Kimler aday adayı olacak?

 • 17.11.2022
 • (3)

   Seçim yaklaştıkça, milletvekili olmak için niyetlenenler yavaş yavaş sahaya inmeye başladı.

   Önceki yazılarımda bazı isimlerden bahsetmiş ve bu isimlerle ilgili kulislerde, milletvekili aday adayı olacağı yönünde söylentiler olduğundan bahsetmiştim.

   Gün geçtikçe bu isimlerin üzerine yeni isimler eklenirken, bazı isimlerin ise artık pek adının konuşulmadığını da görüyoruz.

*

  Bugün önce iktidar partisine bakalım, bir daha ki yazımda diğer partileri de ele alacağım.

   Önceki yazılarımda, AK Parti’nin kulislerde adı geçen muhtemel aday adaylarını saydığımda şu isimler vardı;

   Ayşe Keşir, Fahri Çakır, Mustafa Keskin, Nigar Demircan Çakar, Gönül Asuk, İsmail Ustaoğlu, Hikmet Keskin, Ali Dilber, Tuncay Şahin, Ertan Taşlı, Cengiz Tuncer, Oya Kocaman, Necla Erdoğan, Mehmet Keleş, Semih Kıbrıs, Mine Met, Hasan Şengüloğlu, Erkan Seçkin..

   Ancak ilerleyen zamanda bu isimlerden bazıları, kulislerde artık pek konuşulmuyor.

   Mesela, kulislerde Düzce Üniversitesi’nin eski rektörü Nigar Demircan Çakar’ın artık pek adının geçtiğini duyamıyoruz. Onun gibi Hasan Şengüloğlu, Erkan Seçkin, Mine Met ve Tuncay Şahin’den de artık pek bahseden yok.

   Ali Dilber’in adı ise şu an için daha ziyade İl Başkanlığı için geçmekte. İl Başkanı Mustafa Keskin istifa edip aday adayı olursa, yerine il başkanlığı koltuğuna oturabilecek en kuvvetli ismin Dilber olduğu konuşulmakta.

*

   Bu isimlere ilave edilen isimler de var. Peki kim bu konuşulan isimler?

   Mesela, Fahrettin Şengür.

   Millet daha nabız yoklarken, Şengür çıkıp, aday adayı olacağını resmen açıklama cesaretini gösterdi.

   Öte yandan; Sabah Gazetesi Ankara eki müdürü gazeteci Osman Altınışık ile eski Gençlik Kolları Başkanı ve İl Genel Meclisi eski üyesi Öner Şen’in, isimleri de kulislerde konuşulmaya başlandı.

   Diğer taraftan Akçakoca kontenjanı için isimleri konuşulanlara bakacak olursak; eski Milletvekili Osman Çakır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi danışmanlarından Ali Tokgöz, Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, Akçakoca eski İlçe Başkanı ve İl Genel Meclisi eski üyesi İbrahim Bilgin ile şu an halen Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü görevini yürüten Burçin Sarıcan’ı sayabiliriz.

*

   “Belediye Başkanımız Faruk Özlü aday olur mu?” sorusunun cevabına gelince..

   Bence böyle bir niyeti yok. Ancak genel merkez “Sen aday ol” dediğinde kıramayıp aday olabilir. O da bana göre zor bir ihtimalmiş gibi görünüyor.

   Ne diyelim.. Sonuçta siyaset bu.

   “Neyin, ne zaman, nasıl olacağı hiç belli olmaz”, diyor ve yazımı bir milletvekilinin annesiyle geçen, sizleri de gülümseteceğini düşündüğüm, tabi ki de yazımla örtüşen bir diyaloğuyla bitirmek istiyorum.

*

   CHP’li eski Bilecik Belediye Başkanı Yaşar Tüzün, milletvekili seçildikten sonra annesiyle geçen diyaloğu şöyle anlatıyor;

   "Annem, Bilecik Belediye Başkanlığı’nın ardından milletvekili olmama pek sıcak bakmıyordu. Çünkü, Ankara’ya gitmemden hoşnut değildi.

   Meclis Başkanlık Divanı üyeliğine seçildim. Meclis TV’yi izleyenler görmüşlerdir; ben görevim gereği Meclis’teki programı okurum.

   Anneme ‘Partim iktidar olamadığı için bakan olamadım ama Meclis’in bakanı oldum. Başkanlık Divanı üyesi oldum’ dedim.

   Annem ise şöyle karşılık verdi: ‘Bırak be oğlum, koskoca belediye başkanlığını bıraktın gittin de, orada mektup okuyorsun."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  20.11.2022 18:15

  Yazar İhsan Eliaçık'ın tabiri ile, " sırasını bekliyenler ".. Biraz geç mi kaldılar ki.? Paramız her gün değer kaybediyor, meclis ötenmiş, çalışmıyor, bir kişi nin atadığı kişiler bakan.. TBMM sinde milli irade tarafından seçilmişlerin sorularına, “ ticari sır “ diyebiliyorlar.. Bulgar Levası 2002 de 0,75 TL iken, şimdi 9,8 TL. Asgari ücret en az 9 - 10 ceyrek altın alır dı, şimdi 3 tane alıyor..

 • Cemal Öztürkoğlu
  Cemal Öztürkoğlu
  17.11.2022 19:15

  Semih Kıbrıs Düzceye hizmet aşkıyla bilenmiş isim.

 • Murat diye biri
  Murat diye biri
  17.11.2022 13:58

  Çok enteresan...zar zor 1 millet vekili çıkarabilecek akp aday adaylarına bakıyorum da gerçekten hayret ediyorum..