İŞİ ZOR OLANLAR!.. (2)

 • 24.04.2023
 • (2)

   14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kaldı..

   Yerele baktığımızda hangi adayın ne kadar şansı var, kimin şansı yok, zaten aşağı yukarı hemen herkes bir yorumda bulunuyor.

   Ama şunu hatırlatmakta yarar var; bu seçim, değişik bir seçim.. Önceki seçimlerden çok farklı..

   İttifaklar değişti.. Vatandaşın siyasetçilere bakışı değişti.. Seçim sonuçları hesaplamaları bile değişti..

*

   Mesela; son seçimlerde AK Parti’nin tepkili seçmeninin gideceği tek adres Milliyetçi Hareket Partisi’yken, şimdi aynı ittifakın içinde gidebileceği farklı adresler bulunuyor.

   Mesela mesela; bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş insanlar, önceki Düzce Milletvekillerinden memnun değilse veya şu andaki Milletvekili aday listesini beğenmediyse veya veya ülkenin gidişatından da biraz olsun sıkıntılıysa ve bu insanlar Cumhur İttifakı dışında başka bir ittifaka da oy vermeyi düşünmüyorlarsa, artık gidecekleri adresleri çoğaldı.

   MHP’yi iktidar ortağı olarak gören ve AK Parti’ye tepkisi bulunan seçmen, artık MHP’yi değil, aynı ittifak içinden mesela Yeniden Refah Partisi’ne veya BBP’ye yönelebilir.

   İşte bu durumda; geçen seçimde burun farkıyla Milletvekili seçilen Ümit Yılmaz’ın işi zor görünüyor.

*

   Öte yandan mesela; eski seçimlerde olduğu gibi yine 3-0 hedefi koyan AK Parti, sizce bu kez bu hedefine ulaşabilecek mi?

   Yani görünen köy kılavuz istemez; Düzce’de CHP çatısı altında seçimlere giren Millet İttifakı bu kez iyi bastırıyor.. 2018 seçimlerini baz alacak olsak bile, bir milletvekili çıkartabilir.

   O yüzden AK Parti’nin 3-0 yapması zor gibi görünüyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz veren ve Cumhurbaşkanının da, “3-0 yapamazsanız Ankara’ya gelmeyin” dediği Ayşe Keşir’in işi de zor!..

   Tabi öte yandan, mesela ikinci sıra milletvekili adayı Ercan Öztürk’ün de işi biraz zor.. Neden mi? Mesela; milletvekili aday listelerine tepkili olanlar, faturayı Öztürk’e de kesebilir..

   Ama işi en zor olanların başında; üçüncü sıra adayı Hakan Kuşçuoğlu geliyor..

   Kuşçuoğlu’nun vekil olabilmesi için, standartların dışında bir performans sergilemesi, alışılagelmiş seçim çalışmalarından çok farklı ve çok güçlü bir kampanya yürütmesi şart, bence..

   Çünkü; bu fırsatı başka bir zaman yakalaması çok ama çok zor.. Hatta mümkün değil!..

*

   Geliyorum Millet İttifakı cephesine..

   Evet.. Doğrudur.. Düzce’de CHP çatısı altında seçime giren Millet İttifakı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor etmesine amaaaa!.. Seçimlerde sandıktan çıkması beklenen sonuçlar veya tahminler her zaman birbirini tutmayabilir. Her ne kadar birinci sıra Milletvekili adayı Talih Özcan bazı eleştirileri geride bıraksa da, yine de sonucu garanti görüp, rehavete kapılmamalı!..

   Hatta bence; farklı propaganda seçeneklerini de araştırmalı.. İşi çok zor olanlara nazaran daha rahat gibi görünse de, “Özcan işi sıkı tutmalı” diye düşünüyorum.

*

   Ve gelelim Millet İttifakında İYİ Parti kanadından ikinci sırada yer alan Milletvekili Adayı Aslıhan Tüysüz’e..

   Tüysüz için; bu seçimin parlayan yıldızlarından biri diyebiliriz..

   Mesela; seçimlerde adaylar hep kendi lakaplarını kendileri seçmeye çalışır çalışmasına ama Aslıhan Tüysüz’ün öyle bir derdi de olmadı.. Düzceliler Tüysüz’e oldukça sempati duydu ve “Kıvırcık Kadın” diye seslenmeye başladılar..

   Eğitimiyle, kültürüyle, güler yüzü ve sıcakkanlılığıyla hemen dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

   Genç bir isim olmasına rağmen, tanıtımında da diğer adaylardan bir adım öne çıkmayı becerdi..

   Kimya Mühendisi.. Çalışma hayatında başarılı.. STK çalışmalarında da ön plana çıkmış..

   “Eee daha ne olsun” diyeniniz olabilir.. Ama işte, Milletvekili aday sıralamasındaki yeri, işinin ne denli zor olduğunun bir göstergesi..

   Belki başarır vekil seçilir, belki de bu kez başaramaz ama Tüysüz için “Düzce iyi bir siyasetçi kazandı” diyebiliriz. Bundan sonraki seçimlerde, rakiplerinin korkulu rüyası olacağı bugünden belli..

*

   İşi zor olanlar, işi çok zor olanlar, işi çok ama çok zor olanlarla ilgili yazacaklarım, bugünlük de bu kadar, diyelim..

   Sıradaki “İşi zor olanlar” başlıklı yazımda; Milletvekili adaylarından Fethi Sönmez, Jale Uzunhasan ve Serap Naz Başar var..

   Ama tabi; İl Başkanlarından Hasan Şengüloğlu, Semih Cemşit, Yunus Özay Er ve İlhami Caboğlu’nu da unutmuş değilim.. Onların da -siyaseten- bugünü ve gelecekleriyle ilgili işlerinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Yani diyeceğim; işi zor olanlarla ilgili üçüncü yazımda, ayrı paragrafları hak ediyorlar.

   Saygılarımla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Mehmet ali sahinkaya
  Mehmet ali sahinkaya
  27.04.2023 02:27

  kivircik kardesimiz.neden ve niye birinci sirada degil .duzce niye kiramiyor bu eski siyaset anlayisini anlamis deyilim.

 • Cengiz
  Cengiz
  24.04.2023 17:30

  Keşke ön sıra kıvırcık kadının sempatisine, vizyonuna çalışkanlığı bırakılsa idi.