Genel Merkezlerin Adayları!

 • 24.10.2022
 • (4)

   Geçtiğimiz senelerde genel seçimlerden önce, milletvekili adaylarını belirlemek için partiler çeşitli yöntemler denemekteydi.

   İktidar partisi olduğu için, haliyle AK Parti’ye ilgi oldukça fazlaydı. Birçok isim, aday adayı olarak müracaat etmiş, bazı yöntemlerden adım adım geçiyorlardı.

   Mesela “Temayül” dediler, parti delegelerine tek tek sordular, “Hangi isimleri aday olarak görmek istersiniz? Bize üç isim yazın” diye.

   O zamanlar her ne kadar millet bunu “Aaa ne kadar demokratik bir şekilde aday belirleniyor” diye yorumlasa da, kazın ayağı öyle değildi tabi.

   Neden mi?

   Çünkü; en basiti temayülde birinci çıkanın, aday listesine bile giremediğini gördük. Sonuç her ne olursa olsun, listeyi eninde sonunda yine genel merkez belirliyordu.

   Sonraki seçimlerde baktılar ki böyle olmuyor, millet homur homur ediyor, temayülden çıkan sandık sonuçlarını bile açıklamadılar, iyi mi!.

***

   Her neyse, bir sonraki adım ise aday adaylarını genel merkeze çağırıp, birebir görüşmeydi. İşte bu kısımla ilgili –her ne kadar konumuzla ilgisiz gibi görünse de- yaşanmış bir olayı size aktarayım.

   Geçtiğimiz seçimlerden birinde, aday adayı olan isimler, genel merkezde yan yana oturmuş mülakat için sıralarını beklerken, İstanbul’dan büyük bir işadamı elleri cebinde içeri girer. O kadar kalabalığı görünce merak edip sorar; “Hayırdır, kim bunlar? Neyi bekliyorlar?”  

   “Efendim” derler, “Bu arkadaşlar Düzce’nin milletvekili aday adayları. Mülakat için geldiler. Sıralarını bekliyorlar.”

   “Aaa öyle mi” der işadamı. Ve daha sonra partinin ileri gelenlerinden birkaç kişinin ismini de söyleyerek, “Ben de az önce partinin ileri gelenleriyle görüştüm” ifadelerini kullanır.

   Merak edip sorarlar, “Siz de mi milletvekili adaylığı için müracaat ettiniz?”

   İşadamı cevap verir; “Benim işim gücüm var kardeşim. Neden milletvekili adayı olayım?..”

***

   Demek ki insanlarımızın gözünde milletvekilliği, -ne yazık ki- gereksiz, işsiz-güçsüz insanların yapacağı bir hizmet olarak görünüyor.

   Hâlbuki kendinize vekil seçiyorsunuz. Ne kadar önemli değil mi?

   Yani; sizi Ankara’da temsil edecek, derdinizi-sıkıntınızı anlatacak, seçildiği ilin sorunları için çözüm, gelişmesi için çare arayacak, projeler üretecek, kafası çalışan, dürüst, eğitimli birini seçmeye çalışıyorsunuz.

   Ama işte bu seçeceğimiz kişileri belirleyen de, -yukarıda kısaca anlattığım gibi-, ne yazık ki bizler olamıyoruz!.

   Genel Merkezlerdeki o adamlar var ya, kimleri derse, onları seçmek zorunda bırakılıyoruz!

*

   Peki bu işler sadece AK Parti’de mi böyle oluyor?

   Kesinlikle hayır.

   Hemen hemen diğer tüm partilerde de genel merkezler, sizlerin seçeceği isimleri belirliyor, ne yazık ki!..

   Mesela; CHP’de de sırf bu yüzden, yani teşkilatlar değil de genel merkez bir aday belirleyip listenin başına koyduğu için, il başkanı başta olmak üzere tüm il yönetimi, üstelik tam da seçim zamanı istifa etmemiş miydi?

*

   Hiç parti ayırmıyorum..

   Ben; özellikle son yıllardaki seçimlerde, aday belirleme konusunda hiçbir partinin demokrasiyi tam olarak yaşattığını görmedim.

   Yani bundan kastım şu; mesela üye bazında ve –altını çiziyorum- hakim huzurunda (yani sonradan listeyi yukarıdan değiştirme şansları yok) bir ön seçim yapılması.

   Böylelikle delege olayı da bu şekilde ekarte edilerek, partide kayıtlı tüm üyelerin belirlediği adaylar, milletvekili adayı olarak listede karşınıza çıkabilecektir.

   Ha bir tık ilerisi de tercih sistemidir ki, bir dönem bu sistem de denendi. Burada da seçilecek kişi tamamen seçmenin tercihine bırakılıyor. Oy pusulasına aday adaylarının listesi konuyor ve oradan seçmenin istediklerini tercih etmesi sağlanıyor.

*

   Her neyse..

   Boşuna hayal görmeyelim..

   Hangi genel merkez böyle demokratik sistemleri kabul eder ki?

   Neden mi etmez?

   Çünkü; seçilen milletvekili yarın bir gün genel merkezin karşısına çıkıp, “Siz şöyle bir durun bakalım. Ben halkımı temsil ediyorum. Ben ilimi temsil ediyorum. Beni buraya siz değil, halkım getirdi” deme riski var da ondan!!!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  26.10.2022 22:55

  Sayın Maradit, tespitlerinizin tamamı doğru.. Temayül yoklamasında 11 inci olan ithal vekil, 27 inci olan taa Pensilvanyalarda fotoğraf veren vekil, hiç temayül yoklamasına ismi girmeden listeye konan vekil.. Sonuçsa verdikleri sözlerin bir tekini bile yerine getirememiş eski vekiller.. Sokakta isimleri hatırlanmayan, sokakta yaya gezemeyecek, partisine oy verenlerin bile saygısını göremiyecek vekiller..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  26.10.2022 22:52

  Her Parti toplantılarında, siyasiler, konuşmacılar Demokrasi nutukları atar, hatta iktidar partisi, yöneticileri İl, İlçe , belde seçimlerine, Demokrasi şöleni derlerdi ki, nasıl bir demokrasi ise hiç ikinci, üçüncü bir adayla çekişen tek bir liste görmedik.. Kaynaşlıda aykırı bir durum olunca, Demokrasi unutuldu ve radikal bir çıkış saydılar ve partiden ihraç.. Birde komşu Bolu’ya bakalım, iki kez iktidar partisi İl başkanlığı seçiminde İkinci liste çıktı..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  26.10.2022 22:48

  Şimdi düşündüğümde, genel merkezin listeye koyduğu, seçilmişlerin bir hükmü selahiyeti kaldı mı ki diyorum.. Seçimle gelen seçimle gider derlerken iki metropol ve birkaç ilin başkanının, dikte ile görevden alındığını gördük.. TBMM sinin işlerliği kaldımı ki.. KHK ile torba yasalarla akp genel başkanı hallediyor.. Meclisin yaptığı bir yasanın KHK ile kaldırıldığını gördük.. Milletvekilleri, atanmış bakanlardan millet adına sordukları sorulara cevap alamaz oldular..

 • F Sönmez
  F Sönmez
  24.10.2022 19:58

  Kamer Genç ister bağımsız, ister herhangi bir partiden aday olur ve seçilirdi.Memleketinde karşılığı vardı.Bunun için sesi kuvvetli çıkardı.Şimdi sistem partilerinde lider m vekilini seçiyot. M vekili de lideri.Yani tut beni, tutayım seni. Şikâyetçi var mı ? Yok. Adam kendi parti yönetimine dahi sormadan cumhurbaşkanı adayını belirledi, tıpış tıpış. Diktatör,tek adam.Seninki ne? Doğrusu mahlalleden,köyden en alttan yukarıya doğru belirlenmeli.Delegelere de bırakılmamalı.

Resmi İlanlar