KILAVUZ!

 • 3.06.2021
 • (5)

   2 Nisan 2021 tarihinde, yani bundan iki ay önce “Her şakada bir gerçek payı” başlıklı yazımda, Düzce Pusula Gazetesinde 1 Nisan dolayısıyla bir şaka haber yapıldığını ve bu haberde eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aday olmaya niyetli olduğuna değinildiğini, belirtmiştim.

   Yazımda meslektaşımızın şaka yapıyormuş gibi yapıp, bazı söylentileri de kaleme almış gibi olduğuna değinmiştim.

   Yine o yazımda şöyle bir paragraf geçirmiştim;

    “Eee Burası Düzce, siyasi kulislerde herkes her şeyi konuşur. Biz de duyuyoruz tabii, Mehmet Keleş’in aday olabileceğini ve hatta bazı gazetecilerle, belediyeden bazı isimlerle, bazı işadamlarıyla dirsek temasında bulunduğunu ve hatta hatta belli bir yol haritası bile çizildiği kulağımıza geliyor.

   Doğrudur veya sadece dedikodudur. Orasını bilemem.Ama Mehmet beyin muhalefet partilerinden birinin il başkanıyla görüştüğünü ve ona tecrübelerini aktarıp, kılavuzluk ettiğini bile duyuyoruz.”

*

   O günlerde İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’in, Mehmet bey ile sık sık bir araya geldiği dedikoduları kulağıma kadar gelmişti ve fakat emin olamadığım için isim vermemiştim.

   Bugün geldiğimiz noktada ise Keleş’in İYİ Parti’den aday gösterileceği dedikodularına cevap veren Er, Düzce TV'de Mehmet İbrahimoğlu'nun programında bu olayı kendisi anlattı.

   Keleş’in aday gösterilmesi konusunda İYİ Parti’nin kapılarını kapatmadığı, Er’in ifadelerinden anlaşılıyor.

   Öte yandan bir ifadesinde de şöyle diyor;

   Kendisi ile çok sık görüşürüm. Siyasi birikimi ile faydalanmaktan mutlu oluruz. Ne zaman görüşmek isterse gider görüşürüz.”

*

   Yani Yunus bey, “Gizli değil, saklı değil Mehmet ağabeyle görüşüyorum” diyor.

   “Tecrübelerinden faydalanıyorum” diyor.

   Daha ne desin? Yunus bey, Mehmet ağabeyiyle sık sık görüşüp, tecrübelerinden faydalandığını söyleyerek, bir anlamda kendisine kılavuzluk ettiğini ve benim duyumlarımda da gerçeklik payı olduğunu doğrulamış oluyor.. Öyle değil mİ?

   Şimdi ben de merak ediyorum.

   İYİ Parti İl Başkanı, Mehmet beyin hangi tecrübelerinden faydalanıyor acaba?

   Elbet, Mehmet beyin Belediyecilik konusunda mutlaka olumlu tecrübeleri de vardır. Bunu hiç kimse inkar edemez tabi..

   Ama öte yandan, Yunus bey Mehmet beye, mesela, “Genel merkezin gözüne girmek için, şehir merkezine Rabia heykeli ve meydanına da partinin genel başkanının büstü dışında ne yapılmalı?” diye sormuş mudur, acaba?

   Örneğin; “Şehre ne koyarsak -saat kuleleri gibi- , Düzce Belediyesine bir yerine üç katı ödettiririm?” konusu geçmiş midir bu ikilinin sık sık gerçekleştirdiği sohbetlerde?

   Veya “Hangi marka makam aracını alırsam, Türkiye’nin gündemine otururum ve kendimden bahsettiririm?” gibi bir konu da gündeme gelmiş midir?

   Mesela mesela, “Ekibimi ne kadar yakınlıktaki akrabalardan oluşturursam, ulusal basına manşet olurum?” da güzel bir soru olurdu!

   Ve tabii, “Güreş sahası dışında, yılda bir kere kullanılacak başka ne tür bir tesise Düzce Belediyesinin parasını harcayabilirim?” gibi soruları da es geçmemek lazım...

   Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

*

   Yunus Özay Er; efendi, son derece saygılı, Düzce’de muhalefet görevini yerine getirmeye çalışan nadir siyasilerden, bir kardeşimiz. Bu özelliklerinden dolayı severimde kendisini.

   Bu konuda neden böyle bir adım attığını tahmin etsem de, bu ayrı bir yazının konusu olsun.

   Mehmet Keleş’e gelince; son derece akıllı, hırslı bir insan. Ve zaman zaman bu hırsı yüzünden kazanan ancak zaman zaman da kaybeden bir siyasetçimiz.

   Aday olur mu olmaz mı o başka bir konu. Ama çarşıda konuşulan; Mehmet beyin kendi adından bahsettirerek yukarıya bir mesaj vermek istediği…

*

   Ne diyelim? Tabii ki herkesin bir hedefi vardır ve o hedefe varmak için birtakım yöntemler denemesi normaldir.

   Ve siyasette, gizli kapaklı hesaplar yapmak, yine bu doğrultuda atılacak adımlarda gözünü karartmak kısa vadede belki sonuç getirebilir.

   Ancak unutulmamalıdır ki; ahlaklı, samimi, sade ve dürüst olanlar eninde sonunda hep kazanır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • güzin ç....
  güzin ç....
  5.06.2021 14:08

  düzcenin artık yeni isimlere ihtiyacı var. sürekli aynı isimler üzerinden gidip geliniyor. yaptıkları zaten ortada. birinin yaptığını diğeri bozuyor. şu istanbul caddesinin haline bakın. sinirlerim bozuluyor. bu il başkanı danışacak başka kişimi bulamamış.

 • sevgi
  sevgi
  5.06.2021 14:03

  daha mantıklı kılavuzlar yakışırdı İyi Partiye ve il başkanına

 • Ayhan
  Ayhan
  4.06.2021 11:30

  Fatih bey. Çok güzel yazmışsınız. Partiler güçlendikçe insanlar değişmemeli. Perde arkasından birileri yön vermemeli. Eğer dürüst insanlarsa ortaya çıkıp öyle siyaset yapılmalı. İlla kılavuzluk edecek birileri gerekiyorsa İYİ kılavuzlar seçilmeli. Bir takım insanlarla, bir takım gruplarla hareket etmek sonunda büyük sıkıntılar getirir.

 • Tatar Muhittin Dağlı
  Tatar Muhittin Dağlı
  3.06.2021 23:09

  bu kafa sayesinde Düzcede varlık gösteremez. Kabalaktan bile oy alamayan İl başkanı partiyi de muhalif olmayanlarla dizayn ettiğini sanıyor.

 • Murat
  Murat
  3.06.2021 18:42

  Bu ne şimdi, olacak gibi değil ve olmamalı. iyi parti bir isim üzerinde ve destek almadan da gurup kurabilecek kapasitede iken medet olarak eski bir siyasi ile mı hareket edecek.. bunun konuşulması bile düzcede bitmeniz demektir.. bence en kısa zamanda dönüş yapın zira zararın neresinden dönerseniz kâr'dır.