Kendinizi dağ sanmayın!

  • 14.06.2022

   Bazı açıklamalarıyla sık sık ülke gündemine gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi’nden kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmiş.

   Peki neydi Tanju Özcan’ı buralara kadar getiren, isterseniz kısaca şöyle bir bakalım..

*

   Önce sığınmacılarla ilgili söylemleri gündeme oturmuştu.

   Sonrasında bir kadın hemşehrisi ile ilgili anlattığı anıları.

   Özcan durmadı!

   Yine sığınmacılarla ilgili, ülkelerine dönmesi için Arapça ve Türkçe yazılı ilanlarla “Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize” çağrısı yapmıştı.

   Akabinde bir meclis toplantısında söz isteyen AK Partili kadın bir meclis üyesine, “Bana niye el sallıyorsunuz hanımefendi. Allah Allah, ayıp oluyor. Ben evli barklı adamım ayıp oluyor” demişti. Kendisini belediye önüne kadar gelerek protesto eden kadınlara da, alkışla ve tutulan tempoyla oynayarak, sanki dalga geçercesine cevap vermişti. 

*

   Özcan ülke tarafından tanındıkça, söylemleri konuşuldukça, yaptıkları hareketler tepki aldıkça, sanırım artık kendini partisinin genel başkanından da güçlü görmeye başladı.

   Hani bir atasözü vardır; “Besle, büyüt danayı; tanımasın anayı” diye.

   Bizimki de o misal, bu kez sözlerini genel başkanına yöneltti.

   Ve son bombasını da patlattı. Twitter'dan yaptığı paylaşımda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundu. Ve dedi ki; “1 hafta önce kibir abidesi size ‘yüreğin yetiyorsa aday ol' demişti Sn Gn Başkanım… Sizden ses çıkmadı… Siyaset iddia işidir.. Yol verin ben bu resti göreyim… Hazırım inan olsun… Sandıkta dürüvereyim defterini… Güvenin bana… Yenerim!!!”

*

   “Bülbülün çektiği, dil belâsıdır” derler.

   Tanju bey de sürekli kullandığı bu dil yüzünden, en son partisi tarafından kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi.

   CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, disiplin süreciyle ilgili yaptığı açıklamada; Özcan’ı daha önce uyardıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı;

   “– Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından, bir süredir ortaya konulan tutum ve davranışlar Genel Merkezimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Tanju Özcan bu kapsamda Genel Merkezimiz tarafından pek çok kez sözlü olarak uyarılmıştır. Ayrıca, bir kadın hemşehrisi ile ilgili anısını anlatırken kullandığı ifadeler nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmiş ve “uyarı” ile cezalandırılmıştır.

   – Tanju Özcan'ın “uyarı” cezasının ardından, 16 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen Bolu Belediye Meclisi Toplantısında bir kadın belediye meclis üyesi ile girdiği diyalog, cinsiyetçi yorum ve sözleri Merkez Yönetim Kurulumuzun 13 Haziran 2022 tarihli toplantısında, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.

   – Bu kapsamda; Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın parti sorumluluğu ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle, “kesin ihraç” istemiyle “tedbirli” olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

*

   Hep söylerim...

   Bir makamı hazmetmek çok önemlidir. Herkesin başarabileceği bir şey de değildir!..

   Tanju Özcan’ı çok eskiden beri tanırım. Özcan’ın bu denli gündeme gelme çabasını, ben tamamen çevresine bağlıyorum.

   Çünkü; bugün makamınızdan dolayı öyle övgüler, öyle iltifatlar alırsınız ki, birden “Ya ben ne oldum” demeye başlarsınız.

   Çevrenize olan davranışlarınız, konuşmalarınız ve hatta yürüyüşünüz bile değişir.

   “Açık yerde tepecik kendini dağ sanır” derler ya.

   Bu hep böyle olmuştur.

   Koltuğunu hazmedebilen, koltuktan indikten sonra da saygı görür.

   Hazmedemeyip kendini dağ sananlar, o koltuktan indikten sonra çevresinde kimseyi bulamazlar.

*

   Ha bu sözlerim sadece Tanju Özcan’a mı?

   Elbette değil.

   Düzce’de de gerek bürokraside, gerek eğitim-öğretim kurumlarında, gerek siyasette ve gerekse STK’larda koltuktan inenleri de, koltuğa oturanları da çok gördük.

   Eee neticede biz hancıyız, onlar yolcu!

   Koltuk sahiplerine naçizane tavsiyem; etrafınızdakilere aldanıp da sakın ola kendinizi dağ sanmayın!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar