“Sağlık olsun” diyeceğiz ama!

  • 10.10.2022
  • (1)

   Hep deriz ya, “Önceliğimiz sağlık. Ne olursa olsun, öncelikle sağlık olsun” diye..

   Düzcemiz’de de “Sağlık olsun” diyeceğiz ama görünen köy kılavuz istemez, bir türlü istediğimiz kalitede sağlık hizmeti alamıyoruz ne yazık ki!

*

   Mesela; bilen bilir, hep yazdım, çizdim. İktidar veya muhalefet tüm siyasilerimizi hep göreve davet ettim.

   Dedim ki; “Düzce’deki kanser hastalarının çektiği çile bitmiyor. Bu hastalar bir ışın tedavisi almak için hemen her gün hasta hasta Sakarya’ya, Kocaeli’ne gitmek zorunda kalıyor. Gelin, hep birlikte hareket edin de Düzcemiz’e bir radyoterapi merkezi kuralım..”

   Çok bekledik ama ne yazık ki olumlu bir adım atılmadı.

*

   Öte yandan; diğer hastalıklarla ilgili olarak da, bazı ameliyatlarda ve sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşandığının da hepimiz farkındayız.

   Lafı uzatmayayım.

   Özetle; Düzce’de sağlıkta büyük bir dönüşüm şart.

*

   Bu işin uzmanlarıyla görüştüğümde; Düzce Devlet Hastanesi’nin, Eğitim Araştırma Hastanesi statüsüne kavuşturulmasının zaruri olduğunun altını çiziyorlar.

   Diyorlar ki; Bartın, Zonguldak, Karabük ve Bolu gibi çevre illerdeki hekim sayısı ve imkânlarının sıkıntılı olmasından dolayı, Düzce’ye aşırı hasta sevki yapılıyor.

   Diğer taraftan; organize ve küçük sanayi siteleri geliştikçe göç alıyoruz ve meslek hastalıkları, iş kazaları sayısı artıyor.

*

   Soruyoruz; Peki bizim Devlet Hastanemiz, Eğitim ve Araştırma Hastanesi statüsüne kavuşursa ne olacak?

   Diyorlar ki; öncelikle, özellikli sağlık hizmeti verilebilir. Yani; nükleer tıp, girişimsel onkoloji, girişimsel radyoloji gibi. Ve mevcutların da niteliği arttırılabilir.

*

   Öte yandan; hastanemiz bu statüye kavuşur ise; bütün bölümlerin sayısı artar.

   Bölümlerdeki hekim sayısı artar.

   Yapılamayan ameliyatlar, yapılabilir olur.

   Başka illere hasta sevki sayısı azalır ve hatta sonlanabilir..

   Doktor sayısı artacağı için de, hastaların hekim seçme şansı artar.

*

   Elbette ben bu işin uzmanı değilim.

   Ama uzman isimlerin dediği gibi; böyle bir değişim yaşandığında, tüm bunlar gerçek olacaksa, o zaman daha ne duruyoruz?

   O halde bir an önce kolları sıvayalım. Sıvayalım ki, “sağlık olsun” denildiğinde, ilk akla gelen illerden biri olabilelim!..

   Ve tabi ki öncelikle Düzceliler olarak bizler, başka illere gitmek zorunda kalmadan, sağlık sorunlarımızı rahatlıkla giderme imkânı bulabilelim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • F Sönmez
    F Sönmez
    18.10.2022 15:14

    Sağlıkta genelde köklü bir değişiklik gerekiyor. Neyi nereye bağlarsan bağla. Yığınakta yapılan hatalar cephede düzelmiyor . Savurganlık, israf, bezginlik, güvensizlik hepsi var. Düzce'nin tüm sağlık kuruluşlarındaki aylık toplam muayene sayısı , Düzce'nin nufusuna eş. Başı ağrıyan Nörolojiye gider. Hastayı dinleyecek zaman yok. Birsürü tetkik ve emar istenir. Burdan çıkış yok. Özeller başka bir hikaye. Türkiye her alanda Sağlık,eğitim,tarım ve sanayi de devrimci köklü çözümlere mecbur.