Sayın Vali, biz bu gidişle kırmızı oluruz!

 • 4.03.2021
 • (3)

   Geçtiğimiz günlerde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre koronavirüs risk haritasını paylaştı.

   Haritada mavi renkte olanlar riski düşük iller, sarı renkte olanlar orta riskli iller, turuncu renkte olanlar yüksek riskli iller, kırmızı renkte olanlar ise çok yüksek riskli iller kategorisinde yer aldı.

   Ve risk durumlarına göre de normalleşme adımları atılmaya başlandı.

   Ayrıca iki hafta sonra tekrar bir değerlendirme yapılacağı ve o zamanki duruma göre illerin renklerinin değişebileceği ve normalleşme veya alınacak önlemlerin de bu doğrultuda ilerleyeceği söylendi..

**

   Hemen hepimiz Düzcemiz’in rengine baktık..

   İlimiz turuncuydu..

   Her ne kadar büyük çoğunluğumuz normalleşmeye bir adım attığımız için “oh be” de desek, ilimiz turuncuydu, yani yüksek riskli iller arasındaydık!..

   Tekrar ediyorum; yüksek riskli iller arasındayız!!!

   Yani; ne orta risk, ne de düşük riskli iller arasında değiliz!..

   Çok yüksek riskli olan illerden bir kademe alttayız!..

   Yani; bir adım kalmış rengimizin kırmızı olmasına ve çok yüksek iller arasına girip bir takım önlemlere tekrar dönmemize!..

**

   Ve hal böyleyken bugün Düzcemiz’in sokaklarında yine kim-kime, dum-duma bir manzara görüyoruz.

   Maskesiz, mesafesiz bir sürü insan kalabalığı..

   Neredeyse insanlar sarmaş-dolaş gezecekler sokaklarda..

   Yani sanki ilimiz düşük riskli iller arasında yer almış da, “Ya ne olacak en fazla rengimiz sarı olur?” der havasında, bizimkiler!

**

   Şimdi buradan Düzce Valisi Cevdet Atay beye seslenmek istiyorum..

   Sayın Valim, yazın bir kenara.. Böyle giderse biz kısa zamanda kırmızı iller arasında yerimizi alırız!..

   Çünkü önlem almak, sadece önceden haberli esnaf ziyaretiyle olmuyor.

   Olmayacaktır da!..

   Belki o da gerekli, ama yetmez!!!

   Salgının ilk başladığı günlerdeki gibi, sokaklarda ve kapalı alanlarda sıkı denetim olması şart..

   Maskesiz, mesafesiz durumda olan vatandaşların, kibarca uyarılması lazım..

   Toplu taşıma araçlarına şöyle bir bakılması lazım..

   Yani Vali bey anlayacağınız, işi sıkı tutmak lazım ki, 10 gün sonra kırmızı iller arasına girip, tekrar bir takım yasaklarla karşı karşıya kalmayalım!..

   Unutmayın; her ne kadar Düzcemiz’i mavi iller arasına taşımak sizin ve diğer yöneticilerimizin başarısı olacaksa, kırmızı iller arasında yer alması da yine sizin ve ekibinizin sorumluluğunda olacaktır.

**

   Ve sevgili Düzceliler..

   Değerli hemşehrilerim..

   Unutmayın; ne yaparsak kendimize yaparız!..

   Kurallara uyarsak; mavi iller arasına girebilir, salgının yayılmasına engel olur, sevdiklerimizi riske atmaz ve yasaklardan bir an önce kurtulmuş oluruz.

   Kurallara uymazsak; kafadan kırmızı iller arasına girerek hem sevdiklerimizi riske atmış ve hem de tekrar yasaklı günlere dönmüş oluruz..

   Bilmem anlatabildim mi!..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Düzceli..
  Düzceli..
  6.03.2021 09:51

  Dr.Bilgehan Bilge ın Suç duyurusu..Gerekçe: Kullanımı zorunlu hale getirilen “yüz maskeleri” ile ilgili olarak salgın öncesi yapılan tüm bilimsel araştırmalar (Ekim 2019’a kadar.) aşağıdaki sonuçlara varmıştır. Tıbbi maskeler, cerrahi maskeler, N95 ve benzeri maskeler Covid-19 tipi bir virüs için koruyucu değildir. Özellikle N95 gibi maskeler insan vücudunda oksijen oranını düşürür. Bu düşme özellikle solunum sistemi ve kalp-damar sistemi hastalığı olan insanlarda risk yaratır.

 • Düzceli..
  Düzceli..
  6.03.2021 09:46

  CORONA VİRÜSLE İLGİLİ BİLİMSEL BİR ACIKLAMA Farideh Sultan Mohammadi - Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Başkanı, Maryland Üniversitesi, ABD 1. Korona virüsü ile aylarca veya yıllarca yaşayabiliriz. Bunu inkar etmeyelim veya paniklemeyelim. Hayatımızı boşa harcamayalım. Bu gerçekle yaşamayı öğrenelim. 2.Maskenin aşırı kapatılması ve Eldiven takmak yanlıştır. Yazının devamı İnternette var.

 • Düzceli..
  Düzceli..
  6.03.2021 09:41

  Sayın Maradit, kurallar, hele hele sağlıkla ilgili ise bilimsel verilere somut net mantıki açıklamalara gerek duyar.. Sürekli halk suçlanıyor ki, sokağa çıktığımızda insanların kurallara uyduğunu görüyoruz.. Kişisel görüşüme görede mantiki açıklaması olmayan, sosyal statü ve ekonomik durum seçmeye başlayan virüsle beraber ev hapsine dönüşen kısıtlamanın, sürekli her yerde dayatılan maskenin, faydadan çok zarar verdiği görüşündeyim.. Bu konuda iki makaleden özetler paylaşayım..