Acil ve polikliniklerde ciddi artış var

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mukaddes Kılıç Sağlam, öksürük, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kas ağrıları, halsizlik, hırıltı şikayetleriyle acil ve polikliniklere başvuranların sayısında ciddi artış gözlemlendiğini söyledi.

  Acil ve polikliniklerde ciddi artış var
30.01.2024 - 11:41
Güncelleme 30.01.2024 - 11:53
İHA

   Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Mukaddes Kılıç Sağlam, kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti.
Son günlerde öksürük, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kas ağrıları, halsizlik, hırıltı şikayetleriyle acil ve polikliniklere başvuranların sayısında ciddi artış gözlemlendiğini ifade eden Dr. Sağlam, söz konusu şikayetlerin uzun süre devam etmesinin 'bilinmeyen bir salgın' endişesine yol açtığını belirtti.

Artan vakaların sebebi nedir

   "Aslında bilmediğimiz, yeni bir salgın durumu yok" diyen Sağlam, "Hepsi bildiğimiz virüslerden kaynaklı şikayetler. Ancak bu dönemde virüslerin bir arada dolaşması, bazen peş peşe, bazen aynı anda karşımıza çıkması söz konusu. Kimi hastalarda influenza dediğimiz grip virüsüyle enfeksiyon karşımıza çıkıyor. Kimi hastalarda RSV (Respiratuar Sinsityal Virus), kimilerinde COVID-19 ve yeni varyantları, kimilerinde de rhinovirüs gibi farklı nezle virüsleri görülüyor. Bazen de birkaçını beraber görüyoruz" dedi.

   Son günlerde vakalardaki artışın pandemide uzun süre izole kalınması, maskenin yaygın bir şekilde kullanılmaması ve hijyen konusunda ekstra bir önem gösterilmemesi olarak açıklayan Dr. Sağlam, bu nedenle son 2-3 senede gribal enfeksiyonların daha fazla karşımıza çıktığına işaret etti.

  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.