Hiç de o kadar zor değil!

 • 15.07.2021
 • (2)

   Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Feride Güçlü, "Yeşil Düzce daha da yeşil olacak" sloganıyla bir ağaçlandırma kampanyası başlattıklarını ve bu kampanyaya Konuralp’te bulunan Gençlik Spor yurdu önündeki bir alana fidan dikmeyle başlayacaklarını ve benim de adıma bir fidan olduğunu ifade ederek, katılmam için davet etti.

   Fidan dikim alanında, Düzce Kent Konseyi Başkanı Ali DilberGençlik Spor İl Müdürü İsa Yazıcı ve Kent Konseyi üyeleriyle birlikte ben de bir fidan diktim. Orada Düzce Orman İşletmesinin de bu kampanyaya destek verdiğini öğrendim.

*

   Geçen senede İYİ Parti Gençlik Kollarının böyle bir kampanya yaptığını, yine benim adıma bir fidan dikildiğini, il dışındayken İl Başkanı Yunus Özay Er’in telefonuyla öğrenmiş ve çok mutlu olmuştum.

*

   Yine, yeniden yeşil bir Düzce için ağaçlandırma konusundaki hassasiyetimi beni tanıyanlar iyi bilir.

   Daha önceki yazılarımdan bir tanesinde, İstanbul Caddesi estetiğiyle ilgili yaptığım yorumda, “Ağaç olsun mu, olmasın mı?” benzeri tartışmalarla ilgili olarak, “‘Ağaç dikilmesin’ diyenler bu kente ihanet eder!” diyerek tepkimi ortaya koymuştum.

   Daha sonra ise İstanbul Caddesine yeni ağaçların dikileceğini ve bu ağaçların çoğunun yaprak dökmeyen ağaçlardan seçileceğini bizzat Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün ağzından duymak beni rahatlatmıştı.

*

   Bence Düzcemiz’de ağaçsız sokak, ağaçsız bahçe kalmamalı.

   Kentimizde ne kadar çok ağaç olursa, havamız o denli temiz olur.

   Sokaklarımızda ne kadar çok ağaç olursa, yazın sıcakta sığınacağımız bir çok gölgemiz olur…

   En basiti, insanlar artık gelecekteki kentlerde yapılan devasa binalardan öte o kentin ne kadar yeşil bir kent olduğuyla ilgileniyor.

*

   Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde gazetemiz yazarı Orçun Togan, sosyal medyada bir bilgi paylaşımı yapmış.

   Togan paylaşımında şöyle diyor;

   “Bir kenti serin tutmak için kaç ağaç gerekir?

   Hepimiz, ağaçların havayı temizleme, taşkınları azaltma, ruh halini düzeltme ve aşırı ısınmış şehirleri serinletme gibi eşsiz özellikleri olduğunu biliyoruz.

   Ağaçlar şehirleri serin tutmak için gizli olmayan silahlardır.

   Ancak bugüne kadar tek bir şehirde gündüz sıcaklıklarının düşmesi ve gece boyunca serin kalması için kaç ağaca ihtiyaç duyulduğu belli değildi. Bilim insanları bir sayı buldu.

   Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan Wisconsin-Madison Üniversitesi'nin çalışmasında Yüzde 40'lık gölgelik alan, şehirdeki sokaklarda etkili bir şekilde serinleme sağlayabilir sonucuna varıldı.

   Sizce ne kadar zor?”

*

   Evet... Orçun Togan’ın sorduğu soruyu cevaplıyorum;

   Sevgili Orçun, emin ol, hiç de o kadar zor değil.

   En basiti buna, ağaçlandırmayı Düzcemiz’in gelecek hedeflerinin en başına koymakla başlayabiliriz.

   Diyeceğim o ki; yine, yeniden yeşil bir Düzce için, gelin hep birlikte bu kampanyalara destek verelim.

   Ve yetkililerden “daha yeşil bir Düzce” talep edelim.

   Edelim ki; ağaçsız bahçemiz, ağaçsız sokağımız kalmasın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Kazım Besler
  Kazım Besler
  15.07.2021 18:58

  Fatih bey bu güzel yazı için teşekkürler. Otobanın Düzce girişindeki "Konuralp Antik Kenti" yazısı hala duruyor. Oranın ismi Konuralp Antik Kenti olamaz. Bunu ayrı bir yazı ile gündeme getirebilir misiniz?

 • Murat batur
  Murat batur
  15.07.2021 15:05

  Düzce yeniden dizayn edilirken maalesef yeşil alanlar dikkate alınmamıştır. Simdi günah çikarır gibi kampanyalarla bu olay geçiştiriliyor. Bu gerçekten çok önemli bir hareket, planlı ve programlı bir seferberlik kent güzelliğine katkıda bulunulabilr. bunun icin kulağının üzerine yatan stk lar harekete geçmeli ve katkıda bulunmalıdır.en basiti bile site yaparken yüzlerce ağacı ortadan kaldıran müteahitlere yeşil alan yaptırılması şartı getirilmeli ve bunun takipcisi olunmalıdır.