikâyede de söylendiği gibi; eğer parmakla seçim kazanılsaydı, hep bizim söylediklerimiz olurdu!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.