Siyasi kulislerin adayları

  • 18.07.2022

   En son Nisan ayında değinmiştim, siyasi kulislerde milletvekili adaylığında kimlerin isimlerinin konuşulduğuna.

   “Nisan ayından bu yana neler değişebilir ki?” demeyin. Biliyorsunuz siyaset bu, 24 saatin büyük önemi var.

   Sadece ülke genelinde değil, Düzce’mizde de gerçekleşen birçok gelişme, siyasette bazı taşların yerinden oynamasına, yapılan bütün tahminlerin yerle bir olmasına neden oluyor.

*

   Öncelikle iktidar partisinden başlayacak olursak;

   Değerlendirme yaparken, geçtiğimiz ay Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk’un üst üste gelen istifaları Düzce’de siyasi kulisleri oldukça hareketlendirdiğini ve Ankara’daki genel siyasetin Düzce’ye bir şekilde yansıdığını da, göz ardı etmek olmaz.

*

   Bir tarafta istifalar AK Parti Düzce Milletvekili ve Kadın kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir’in seçimle alakalı yaptığı hamleler olarak değerlendirilirken, diğer tarafta istifa edenlerin milletvekilliği adaylığı konusunda ellerinin daha da güçlendiği yorumları yapıldı.

   Her iki görüş de mantıklı ama aday olmak isteyen ve “güçlü isimler” diyebileceğimiz sadece bu isimler yok tabii ki...

*

   Mesela; yukarıdan Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye, “Birinci sıra adayımız sen olur musun?” diye sorsalar, bu teklifi geri çevirme ihtimali ne kadar olur?

   Ha bence; Özlü böyle bir teklifi geri çevirebilmeli veya ayak direyebilmeli. Çünkü seçilmiş bir Belediye Başkanı. Yarım kalan projeleri var. Oy verenlere karşı bir sorumluluğu var.

   Yani bu iş, “Hata yaptı görevden aldık” istifalarına benzemez ve o istifalar gibi kabul görmez, diye düşünüyorum.

*

   Öte yandan; dedik ya, Ayşe Keşir zaten yukarıda güçlü. Nigar Demircan Çakar ve Gönül Asuk da yerelde güçlendi.

   Peki Mehmet Keleş ile ilgili ne düşünür yukarısı acaba?

   Ankara kaynaklı duyumlarım, Keleş’in isminin de konuşulduğu şeklinde. Her ne kadar bir şekilde istifa etmiş olsa da, Mehmet bey de güçlü bir isim, bence…

*

   Diğer taraftan güçlü isimler arasında; AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, eski İl Başkanı Hikmet Keskin, Kent Konseyi Başkanı Ali Dilber, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertan Taşlı, Belediye Başkan Yardımları Cengiz Tuncer ile Oya Kocaman ve BELKA A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan’ı da sayabiliriz.

   Ayrıca; İl Başkan Yardımcısı Mine Met, Ankara Düzceliler Derneği Başkanı Semih Kıbrıs ve ismini veremeyeceğim bazı daire müdürlerini de unutmamak lazım.

   Ve tabii öte yandan; Akçakoca’dan bir ismin de mutlaka bu listede olacağını zaten herkes tahmin ediyor. Bazıları bu ismin ilçe başkanı olabileceğini söylerken, bazıları da halen Düzce Belediye Başkanlığında görev yapan bir daire müdürünün ismini telaffuz etmekte.

***

   Gelelim Cumhuriyet Halk Partisine...

   Önceki yazımda bahsetmiştim. İl Başkanı Semih Cemşit, İl Başkan Yardımcısı Faruk Darıyerli, eski İl Başkanı Zekeriya Tozan ve Zafer Teber’in isimleri, milletvekili adaylığında ön plana çıkıyor.

   Öte yandan; son aylardaki çalışmalarıyla hemen kendini fark ettiren İl Kadın Kolları Başkanı Jale Uzunhasan’ın ismi de oldukça dikkat çekmeye başladı.

   Gölyaka İlçe Başkanı Zuhal Gürer, zaten tanınan bir isimdi ki, şu sıralar tekrar adı kulislerde konuşulmaya başlandı.

   Bir de, Talih Özcan Hotiş’in adı da CHP kulislerinde telaffuz ediliyor.

***

   Düzce’de muhalefetin en hareketli partisi İYİ Parti’de, hemen her gün seçim olacakmış gibi bir heyecan yaşansa da, milletvekili adaylığı konusunda farklı isimler pek telaffuz edilmiyor.

   Bir kesim, kulislerde ismi en çok konuşulan İl Başkanı Yunus Özay Er’in direkt birinci sıradan aday gösterilebileceğini söylerken, bir kesim ise Er’in genel merkez bazında değerlendirilerek farklı bir göreve getirilebileceğini savunuyor.

   İYİ Parti İl Başkan Vekili ve Güneşin Kadınları Kooperatifi Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz, hala çok konuşulan isimlerin içinde yer alıyor. Tüysüz’ün, gündemde kalmayı çok dengeli bir şekilde başardığını söyleyebiliriz.

   Öte yandan Belediye Meclis Üyesi Ender Çakar, yaptığı muhalefetle adından çok söz ettiren bir isim. Ancak ben; Çakar’ın -siyasette bir gelecek bekliyorsa- muhalefet dozunu biraz daha ayarlaması gerekir, diye düşünüyorum.

   Ve bir diğer Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli ve Faruk Çakmak da İYİ Parti’de milletvekili aday adayı olabilecek isimler arasında yer alıyor.

***

   MHP’de önceki yazımda yazdığım, aynı isimlerin kulislerde konuşulduğunu duyuyoruz.

   Burada Erdoğan Bıyık’ın diğer isimlere göre daha çok rağbet gördüğünü, söyleyebiliriz.

   Diğer isimlerden Cemal Aksan adı, neredeyse Milletvekili Ümit Yılmaz ve İl Başkanı İlhami Caboğlu’ndan daha fazla rağbet görüyor gibi.

   Anlaşılan o ki; MHP’de de parti içi sıkı bir rekabet olacak gibi.

***

   DEVA Partisi oldukça hareketli. Genel Başkanlarına, alacakları oylara çok güveniyorlar.

   Muhtemel aday Murat Caymaz, “Her an seçim olacakmış gibi hazırlanıyoruz” diyor.

   Adaylık için konuşulan diğer bir isim ise Kadın Politikaları İl Başkanı Tuğba Özcan.

***

   Gelecek Partisi’nin artık birçok yerde kendisini gösterdiğini fark edebiliyorsunuz.

   Düzce İl Başkanı Vildan Tokaliç ve Merkez İlçe Başkanı Aydın Narman, Gelecek Partisi’nin adaylık için konuşulan iki ismi.

***

   Evet, “Gün ola, harman ola” demişler.

   Bana göre; seçim çalışmaları artık başladı-başlayacak, yani eli kulağında, diyebilirim.

   O güne kadar bakalım neler değişecek?

   Bizler de hem gelişmeleri ve hem de siyasi kulislerden duyduklarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar