İSTİFALARIN ARDINDAN

 • 2.06.2022
 • (4)

   Düzce yine hareketli bir gün yaşadı.

   Önce Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın, ardından AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk’un istifa haberleri, bir anda kent gündemine bomba gibi düştü.

   Kadın Kolları Başkanı Asuk, istifa gerekçelerini ifade ettiği bir açıklamayı basınla paylaşırken, Rektör Çakar şu ana kadar henüz bir açıklama yapmadı.

*

   Tabii herhangi bir açıklama yapılmayınca, bu durumda bizim insanımız durur mu? Hemen dedikodu mekanizması devreye girdi. 

   Dünden beri ve hatta gece yarılarına kadar bu kulaklar neler duydu, bir bilseniz!

*

   Efendim ben en çok konuşulan konuya biraz değinmek istiyorum.

   Yani, Düzce Üniversitesi Hastanesinin Sağlık Bakanlığına bağlanmaması nedeniyle Nigar hocanın görevinden istifasının istendiği konusu.

   Üniversite Hastanesinin Sağlık Bakanlığına bağlanması iyidir, kötüdür.

   Kimi “daha iyi olur” der, kimi ise “daha kötü olur”, diye yorumlar. Benim bu konudaki görüşümü ise 5 Ağustos 2021 tarihli ve “Sağlık konusu önemli ama!” başlıklı yazımda belirtmiştim.

   (İsteyen bu linki tıklayarak okuyabilir; https://www.burasiduzce.com/fatih-melih-maradit/4102-saglik-konusu-onemli-ama!)

   Özetle; Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde de birçok aksaklık olabildiğini, civar illerden ve Düzce’den örneklerle vermiştim.

   Ama istifa olayı sizce de sadece bu sebeple mi, gerçekleşti yani!.. Böyle diyenlere söyleyeceğim söz, “geçiniz” olur.

   Çünkü zaten her şey yukarısının iki dudağı arasında değil mi?

   “Ben Düzce Üniversitesi Hastanesini Sağlık Bakanlığına bağlıyorum” der, olur biter. Buna da kimse itiraz edemez!

*

   O halde nedir bu istifanın nedeni?

   Hiç ayrıntıya girmeden söyleyeyim; bence tamamen siyasi çekişmedir!

   Ve hatta, yine bana göre; her iki istifanın nedeni de parti içi siyasi çekişmeden ibarettir.

*

   Nigar hanımla ilgili yine bir yazımda (9 Mayıs 2019 tarihli); ne denli enerjik, çalışkan, iyi bir idareci olduğunu ifade etmiştim.

   Ve yazımın bir cümlesinde; “Nigar hanım bir Düzceli… Düzce’nin her bir köşesini ve hatta Düzceliyi en iyi bilenlerden” demiş, diğer bir cümlesinde ise “İyi bir örnek… Düzce’nin ufak kız çocukları ona bakarak, ‘Ben de ilerde, böyle başarılı bir kadın yönetici olabilirim’ diyebilecek” ifadelerini kullanmıştım.

   Ve sonuç olarak Nigar hocanın görev süresi içinde Düzce Üniversitesine birçok şey kattığını iyi biliyorum.

   Onun için bir Düzceli olarak kendisine teşekkür ederim.

*

   Gönül hanıma gelince; siyasi görüşünüz farklı olabilir belki ama onu da gayretli, güler yüzlü, kendisine verilen görevi layıkıyla yapmaya çalışan ve en önemlisi böylesi gergin bir süreçte diğer partilerin kadın kollarıyla da ilişkileri oldukça düzgün biri olarak gördük hep.

   Bu yüzden Gönül hanımı da siyasi hayatındaki bu olumlu yaklaşımlarıyla ilgili tebrik ediyor, bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.

*

   Son olarak diyeceğim şu ki; siyasi çekişmeler ve ayak oyunları son zamanlarda çok moda ama en azından biz, Düzce’mizde, tüm bunları bir kenara bıraksak da el birliğiyle “şu kentimiz için neler yapılabilir” konusuna yoğunlaşsak, daha iyi olmaz mı?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Faruk küçüktaş
  Faruk küçüktaş
  28.06.2022 17:35

  Aslında herkes biliyor gerçeği.Bitmez bu etnik koltuk sevdası kaybedende Düzce olur.

 • ilyas kirazlı
  ilyas kirazlı
  5.06.2022 01:26

  Bence sayın maradit asil sorumlular istifa etmiyor garibim başı yanan kendilerini savunamayanlara oluyor bence düzcede siyasi olarak ak parti il başkanı mustafa keskinde bu şehrin sorunlarına çözüm bulamadıgı için istifa etmeli hikmet keskin nasıl gitttiyse mustafa keskinde gitmeli milletvekili fahri çakırda koltuk işgalinden başka faydası yok oda istifa etmeli birde bürokarsinin başı valide düzcede herşeyden sorumlu cevdet atay oda istifa etmeli düzcede çalışmayan üretmiyenler istfa edip gitmel

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  3.06.2022 22:34

  Sayın Maradit, Ünveriste hastanesi konusunda size katılıyorum.. Ulusal basında sipariş üzere aynı başlıkla aynı konuda kalem oynatanlar gibi düzce'de de sipariş üzere kalemşorluk yapanlar, algı tetikçiliği yapanları da ben yazayım.. Sonuçta ben sokaktaki vatandaşım.. Düzce Yerel de bazı gazetelere yaptığımız yorumlar ne kadar düzgün uslupla yazılsa da yayınlanmıyor.. Hep Bolu gündemi örnek veriyorum, kimi elleştirirseniz eleştirin, onuncu dakikada yayınlanıyor..

 • Murat
  Murat
  2.06.2022 18:54

  Tasfiyeye tabi tutulan zaten sayıca az olan ve çalışmaları ile takdir toplayan kadın yöneticilerimiz.bu ne yaman çelişki... laf üreten,ekran süsü olan beceriksiz yöneticiler oturdukları koltukları ısıtmaya devam etsinler..hiç yakışmadı hiç..düzce bu değil...