Dünya Düzce Günleri’nin ardından

  • 9.08.2022

   “Dünya Düzce Günleri” adı altında düzenlenen etkinlikler, oldukça ilgi gördü.

   Anlaşılan o ki; Düzceliler pandemi kısıtlamalarından hepten bunalmış, eğlenmeye hasret kalmışlar.

*

   Şimdi belki içimizden bazılarımız, “Bu salgında bunca kalabalığın bir araya gelmesi doğru mu?” diye sorabilir.

   Bazılarımız bu günlerle ilgili yapılan harcamaları sorgulayabilir.

   Bazılarımız asayiş yönünden çıkan olayları da örnek vererek, bu işin sıkıntılı yanlarını da ortaya koyabilir.

   “Daha popüler sanatçılar olamaz mıydı?” diyen bile mutlaka çıkacaktır.

*

   Ben ise bu eleştirilerin hepsine “Eyvallah” derim ama şunları da devamına ekleyerek tabi;

   Bilindiği gibi bu tür festivaller veya illere özel günler, bırakın Türkiye’yi dünyanın her yerinde yıllardır hız kesmeden devam ediyor.

   İzliyoruz, okuyoruz, duyuyoruz; o bahsettiğiniz ve olmasını hiç istemediğimiz asayiş olayları ise tek gecelik konserlerde bile ne yazık ki yaşanıyor.

   Ama her şeye rağmen elalem “vatandaşı moral bulsun, kentinin reklamı olsun” diye senelerdir bu organizasyonlara dünya kadar para harcıyor.

   Sanatçıların popülaritesine gelince; kimine göre çok bilindik bir sanatçıdır, kimine göre belki tanımıyordur bile. Ayrıca 8 gün süren bu etkinliklerde; ince düşünülerek, her akşam değişik yaş gruplarına, değişik zevklere hitap eden sanatçılar tercih edilmiş. Ha ilerleyen yıllarda başka başka sanatçılar da bu organizasyonda yerini alabilir tabi.

*

   Neticede; “Dünya Düzce Günleri” ilk defa düzenlenmiş bir organizasyon. Eksik bulabilir, eleştirebilirsiniz belki ama bana göre, ilk olmasına rağmen oldukça başarılı bir organizasyon.

   En önemlisi bu bir başlangıç oldu. Düzceliler moral buldu.. Yetmedi civar illerden bile bu konserlere birçok vatandaş geldi.

   Şöyle bir düşünün; “Dünya Düzce Günleri” belki ilerleyen yıllarda, yapacağı çok daha değişik çok daha farklı etkinliklerle, tüm ülkede ve hatta yurtdışında bile adını duyurabilir.

*

   “Düzce’de kültürel etkinlikler olmalı” diyenlerin bu isteklerine, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, özellikle bu sene, birçok etkinlik yaparak karşılık verdi.

   Hemen şimdi aklıma gelen; Antik kentte tiyatro gösterisi, Düzce Otları Festivali, çocuklara özel birçok organizasyon, Dünya Düzce Günleri gibi birçok etkinliğin altına Düzce Belediyesi imzasını attı.

   Bu bakımdan Başkan Özlü’yü kutlamak gerek, diye düşünüyorum. Tabi Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Düzce Kent Konseyini de unutmamak lazım. O bakımdan Kültür Müdürü Burçin Sarıcan ve Düzce Kent Konseyi Başkanı Ali Dilber’i de kutluyorum.

   Umarım önümüzdeki günlerde-yıllarda bu tür etkinlikler, her defasında kalitesi de artarak devam eder.

   Ve umarım Düzce’nin adı artık bir takım kötü olaylarla değil, kültürel organizasyonlarla, festivallerle ve modern bir kent olma yolunda attığı adımlarla anılır. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.