Siyasi kulislerde neler konuşuluyor? Kimler aday olabilir?

  • 5.04.2022
  • (1)

   Erken seçim mi olur, baskın seçim mi olur bilinmez tabii ama seçim yaklaşıyor.

   Haliyle kentimizde de kulisler hareketlendi.

   Her bir köşede, “Hangi partiden kimler aday olur, sürpriz isimler çıkar mı?” konuları tartışılmaya başlandı bile!..

*

   Kulislerde en çok konuşulan konu ve dolayısıyla sorulan soru ise;  “Belediye Başkanı Milletvekili adayı olur mu?”

   Siyaset bu.. Ne olacağı da bilinmez tabii!

   Ancak öte yandan; bu dedikoduyu yayan Başkan Özlü karşıtı bazı gruplar, alıştılar ya artık(!), Başkanı bir şekilde vekil adayı gösterip ekarte ederek, yerel seçimlere kadar olan süreçte yerine yönetebilecekleri birilerini atayıp, “Belediyeyi nasıl yönetir, nasıl malı götürürüz” derdinde olduğundan, bu tür bir algı yaratma peşindeler.

   Aslında ne yapılmak istenildiğinin de, bu algının da zaten birçok insan farkında!

   Yani anlayacağınız; bilen ne olduğunu biliyor, görebilen de ne olduğunu görüyor!..

*

   Diğer taraftan iktidar partisine baktığımızda; milletvekili adayı olarak konuşulan isimlerin en başında, il başkanı olması nedeniyle doğal olarak Mustafa Keskin geliyor.

   İl başkanı olmak belki avantaj ama tabii ki sadece bu görevde bulunmakla vekil adaylığı garantilenmiyor. Ne şekilde il başkanlığı yapmış, ne derece başarılı, kamuoyunun kendisiyle ilgili düşünceleri nedir, gibi konular çok ama çok önemli.

   AK Parti’de vekil adaylığında konuşulan bir diğer güçlü isim Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar. Her ne kadar Nigar hanımla sohbetimizde böyle bir şey düşünmediğini söylese de Çakar, kulislerde en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor.

   Öte yandan; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Kent Konseyi Başkanı Ali Dilber, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, Merkez İlçe Başkanı Hasan Şengüloğlu, Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertan Taşlı, BELKA A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan, İl Başkan Yardımcısı Mine Met, Ankara Düzceliler Derneği Başkanı Semih Kıbrıs, Assan’da koordinatörlük yapan Erkan Seçkin gibi isimlerin yanında, bazı Düzceli daire müdürlerinin de isimleri kulislerde konuşulmakta.  

   AK Parti’de birçok sürpriz ismin seçimler yaklaştıkça ortaya çıkması beklenirken, ben en büyük sürprizin Akçakoca’dan geleceğini düşünüyorum!..

*

   Ve CHP...

   Yeni göreve başlayan Cumhuriyet Halk Partisi yönetimleri oldukça aktif görünüyor. Koltuğa yeni oturmalarına rağmen, hemen her alanda varlıklarını hissettirmeye başladılar bile.

   CHP kulislerinde de isimler tartışılmaya başlanmış durumda. En üst sıralarda yeni İl Başkanı Semih Cemşit’in adı yer alıyor.

   Öte yandan, İl Başkan yardımcısı ve Pekintaş A.Ş. Müdürü Faruk Darıyerli de en çok konuşulan isimler arasında. Darıyerli aynı zamanda 1903 Beşiktaşlılar Derneği Başkanlığını da yürütüyor.

   Eski İl Başkanı Zekeriya Tozan, eski Milletvekili adayı Zafer Teber gibi güçlü isimlerin yanı sıra, CHP’nin aday sıralamasında kadın kollarından ve gençlerden de bir isme yer verebileceği konuşulmakta. 

*

   Gelelim İYİ Parti’ye...

   İYİ Parti Düzce siyasetinin en aktif partilerinden biri oldu. Bu konuda yönetimleri kutlamak lazım.

   Siyasi kulislerde milletvekili adayı olarak en çok konuşulan isim, yine il başkanı Yunus Özay Er. Yunus beyin ayrıca genel merkezde de bir görevi var. Bu bakımdan Er’in, genel merkez tarafından sevildiği ve çok daha önemli, farklı bir yerde de değerlendirilebileceği de konuşuluyor.

   Bir diğer en çok konuşulan isim İYİ Parti İl Başkan Vekili Aslıhan Akbal Tüysüz. Kamuoyu Aslıhan hanımı TOBB Kadın Girişimciler Başkanı olarak tanıdı. Bu görevden sonra Güneşin Kadınları Kooperatifini kuran Aslıhan Akbal Tüysüz, bir taraftan bu görevini yürütürken diğer taraftan genel merkez tarafından da görevlendirildi. Aslıhan hanımın eşi Cemil bey ise Düzcespor yönetim kurulunda görev yapmakta.

   İYİ Parti’de en aktif olarak siyaset yapan isimlerden bir diğeri de Ender Çakar. Ender bey, Belediye Meclisinde adından çok söz ettiriyor. Her ne kadar adı daha şimdiden 2024 yerel seçimlerinde Başkan adaylığında geçse de, bir kesim genel merkezin Ender Çakar’ın ismini milletvekili aday listesine koyabileceğini düşünüyor.

   Diğer taraftan Erdoğan Kefeli bir başka konuşulan isim. Kefeli daha önce Belediye Sendikası Temsilcisiyken sıkça adını duyurmuştu. Şu anda Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüten Erdoğan beyin kızı Dilara Kefeli de gençlik kolları başkanı.

*

   Siyasi kulislere baktığınızda, Düzce MHP’de ise ayrı bir yarış var sanki.

   Bir tarafta Milletvekili Ümit Yılmaz, bir tarafta önceki seçimlerde başkan adayı olan Erdoğan Bıyık ve diğer tarafta İl Başkanı İlhami Caboğlu

   MHP kulisleri bu üç ismin yarış halinde olduğunu konuşuyor.

   Benim düşüncem ise; eğer aday adayı olurlarsa buradan liste başına Erdoğan Bıyık oturur.

   Ama tabii başka isimler de yok değil. Mesela Cemal Aksan. Bence önemli bir isim. Cemal bey şu sıralar siyaseten pek ortalıkta görünmese de, yine de aday olması muhtemel güçlü isimler arasında yer alıyor.

*

   Ve DEVA Partisi.

   DEVA Partisi’nde İl Başkanı Murat Caymaz ve ekibi yavaş yavaş Düzce’de kendisini göstermeye başladı.

   Eski Belediye Başkan Yardımcısı Caymaz, Düzce’de etkili isimlerden biri. Murat Caymaz’ın DEVA Partisi listesinin en başında yer alması beklenirken, Kadın Politikaları İl Başkanı Tuğba Özcan’ın da aday olabileceği konuşuluyor.

*

   Öte yandan kulislerde, Düzce’de son birkaç aydır yeni yeni varlık gösteren Gelecek Partisi’nde de İl Başkanı Vildan Tokaliç’in, milletvekili aday sıralamasının en başında yer alması muhtemel gibi konuşulmakta.

   Tokaliç’in siyasi tecrübesi ise oldukça fazla.

***

   Siyasi kulislerden edindiğim izlenimler bunlar. Ancak bu partiler, tek başlarına mı seçime girerler yoksa belirlenecek isimler belli partilerden mi aday gösterilirler, onu zamanı gelince yazarız.

   Ve tabii diğer siyasi partilerle birlikte, bu yazdıklarım arasında eksik isimler de olabilir. Tüm bunları da ilerleyen zamanlarda ele alacağız.

   Zaman ne gösterecek hep birlikte göreceğiz. Şimdilik bu kadar diyelim!..

   Saygılarımla..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • bayanlar
    bayanlar
    5.04.2022 16:41

    bayanlara yer verilmeli daha çok. ismi geçen her bayan değerli ama nigar hoca ayrı doğrusu. sonra sıralama yapsak gönül hanım sıcak ve iyi biri, mine hanım başarılı,donanımlı ve iyi biri, necla hanım çok iyi tanımıyorum, aslıhan hanım da başarılı,donanımlı ve iyi biri. birde çiğdem hanım var kendisi bir bayan olarak başarılı buluyorum çok iyi tanımıyorum ama ben o da aday olacak diye duyuyorum. 1.sıram nigar hocadır. bilgi,görgü,donanım çok şey katar düzce ye.