Bugün var, yarın yoksunuz!..

  • 19.10.2021
  • (1)

   Diyelim ki; vatandaşın birisinin bir kurumda, kendisine göre çok önemli bir işi var.. Belki biraz kafa patlatıp çözülebilecek, belki de çözümsüz bir iş..

   İlgili memura gidiyor..

   İlgili memur nedense –belki sorumluluktan kaçındığından, belki de vakit ayırmak istemediğinden- konuyla hiç ilgilenmiyor ya da ilgileniyormuş ama çözemiyormuş gibi görüntü veriyor..

   Ve ilgili şefine yönlendiriyor.. İlgili şefin ise belki de daha önemli işleri var, “Bunu müdüre kitleyim” diye düşünüp, topu müdürüne atıyor..

   İlgili şef ilgili müdüre derken, iş konuyla ilgili yereldeki en büyük makama kadar gidiyor..

   Yereldeki en büyük makam mı, o da işlerinin yoğunluğundan kah ilgileniyor, kah ilgilenemiyor.. Yani kah çözüyor, kah çözemiyor..

   Aradan günler, haftalar ve belki de aylar geçiyor..

   Anlayacağınız iş uzuyor da uzuyor..

*

   Derken bir türlü sonuç alamayan garibim vatandaş, bu kez Ankara’da ki en üst makama yazıyor..

   En üst makamın memurları -gelen belki de milyonlarca mektuba yaptıkları gibi- yereldeki ilgili kuruma yazıp, “Bu nedir?” diye soruyorlar..

   Yereldeki ilgili kurumun ilgili memurları ve ilgili müdürleri bu tür durumlara zaten alışık. “Sen misin bizi şikayet eden” diye vatandaşa kızıp hemen ve genelde “En üst makama ne diyelim de bu olayı geçiştirelim” diye belki de günlerce kafa yoruyorlar..

   Bir şekil bulup en üst makamın memurlarına, bu işin neden olmadığıyla ilgili bilgi veriyorlar.

   En üst makamın memurları, yereldeki ilgili kurumdan gelen bu cevabı konunun muhatabı olan vatandaşa yönlendiriyor.

   Ve diyorlar ki; “Senin işin şu sebepten dolayı olmuyormuş.. İşte yereldeki ilgili kurumun verdiği cevaplar!..”

*

   Evet..

   Ne yazık ki bürokrasimiz böyle işliyor..

   İlgili memurlar, müdürler, yardımcılar vs. sorumluluk almaktan kaçtıkları ve sadece rutin işlerle uğraşıp diğer işler için kafa yormadıkları için, birçok konu yereldeki en üst makama kadar gidebiliyor..

   Öte yandan; ne acı ki bu manzarayı görüp de, “Her işi en üst makam çözecekse, siz niye oradasınız?” diye soran da yok iyi mi!..  

   O zaman biz şimdilik isimleri vermeden uyaralım;

   İşiniz gücünüz hava-civa.. Dedikodu veya ayak oyunlarıyla şimdilik yerinizi koruyor olabilirsiniz. Amaaa sorumluluk alıp vatandaşın işini çözmeyip sürüncemede bıraktığınız ve her işi üstünüze havale ettiğiniz sürece, bugün var yarın yoksunuz!

   Haberiniz olsun!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Murat batur
    Murat batur
    19.10.2021 17:53

    Aynen düşündüğünüz ..gibi