Sıra yerel seçimlerde

  • 5.06.2023

   Artık Milletvekillerimizi de, Cumhurbaşkanımızı da seçtik..

   Şimdi sırada yerel seçimler var.

   Siyasiler seçim sonuçlarını tartışmaya devam ede dursun, aslında yerel seçimlere çok da bir süre kalmadı.

   Partilerin, 2024 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler için adaylarını Ocak ayında belirlemeleri ve ilan etmeleri gerekiyor ki, en azından iki aylık bir seçim çalışması yapılabilsin.

   Tabi haliyle; Ocak ayından birkaç ay öncesinde aday adayları da ortaya çıkmaya, kendilerini göstermeye başlayacaklardır.

*

   “İttifaklar olur mu, hangi parti hangisiyle ittifak kurabilir?” gibi soruların cevabı için daha çok erken ama yine de şimdiden bu konuda yorumlar yapılmaya başlandı.

   Ama tabi, “Kim kiminle ittifak yapar? Yapar mı?” sorularının ötesinde, yerel seçimlerde partilerin aldığı oyun yanı sıra, adayların kim olacağının da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz elbette.

*

   Mesela; 2019 yerel seçimlerinde üç ismin öne çıktığını gördük. AK Parti’den Faruk Özlü, CHP’nin desteklediği İYİ Parti’den Ömer Küçük ve MHP’den Erdoğan Bıyık.

   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapmış, Ankara’daki ağırlığı ve ayrıca eğitimiyle de bir adım öne çıkan Özlü’nün aday olması, bence AK Parti’nin en önemli hamlelerinden biriydi.

   Nitekim seçimin sonucunda; Faruk Özlü yüzde 47, Ömer Küçük yüzde 27, Erdoğan Bıyık ise yüzde 21 oy aldı.

*

   Yani Faruk Özlü rakiplerine ciddi bir fark attı.

   Üstelik Özlü’nün devraldığı belediye; görevinden istifa ettirilen bir başkanın yerine, meclisten gelen bir ismin yönettiği ve bir takım iddiaların hedefindeki belediyeydi.

   Ve yine üstelik Özlü’den önceki dönemde Düzce Belediyesi; kötü bir imajla ulusal gazetelerin manşetlerinden inmiyordu. Düzce; yapılan icraatlarla, harcamalarla, kadrolaşmayla sürekli haber konusu oluyordu. (Bunların ayrıntısını sonraki yazılarımıza bırakalım.)

   Sonuçta, aday isminin ne denli önemli olduğunu, 2019 yerel seçimlerinde Faruk Özlü’nün sandıktan çıkmasıyla daha iyi anlamış olduk.

*

   Başkan Özlü tekrar aday olur mu bilinmez ama tekrar aday olursa rakiplerinin karşısına bu kez sadece bakanlık tecrübesi, Ankara’daki ağırlığı ve eğitimiyle değil, yaptığı icraatlarla da çıkacak.

   Üstelik son zamanlarda gördüğüm kadarıyla, halkın üzerindeki olumlu etkisi de artmış durumda.

*

   Bence; diğer partilerin tüm bunları gözden kaçırmadan yerel seçimlere hazırlanmaları ve en önemlisi ona göre aday belirlemeleri gerekiyor.

   Sırf “Biz bu başkanı indirelim de ne olursa olsun, yerine kim gelirse gelsin” hedefi koyarlarsa, yine yanılırlar!..

   Veya sırf “muhalefet olsun” diye muhalefet yaparlarsa, emin olun, yine kendileri çalar kendileri oynarlar!

   Benden söylemesi..

*

   Saygılarımla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar