Biri “Kırk Basamaklar” mı dedi?

  • 13.05.2022
  • (1)

   Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale’deki Truva Antik Kentini ve Antalya’daki Olympos’u gezme imkanımız oldu.

   Girip gezmek için belli bir ücret ödediğimiz (bu sene için kişi başı 60 TL olmuş) ve birçok yerli-yabancı turistin ilgi odağı olan bu tarihi yerlere, yöre halkının ne denli sahip çıktığını ve daha fazla tanıtabilmek için ellerinden ne geliyorsa fazlasını yaptıklarını gördük.

   Hatta Truva Antik Kenti daha fazla ilgi görsün diye “Truva atı”, ahşap ustaları tarafından yapılıp oraya konmuş ve ziyarete açılmış.

*

   Elbette kıyaslayamayız belki ama gelelim bizim Konuralp’e.

   Yıllardır saklı kalmış bir hazineydi.

   Çocukluk yıllarında öğretmenlerimizle şöyle bir gider, bakar, dönerdik.

   Hiç saymamıştık ama adı, “Kırk Basamaklar”dı.

   İşte oralarda bir yerde, antik bir tiyatro kalıntıları vardı, mağaralar vardı, falan!!! -O denli ilgiliydik yani!-

   Hatta ve hatta; yapılacak evlerin temellerine ‘cuk’ oturur, ev daha sağlam olur, diye düşünerek, bazı tarihi taşları kullananların olduğunu duyuyorduk. Kimi zaman bahçe masasının altına, kimi zaman bahçenin girişine “süs” diye kullanıldığını gözlerimizle gördüğümüz bile oldu, iyi mi!..

   Ne bizler, ne de o mahallelerde yaşayanlarımız tarafından hiç mi hiç önemsenmedi elimizin altındaki bu hazine!..

*

   Belediye Başkanımız Faruk Özlü’nün göreve gelir gelmez kazılarını hızlandırdığı ve gittikçe gün yüzüne çıkan bu tarihi hazineyi ortaya çıkarma çalışması, bana göre Düzcemiz adına yapılan en güzel girişimlerden biri.

   Düşünün; o bizim önemsemediğimiz antik tiyatronun bulunduğu alanı kazdıkça yeni basamaklar, kazdıkça Roma’nın kamusal yapıları, kazdıkça tapınakları, belki hamamları ortaya çıkıyor. 

*

   Biz önemsemedik bugünlere kadar belki ama Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü Arkeoloğu Güldemet Yıldız Dursun’un anlattığına göre; Konuralp Prusias ad Hypium'da bulunan antik tiyatro, ender görünen tarihi yapılardan biri.

   Tarihi, M.Ö. 3’üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde Roma dönemine ait kamusal yapıların bulunduğunu kaydeden Güldemet Yıldız Dursun, "Amacımız, kazı çalışmalarının ardından yapıları restore etmek ve bu alanı korumak. Bu bölgeyi hep birlikte koruyalım ve tanıtalım istiyoruz. Zaten burayı restore etmenin yolu tanıtmaktan geçiyor. Bölgemizi tanıtırsak herkes gelir. Konuralp'teki kazı çalışmaları, sadece Türkiye'de değil, dünya genelindeki örneklerinden bile daha iyi noktada diyebiliriz. Türkiye'deki bu farklı örneği ortaya çıkarıp, turizme kazandırmak için çalışıyoruz. Prusias Ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatro, yerleşim yerinde ve evlerin arasında olması sebebiyle restorasyon çalışmaları bittiğinde Türkiye'de bir olacak" diyor.

*

   Şimdilerde, kentimizin bir mahallesindeki böylesi tarihi bir hazineyle ilgili çıkan haberlerin altına yapılan yorumlara bakıyorum da; hala önemsemiyoruz, hala küçümsüyoruz ve hala dalgamızı geçiyoruz…

   Oysa ne kadar sahip çıkarsak o kadar bizimdir.

   Ne kadar sahip çıkarsak, o kadar çok ilgi görür.

   “Benim elimden ne gelir ki?” demeyin.

   Ben inanıyorum ki, birçok insanımız oraya gidip son halini görmedi bile!..

   Ya en azından gidip bir görün, neler yapılıyor, neler ortaya çıkmış.

   Önce kendiniz bir görün, sonra bu tarihi hazinenin bir fotoğrafını çekip sosyal medyanızda paylaşarak başkalarının da görmesine ve ziyaret etmesine katkı sağlayın.

  Kentimiz için atılan olumlu adımlar, bir vatandaş olarak ancak böyle desteklenir.

   Sonrasında bakarız zaten; İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü’nün bu konuda ne kadar yeterli veya yetersiz çalışmalar yaptığına!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Reşat Gültekin
    Reşat Gültekin
    13.05.2022 18:01

    Zamanın Kouralp Belediye Başkanı da İbrahim Aykut beyde o tarihi basamak ve Kalıntıların ortaya çıkarılması için Ünüversite ile ortak çalışmalara girdiğini Biliyoruz. Hatırlatmak ta fayda vardır.