Torpilli adaya ne dersiniz?

 • 30.01.2023
 • (12)

   Senfoni orkestrasının başına ‘kayırmacılık’ yoluyla, yani torpille yeteneksiz biri atanır.

   İlk kez sahne alınacak ve konsere dakikalar kala, birinci kemancı yeni atanan şefin yanına yaklaşır, kulağına fısıldar; “Konserden sonra bize yemek ısmarlamazsan senin gösterdiğin gibi çalarız, ona göre…”

*

   Seçim sath-ı mailine girdik ya artık, seyredin şimdi manzaraları..

   Önceki yazılarımda da değinmiştim; sokaklarda, kahvehanelerde, kentin dört bir yanında partisinden aday olmak için yarışanlara rastlamak, çok normal artık..

   Kulislerdeki sorular ise alabildiğine!..

   -Kim nereden aday olacak?

   -Hangi partiden, hangi sıraya ve ilin hangi bölgesinden bir isim yerleştirilecek?

   -Kim iyi, kim kötü?

   -Kim kimlerin işine gelir, kimlerin işine gelmez?

   Ve geldik asıl en önemli soruya;

   -Kimin yukarıda adamı var? Yani kimin torpili ne kadar sağlam?

*

   Öyle ya; anketler olacak, temayüller peşi sıra gelecek gelmesine ama son sözü kim söyleyecek?

   O son sözü söyleyecek olanlar, hangi kriterlere göre bir tercihte bulunacaklar?

   Yukarıdakilerin kafasına göre yaptığı bir sıralamaya, vatandaşlar ne diyecek?

   Yoksa; torpili sağlam olana, yine yeniden kuzu kuzu gidip oy mu kullanılacak?

   En önemlisi, “Vatandaşta karşılığı var mı?” sorusu, yine görmezden mi gelinecek?

*

   Sorular bitmez tabi..

   Mesela sizce; torpil kullanarak sıralamada yer bulan aday, milletvekili seçildiğinde torpili yapana mı, iline karşı mı bir vefa duyar?

   Tabi bu seçimde gündeme gelmesi gereken asıl soru ise şu olmalı; “Düzce ilindeki Milletvekili aday sıralamalarında, Düzce Merkez yine, yeniden üvey evlat muamelesi mi görecek?” Önemli bir soru ve bence artık sıkça dillendirilmeli!

*

   Evet sevgili okuyucu; Ankara’dakilerin tercihine göre, torpilli bir vekile ne dersiniz?

   Yoksa en azından bu kez; yıpranmamış, geçmişinde herhangi bir şaibe olmayan, vatandaşta karşılığı olan, herkesin tanıdığı bildiği ve yepyeni, pırıl pırıl isimlere mi bir şans verilsin, istersiniz?

   Kalın sağlıcakla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (12)

 • Düzce Besyo
  Düzce Besyo
  3.02.2023 01:55

  Biz Gençler Nermin Hoca Varsa Ak Partiye Bir Şans Veririz Yoksa Zor Hele 45 yaş üstü adaya zerre oy yok gençlikten biline #düzceseniistiyornerminhoca

 • Gençlik
  Gençlik
  3.02.2023 01:53

  Düzcenin Nermin Hocası #düzceseniistiyornerminhoca Bu seçim farklı olucak Düzcenin Düzcelinin kendi adayını seçme vakti geldi

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  1.02.2023 18:41

  İktidar partisinin 20 yıllık geçmişine baktığımızda, Düzce’de hiçbir İl, ilçe, belde başkanının ikinci, üçüncü rakiplerle seçim yarışına girdiği görülmedi.. Demem o ki bu partide Demokrasi, söylev olmaktan öteye gitmeyen bir nakarat.. Diğer partilere, itifak yapanlara glince onlardan beklentim.. Bu topraklarda doğdum, burada doydum, burada yaşamaya devam edeceğim, Vereceğiniz yetkiyi Ülkem, Düzce’m, halkım için kulanacağım diyen kişiler aday göstersinler..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  1.02.2023 18:30

  Yaptıkları yapacakların teminatı ise, öncelikle iktidar partisi Akp den demokratik yolla, tabanın seçme tercihi ile aday beklemek ütopya olur.. Hadi ilk seçimler de yeni partiydi ya, 24 dönem 11 inci, 27 inci sıra ların ve hiç temayüle katılmayan kişi listeye kondu.. Sonraki temayül yoklamalarında ise partililer sandıkların Ankara’ya taşınıp orada açıldığını gördüler..

 • Ö_ŞEN
  Ö_ŞEN
  31.01.2023 10:51

  Her yarışın supriz atı olur ve ganyan en yüksek kazancını verir. En yüksek oy potansiyeli için hiçbir şahibeye bulaşmayan kimsenin adamı olmayan cebini doldurmaya ihtiyacı olmayan gençlerin annelerin sevgilisi seçim olimpiyatlarının lideri konumunda bir kişilik N E R M İ N H O C A ‘ yı seviyoruz destekliyoruz. Düzcemize çok yakışıcak. Yürekten inanıyoruz ki Hizmet için canla başla çalışıcak.

 • Recep Öztürk
  Recep Öztürk
  30.01.2023 21:33

  tarife kriterlere en uygunu Semih Kıbrıs Destegimiz tam güvenimiz tam

 • Düzceli 81
  Düzceli 81
  30.01.2023 16:52

  Düzce akparti kurucularından akparti milletvekili adayımız fahrettin ŞENGÜRÜ milletvekili olarak görmek istiyoruz.

 • Düzce81
  Düzce81
  30.01.2023 16:28

  Düzcemizde milletvekili afdayımız FAHRETTİN ŞENGÜRÜ millet vekili olarak görmek istiyoruz

 • Aziz erdoğan
  Aziz erdoğan
  30.01.2023 15:28

  Düzcede sevilen ve halkın içinden gelen büyüklük kompleksi olmayan yıllarca idarecilik yapan idareciliğin ne olduğunu bilen bi insan faruk darıyerli adam gibi adam bunun a partisi b partisi yok.fethi bey iyi bir aday bulun bizde adama oy verelim.

 • user
  user
  30.01.2023 15:22

  YETER ARTIK SÖZ MİLLETİN 14 MAYIS SKOR 3-0 DÜZCEM #düzceseniistiyornerminhoca #2023eseninlenerminhocam

 • Yılmaz uğurlu
  Yılmaz uğurlu
  30.01.2023 14:36

  Günün hassas konulara değinmen çok hoş. Artık Düzce in güvenilir evladı Yerli ve milli bir adaya sahip çıkmalarının zamanı. Ailece Faruk Darıyerlinin yanında olacağız. Tabiiki aday gösterirse.

 • Fethi Sönmez
  Fethi Sönmez
  30.01.2023 14:33

  Davası ,ideolojisi,programı olmayan aday ne işe yarar.Geriye dönüp bakalım .Sistem partileri hepsi aynı.Memleket batıksa, batan gemiden Düzce'ye ne düşer?Önce parti programı ve çözümlerine bakalım.Senelerce bu millet şu olsun,bu olsun,genç olsun vs uyutuldu,avutuldu. 70 yıldır NATO kıskacında yarı sömürge olduk.Üretimden koptuk.Ekonomimiz çökertildi.Terörle darbelerle başımızı kaldıramadık.Kaç yıldır ABD beslemesi PKK - FETÖ terörü ile uğraşıyoruz. Türkiye'yi bu girdaptan Vatan Partisi çıkarır