'Buna da şükür' derken!

 • 1.03.2022
 • (3)

   Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (DESOB) Başkanı sevgili arkadaşımız Mustafa Kayıkçı, elektrik faturalarındaki düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamanın sonunu, “Buna da şükür” cümlesiyle bitirmiş.

   Kayıkçı açıklamasında, elektrikte bir indirim yapılması adına Ankara’yı harekete geçiren ilk il olduğumuzu belirtmiş. Eğer ilk tepki bizden geldiyse, gerçekten bu alkışlanacak bir girişim. Bu konuda kendisini kutluyorum.

*

   Yalnız yapılan indirimlerin ayrıntılarını yazdığı açıklamasında, önce gelen zam oranlarını yazmasını beklerdim açıkçası!..

   Öyle ya; ticarethanelere yapılan yüzde 127’lik bir zammın ardından, yapılan – ki o da aylık 900 kw saate kadar tüketimi olanlara- yüzde 25’e varan indirim, resmen devede kulak!..

   Ve böylesi dev bir zammın ardından yapılan böylesi minik bir indirime “buna da şükür” denmemeli!..

*

   Evet, ben bu sabah bir çok esnaftan hep aynı şikayetleri duydum..

   Nasıl ki; işçimizin, emeklimizin durumu perişansa, bizzat gördüm ki esnaflarımızın durumu da resmen içler acısı.

   Kimi eleman sayısını azaltmış.

   Kimi kirasını ödeyemez duruma gelmiş.

   Sattığı malı aynı paraya yerine koyamıyorlar.

   Bazısı satacak mal bulmakta zorlanıyor!

   Akşama kadar siftah yapamayanlar bile var!

   Birçoğu elektrik faturasını taksitlendirmek durumunda kalmış, “Önümüzdeki aya Allah kerim” diyorlar..

   Kimi kapatmayı düşünüyor, kimi müşteri bulursa devretmeyi.

   Herkes kendi işinden şikayetçi, “başka ne iş yapabilirim”in derdinde.

*

   Ve yapılan devede kulak indirimlerle bir yerlere varılamayacağının, “buna da şükür” diyerek piyasanın rahatlayamayacağının hepsi farkında!

   Onun için diyorlar ki; daha iyi çözümler bulunmalı.. Bizi temsil edenler, gerçekleştirdikleri girişimlerinde ve en önemlisi de esnaf adına Ankara’ya olan taleplerinde daha fazla ayak diremeli.

*

   Yani, sevgili meslek odaları başkanları arkadaşlarımız ve iktidar partisinin temsilcileri; pek farkında değilsiniz belki ama ne gıdadaki yüzde 7’lik KDV indirimi, ne de elektrikte yapılan indirim gibi müjdeler(!), kimseye pek müjde gibi gelmiyor artık!

   Haberiniz olsun!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Düzce'li.. Zabıta Sahadaymış..
  Düzce'li.. Zabıta Sahadaymış..
  5.03.2022 12:56

  Yerel de bir haber, zabıtalar market fiyatlarını denetliyor.. Yahu marketleri vatandaş denetliyor zaten, üç dört market gezip alışveriş yapıyor.. Peki petrol ürünlerine, Elektiriğe, Doğal gaza, Tüp gaza gelen % 100 üzeri zamları kim denetliyor.. Sen emekline memuruna % 26 – 28 zam vereceksin, sonra çıkıp Hz Ömer adaleti diyeceksin.. Temsil ettiği kişilerin sesi olması gereken STK başkanları da halkın sesi değil, gücün sesi olsun.. Bade - el harabul Ülkem..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  5.03.2022 12:45

  Elektiriğe yapılan yüksek zamlar sonrası bir, STK temsilcisinin, zamları yapan, sebep olanlara tepkisi veya önerileri olacağına, canı yanmış, hangi ihtiyacını kısacağını düşünen insanlara tasarruf tedbirleri tavsiye etmesi, ülkenin geldiği durumun özeti.. STK olarak, bu ülkeyi 20 yıldır büyük ekonomist olduğu iddiasında bir başkan yönetiyorken, sorumlu o diyemiyor sa.. Emekliye verdiğinizin yüzde 26 nın üstünde, zorunlu tüketim kalemlerine yapılan her zam adaleti zedeler diyemiyorsa.

 • F Sönmez
  F Sönmez
  1.03.2022 20:21

  Eskilerin bir sözü var.'' Allah fakiri sevindirmek için eşeğini kaybettirip tekrar buldururmuş'' Eşek bulunamadı lakin semeri bulundu denebilir. Böyle yaparak sorun çözülmez. Elektrik dağıtım şirketleri kamulaştırılmalı. Elektrik üretim ve dağıtımı devlet eliyle yapılmalı. yenilenebilir elektrik üretimi ve nüklüer santral yapımı hızlandırılmalı.