Düzce’nin hayalet binaları!

 • 22.02.2023
 • (5)

   Bir önceki yazımda; Düzce’deki 1999 depremleri öncesinde yapılmış olan binaların, depreme dayanıklılık testinin bir an önce yapılması gerektiğinin, mühendislerce belirtildiğinin altını çizmiş ve yetkililere çağrıda bulunmuştum.

   Başta Valimiz Cevdet Atay olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Müdürümüz Nurhan Kartal’a, Milli Eğitim Müdürümüz Tamer Kırbaç’a, Sağlık Müdürümüz Yasin Yılmaz’a ve son olarak da Düzce’nin iktidar ve muhalefetindeki siyasilerine seslenmiştim. (*)

*

   İsmini açıklayamayacağım bir yetkili beni arayarak; sağlıklı bir şekilde yapılacak depreme dayanıklılık testinin, belli bir maliyet içerdiği ve sonucun ne çıkacağı bilinmediği için bina sahiplerinin bu işe pek yanaşmadığını, anlattı.

   Ve daha neler anlattı, bir iki cümleyle özetleyim;

   Kentsel dönüşüm konusuna mülk sahiplerinin çoğunun yanaşmadığı.. Gerekçesinin ise bu mülklerden kira alındığı..

   23 Kasım 2022 depremi sonrasında, bazı binalara verilen “ağır hasar” raporları nedeniyle, yine mülk sahiplerinin dava açarak ağır hasarı, orta hasar veya hafif hasara çevirmek istedikleri..

   Ne diyelim; inşallah bu durumda; alışılmış mantığın ve “mal canın yongası” gibi yine alışılmış bir tekerlemenin kurbanı olmayız!

   Çünkü neticede maldır.. -Hani Yunus Emre’nin dediği gibi; “Mal da yalan, mülk de yalan.. Gel biraz da sen oyalan!..”-

   Ama önemli olan ise yitirilen candır, canlardır..

*

   Yine yazımda belirttiğim Akçakoca Devlet Hastanesi konusunda ise anladığım kadarıyla, binanın hasar durumu, konusu bilinmeyenli bir denklem gibi.

   “Bu bina hasarsız” diyenlere, “Neye göre?” diye sorduğunuzda, net bir cevap alamıyorsunuz.

   Öte yandan, depreme dayanıklılık testinin yakın zamanda yapılacağı da söyleniyor.

   Ee o zaman biz de ancak, “İnşallah” diyebiliyoruz.  

*

   Düzce Fen Lisesiyle ilgili yazdıklarıma ise bir Allah’ın kulu geri dönüş yapmadı, iyi mi!

   Bu durumda ne diyebiliriz ki?

   “İl Milli Eğitim Müdürlüğü o okuldaki öğrencilerin canlarını mı önemsemiyor?” diye düşünmek bile istemiyoruz tabi ki!

   Bunu ancak, “Bu işi hafife alıyorlar herhalde” diye yorumlayabiliriz!

*

   İktidarıyla, muhalefetiyle siyasilerimize gelince..

   En ufak bir sıkıntıda kendilerini ortaya atıp birbiri üzerine demeç veren çoğu siyasimiz, bu konularda sessiz kalmayı tercih ediyorlar..

   Peki neden?

   Cevabını eski siyasetçi bir dostum veriyor;

   -Tek kelimeyle “siyaset”, iki kelimeyle “oy kaygısı..”

   Saygılarımla.. 

   (*) https://www.burasiduzce.com/fatih-melih-maradit/4237-sonradan-%E2%80%98gormedim--duymadim--bilmiyorum%E2%80%99-demeyin!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  24.02.2023 13:38

  Aman ha birlik zamanı teraneleri ile, insanları konuşmaktan alıkoymalar bir müddet daha sürer ya.. 2000 sonrayı yeni yönetmeliğe göre yapı denetimlerin kontrolünde yapılan binalarda tek bir insan kaybı yaşanmışsa, yapım aşamasında binanın sağlamlığı ile ilgili kim, kimler imza atmışsa, hiç yargılanmadan tüm imza yetkisi elinden alınarak serbest bırakılmalı.. Öyle ki kalan hayatında her hangi bir yapı, bina yapım aşamasında bir kürek kum bile taşıyamamalı..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  24.02.2023 13:31

  99 iki büyük yıkımı yaşamış biri olarak düşünüyorum.. Mantık ve Hukuk uyuşmak zorunda.. Deprem sonrası, önceleri, bölgesine göre iki ve üç kat sonrasında 4 kat verildi ki, yeni bina yapım yönetmeliğine ve kontrolü yapım tekniği ile.. Ama ilginçtir ki, 5 - 6 katlı deprem öncesi yapılmış iki büyük sarsıntıyı yaşamış binalara da, tamir et otur dendi.. hasarlı veya yapım Yapım tekniği eski binalar tamir oluyorsa, kötü bina yapalım 5 - 6 katlı sonra tamir edelim. Olmaz mı ki.??

 • Ramazan
  Ramazan
  22.02.2023 18:18

  Kasım 2022 depreminde ağır hasarlı orta hasarlı binaların yıkılması gerekir. Kat maliklerinin keyfine göre işlem yapılmaz. Sonuçta bedelini diğer sağlam binadaki kat malikleri ödüyor. Hükümetler bu tür işlemlere mahkeme yolunu kapatması gerekir.... Ama sonuçta oy var. Hırsızlığın önüne bir türlü gecemiyoruz....

 • Yusuf Darıyerli
  Yusuf Darıyerli
  22.02.2023 17:52

  En az bir yüz yıl geçecek... Ancak ondan sonra depremle yüzleşmek cesareti gösterecek torunlarımız.

 • M..D.
  M..D.
  22.02.2023 16:25

  99 Depremi öncesinde yapılan binamız için kentsel dönüşümü uygun gördük de ne oldu? O yetkiliye bunu iletir misiniz rica etsem. Kimse ucuz kahramanlık peşinde koşmasın biz bina sahipleri olarak İstanbul kentsel dönüşüm örneğindeki gibi yapılacak doğru bir kentsel dönüşümün yanındayız. Bina: Atatürk Bulvarı