İŞİNE BAK, İŞİNE!

 • 5.05.2022
 • (5)

   Gazetemizi takip edenler bilir; geçen yıl Temmuz ayında “Sansasyonel söylemlerin ne faydası olur?” başlığıyla bir yazı yazmıştım.

   Yazımda özetle: koltuk sahiplerinin ulusal basına yansıyan sansasyonel söylemleriyle kentine hiçbir şey katmadıklarına, aksine çoğu zaman zarar bile verdiklerine değinmeye çalışmıştım.

   Buna örnek olarak da, eski vekillerden İbrahim Korkmaz’ın söylemlerini, Fevai Arslan’ın -bir ihtimal- ağzından kaçan o cümleyi, Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in Audi’yle gündeme oturmasını ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ayı heykeli ve hızlı trenle ilgili çıkışlarını vermiştim.

   Tabii bir de sadece işini yaparak da gündeme oturabilen, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yaptıklarından söz etmiş ve yazımın sonunu da şöyle bağlamıştım;  

   “Kimse kusura bakmasın ama sadece bu tür söylemleriyle veya eylemlerle ülkede adını duyurmaya çalışanların samimiyetine benim pek inanasım gelmiyor.

   Ama eğer niyetleri, “Ülke gündemine geleyim, kentimi parmakla göstersinler” ise, Büyükerşen örneği gözlerinin önünde…

   Başka yöntemler denemeye hiç gerek yok!”

*

   Bu konulara tekrardan girme nedenim ise Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’in “Artık yeter be kardeşim” dedirten son açıklaması...

   Hani zırt-pırt çıkıp sürekli benzer açıklamalar yapıyor, aklı sıra ülke gündemine gelip prim yaptığını düşünüyor ve bizim de “kendi görüşüdür” diye sesimiz çıkmıyor falan ama bu defa işin içine bir de “Düzcelilik” giriyorsa, bu kentin en eski ailelerinden birinin bir ferdi olarak bana da iki çift söz etme hakkı düşer herhalde.

*

   Birol bey demiş ki; “Düzcespor’un şampiyonluk kutlamalarına bayan şarkıcı getirmeleri Düzcespor’a ve Düzceliye yakışmaz…”

   Ne diyeyim bilemedim!..

   Şaştım kaldım!..

   Düzcelilere ne yakışıp ne yakışmadığı size kaldıysa, vay halimize!..

   Sizin gibilerin söylemleri yüzünden, Düzcemiz’in ülkede nasıl anılmaya başladığının ve böylesi söylemlerden dolayı bu kenti dışarıdaki insanlara karşı nasıl savunmak zorunda kaldığımızın farkında mısınız?

   Ama sizlerin derdi belki de Düzce değil. Belli ki tek derdiniz, birilerine karşı bir şekilde prim yapmak.

   Bunu da, kazanılan her başarının sevinci yaşanacakken, böylesi çıkışlar yaparak ve sevincimizi kursağımızda bırakarak yapıyorsunuz.

*

   Yapmayın kardeşim. Yapmayın.

   Böyle abuk-sabuk çıkışlar yapacağınıza önce işinizi doğru dürüst yapın. Yaptığınız işle gündeme oturun.

*

   Ha bu arada hemen bir kaç satırla Düzcelilere nelerin yakışmayacağını da ben anlatayım, size de belki “dank” eder.

   İlk başta Düzcelilere yobazlık yakışmaz mesela…

   Mesela mesela kadınlara dil uzatmak ve aklını fikrini hep belden aşağıya çalıştırmak hiç yakışmaz.

   İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük iki kentinin tam ortasında olmasından dolayı, bizlere görmemişlik de yakışmaz.

   Sonra mesela, yalan söylemek yakışmaz.

   Hele sözünde durmamak, hiç yakışmaz.

   Bilmem anlatabildim mi???

*

   Siz belki bilmiyor olabilirsiniz ama Düzceli merttir. Moderndir. Yeri gelir entelektüeldir de.

   Onun için dediğim gibi; sen işine bak kardeşim, rezil etme bizi cümle aleme.

   Bırak da, Düzceliye ne yakışacağını Düzceliler anlatsın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Suat ÖZTÜRK
  Suat ÖZTÜRK
  5.05.2022 21:05

  SESSİZLİĞİM ASELETİMDENDİR HER LAFA VERECEK BİR CEVABIM VARDIR BİR LAFA BAKARIM LAFMI DİYE BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAM MI DİYE

 • Kemal semih demir
  Kemal semih demir
  5.05.2022 20:39

  Çok güzel ifade etmişsin, aynen yazdıklarına katılıyorum.

 • Ulaş Olgun
  Ulaş Olgun
  5.05.2022 18:43

  Eline ağzına sağlık Fatih cim,

 • Ahmet Ayazlı (Yazıcı)
  Ahmet Ayazlı (Yazıcı)
  5.05.2022 16:23

  Sevgili Maradit; Hakedilmis bir eleştiri ve yorum olmuş, tebrik ederim. Yukarda bir yerlere çiçek uzatma gereğini duyan, bunun rantını bekleyen böylesine bir kitle mevcut maalesef. Yıllarca Aydın Maradit'in makalelerini okurken, yorumlarım da hep Düzce'lileşememenin, Düzce'ye olumsuz katkılarını ifade etmeye çalışmıştım. Çağdaş bir kent olma yolunda, bazı başkanların bir yerleri mutlu etme yarışını görünce üzülüyordum. Ancak Aydın Maradit'le birlikte ki bu çabalarınız bana artık umut vermektedir

 • Murat
  Murat
  5.05.2022 13:37

  Ne güzel ifade etmişsiniz sayın maradit..hadsize haddi ancak böyle bildirilir. Umarım düzce spor başkanıda bu hususta gereğini yapar.